Τα πιστόλια του Μήτρογλου βγήκαν ξανά στο Φαληρικό γήπεδο, μόνο που αυτήν την φορά σημάδευαν προς την αντίθετη κατεύθυνση, με τον Έλληνα φορ να πληγώνει την πρώην ομάδα του και να αναγκάζει τον Ολυμπιακό στην δεύτερη σερί γκέλα του στο πρωτάθλημα (1-1)! Άνοιξε το σκορ στο 40′ ο Φορτούνης, δώρισε ένα πέναλτι ο Ζοσέ Σα, σε αναμμένα κάρβουνα οι ερυθρόλευκοι με την κατάσταση των Μπρούμα, Σωκράτη και Βρουσάι!

Ο Ολυμπιακός δεδομένα είχε καταβάλλει υπερπροσπάθεια στο παιχνίδι της Πέμπτης κόντρα στην Αϊντχόφεν και τα απόνερα αυτής έκαναν την εμφάνιση τους στο αποψινό ντέρμπι κόντρα στον Άρη. Κυρίως σε αυτό το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης.

Το πρώτο τέταρτο κύλησε χωρίς την πολλή μεγάλη ευκαιρία μπροστά από τις δυο εστίες, με την ομάδα του Άκη Μάντζιου, να καταφέρνει να εγκλωβίσει επιθετικά τον Ολυμπιακό, πηγαίνοντας το παιχνίδι σε ένα πολύ χαμηλό τέμπο.

Με την πρώτη πραγματικά μεγάλη φάση της αναμέτρησης να έρχεται, από που αλλού, από στατική φάση. Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κουέστα βρήκε τη μπάλα άτσαλα με το ένα χέρι και αυτή πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί του δοκάρι στο 16ο λεπτό. Ο σοβαρός τραυματισμός του Μάριου Βρουσάι (25′), ο οποίος αποχώρησε μάλιστα από τον αγωνιστικό χώρο με φορείο, εύλογα δεν επέτρεψε στους δυο αντιπάλους να βρουν ρυθμό, εξέλιξη που δεν συνέβαλλε θετικά στην εξέλιξη του παιχνιδιού.

Η απάντηση του Άρη στην ευκαιρία του Φορτούνη, ήρθε λίγα λεπτά αργότερα (32′) με τον Σούντγκρεν να κάνει το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ζοσέ Σα.

Η φάση αυτή μάλιστα, έμελλε να ήταν η σπίθα που θα άναβε -επιτέλους- την φλόγα της συνάντησης, με το εκρηκτικό τελευταίο τέταρτο να ήταν αυτό που θα άλλαζε το ρου της ιστορίας. Βαλμπουενά (36′) και Χασάν (37′) απείλησαν την εστία του Ισπανού κίπερ, με τον Φορτούνη να είναι τελικά αυτός που θα ταρακουνούσε τα «κίτρινα» δίχτυα μόλις τρία λεπτά αργότερα.

Ο Χολέμπας έκανε την σέντρα από τα αριστερά, ο Μασούρας έκανε το σουτ με τον Κουέστα να επεμβαίνει σωτήρια, η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Ανδρούτσου από το σώμα του Ισπανού, με τον Έλληνα παίκτη να μοιράζει στον Κώστα Φορτούνη που με ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 (40′).

Το σύνολο του Άκη Μάντζιου λίγο έλειψε να φτάσει άμεσα στην ισοφάριση (44′) όταν ο Μπερτόγλιο εκτέλεσε το φάουλ, η κεφαλιά του Σεμέδο πήγε προς την εστία, με τον Σωκράτη να διώχνει τη μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή και τον Σάκιτς να αστοχεί σε δεύτερο χρόνο σπαταλώντας μια σπουδαία ευκαιρία για την ομάδα του.

Ο Πέδρο Μαρτίνς, μετά τον Μπρούμα που έμεινε τελευταία στιγμή εκτός αποστολής λόγω ενοχλήσεων, τον Βρουσάι που αποχώρησε με φορείο από τον αγωνιστικό χώρο, είδε και τον Σωκράτη να γίνεται αναγκαστική αλλαγή λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τον Πορτογάλο να κάθεται πλέον σε αναμμένα κάρβουνα, ενόψει της ρεβάνς της Πέμπτης με την PSV.

Το παιχνίδι δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας και σε αυτό το δεύτερο κομμάτι του, πράγμα λογικό, πολλώ δε μάλλον με τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ και το παιχνίδι στην Ολλανδία να βρίσκεται μόλις λίγα 24ωρα μακριά.

Η είσοδος ενός πρώην ερυθρόλευκου (βλέπε Μπρούνο) έδωσε στοιχεία που έλειπαν μέχρι εκείνο το σημείο στην ομάδα του Άρη και μάλιστα από τα δικά του πόδια ήρθε και η ψυχρολουσία της ισοφάρισης για τους Πειραιώτες.

Ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο να κλειδώσει οριστικά το παιχνίδι σε δυο περιπτώσεις, μετά από δυο στατικές φάσεις μάλιστα, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά να σταματά στον Κούεστα και την κεφαλιά του Χασάν στο ίδιο λεπτό (69′) να περνάει άουτ, το εύθραυστο 1-0 παρέμεινε στο ταμπλό του «Καραϊσκάκης».

Και ενώ όλα έδειχναν πως ο Ολυμπιακός θα πήγαινε ήρεμος στο παιχνίδι με την Αϊντχόφεν, μια κακή αντίδραση του Σα, μετά από μπαλιά του Μπρούνο, χάρισε το πέναλτι στον Άρη, με τον Κώστα Μήτρογλου να αναλαμβάνει την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών και να πληγώνει την πρώην του ομάδα στο 83ο λεπτό!

Οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να αλλάξουν κάτι στα λεπτά που απέμεναν, με την ομάδα του Πειραιά να γκελάρει για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι και τον Πέδρο Μαρτίνς εκτός από το κακό αυτό αποτέλεσμα, να καλείται να βρει λύσεις μετά τους τραυματισμούς τριών βασικών του γραναζιών…