Με το δεξί και στα playoffs ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες επικράτησαν 1-0 του Άρη, αν και αγωνίστηκαν με 10 από το 41’, έχοντας πάρει ήδη προβάδισμα και αύξησαν τους 19 τη διαφορά από τη 2η θέση!

Πρεμιέρα με το δεξί για τον Ολυμπιακό στη φετινή… τυπική -για τον ίδιο- διαδικασία των πλέι-οφ. Στο ντέρμπι του πρώτου εναντίον του δεύτερου, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 1-0 του Άρη με το γκολ του Μασούρα, στο τέταρτο μεταξύ τους ματς τις τελευταίες 40 μέρες. Κάτι που σημαίνει πως η ομάδα του Μαρτίνς πήρε το πρώτο «τρίποντο» και χρειάζεται ακόμη 11 βαθμούς ώστε να κατακτήσει και μαθηματικά τον τίτλο.

Επιπλέον, οι Πειραιώτες παρέμειναν για 22ο σερί ματς σε όλες τις διοργανώσεις χωρίς ήττα από τον Άρη (17/5/0), παρότι μάλιστα στο συγκεκριμένο παιχνίδι βρέθηκαν με παίκτη λιγότερο από το 41ο λεπτό, μετά την αποβολή του Λαλά.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, το πρώτο 20λεπτο πέρασε χωρίς κλασική φάση και με κατοχή του Ολυμπιακού άνω του 65%. Ήταν ξεκάθαρη η υπεροχή των γηπεδούχων και σίγουρα με διάθεση για παιχνίδι πρωτοβουλίας, σε αντίθεση με τον Άρη που μπήκε πολύ παθητικά και με ξεκάθαρο στόχο να χτυπήσει στην κόντρα όποτε θα του δινόταν αυτή η ευκαιρία. Γενικά ο ρυθμός στο διάστημα αυτό δεν ήταν καλός, με το ματς να έχει λίγες φάσεις είναι συνολικά να είναι πιο «σφιχτό» στη μεσαία γραμμή σε σχέση με τα προηγούμενα φετινά μεταξύ τους, με τον Ολυμπιακό πάντως να έχει την υπομονή στην επίθεση, κυκλοφορώντας τη μπάλα και ψάχνοντας τη συνεργασία που θα έφερνε και το γκολ.

Όπως ακριβώς συνέβη σε μια από τις αυτοματοποιημένες επιθετικές ενέργειες της ομάδας του Μαρτίνς στο 38′, με σκόρερ τον Μασούρα έπειτα από ασίστ του Μπουχαλάκη. Ωστόσο, μόλις 3 λεπτά αργότερα η εικόνα του αγώνα θα άλλαζε και πάλι. Στη φάση του 41′ αποβλήθηκε ο Λαλά με απευθείας κόκκινη και ο Άρης πήρε αμέσως μέτρα στο γήπεδο και ψυχολογία. Η ομάδα του Μάντζιου πάτησε σε 2-3 περιπτώσεις περιοχή στο τελευταίο πεντάλεπτο και είχε και την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία, όμως έμεινε το 1-0 ως το ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα του β’ μέρους, ο Άρης πάτησε και πάλι περιοχή χωρίς όμως αποτέλεσμα, με τον Ολυμπιακό πλέον να δείχνει ότι θα άφηνε χώρο στον αντίπαλο, «μαζεύοντας» τις γραμμές του και κλείνοντας τους χώρους προς την περιοχή του Σα με έλεγχο της μεσαίας γραμμή. Έτσι, οι «κίτρινοι» πλέον ήταν αυτοί που κυκλοφόρησαν τη μπάλα και πήραν τον έλεγχο του αγώνα ψάχνοντας την ισοφάριση. Είχαν πάνω από 70% κατοχή μπάλας, αλλά σταθερά φλύαρη, με την άμυνα του Ολυμπιακού να ανταποκρίνεται στη συνθήκη του ενός παίκτη λιγότερου.

Σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις μία ευκαιρία εντός περιοχής και ακόμη κάποια σουτ εκτός περιοχής, φάσεις που οι αμυντικοί του Ολυμπιακού και ο Σα, καθάρισαν εύκολα ή δύσκολα. Τίποτα δεν άλλαξε επί της ουσίας και οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με νίκη στα πλέι οφ και αύξησαν τη διαφορά από τον Άρη στο +19, πλησιάζοντας ακόμη περισσότερο το 46ο πρωτάθλημα της ιστορίας τους.