Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε σοβαρός, με μόλις μία αλλαγή και πήρε τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες στα πλέι οφ κόντρα στον Άρη, με 3-1.

Καθοριστικό το 28′ λεπτό για την αναμέτρηση καθώς ο Καμαρά δεν σκόραρε μόνο μία φορά, αλλά δύο. Δύο τραγικά λάθη της άμυνας των φιλοξενούμενων ήταν αρκετά για να καθαρίσουν από νωρίς το παιχνίδι και να καθορίσουν τον νικητή.

Ένα ακόμη βήμα προς την μαθηματική κατάκτηση του τίτλου έκανε το βράδυ της Κυριακής ο Ολυμπιακός, επικρατώντας άνετα 3-1 του Άρη στο Καραϊσκάκη για τη 2η αγωνιστική των πλέι-οφ της Super League. Οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύθηκαν στο έπακρο τα τραγικά λάθη των «κίτρινων», σκόραραν τρις στο πρώτο ημίχρονο καθαρίζοντας από νωρίς το ματς και στο δεύτερο μάλλον έκαναν τυπική συντήρηση δυνάμεων, όταν ο Άρης βρήκε την ευκαιρία να μειώσει. Κορυφαίος του αγώνα με διαφορά ο Μαντί Καμαρά, έχοντας 2 γκολ και 1 ασίστ. Αήττητοι για 38ο ματς πρωταθλήματος οι Πειραιώτες.

Όσον αφορά στην εικόνα και την εξέλιξη του αγώνα, έγινε ένα αρκετά ανοιχτό παιχνίδι από το ξεκίνημα, με τον Ολυμπιακό να έχει οργανωμένη πίεση «ψηλά» και κατοχή μπάλας ως συνήθως, βρίσκοντας την πρώτη ευκαιρία του μόλις στο 1ο λεπτό. Ο Άρης όμως απάντησε με αντίστοιχα γρήγορες αντεπιθέσεις και 2 καλές στιγμές στο πρώτο 20λεπτο που «θορύβησαν» τον Μαρτίνς. Ο Πορτογάλος έβαλε τις φωνές στους παίκτες του, δίνοντας οδηγίες για καλύτερη πίεση και πιο σβέλτο παιχνίδι γενικότερα, αφού με τη συμπλήρωση του 20λεπτου ο Άρης έδειχνε να κερδίζει έδαφος και να πατάει καλύτερα στο χορτάρι του Καραϊσκάκη.

Όπως αποδείχθηκε γρήγορα, οι «ερυθρόλευκοι» ξύπνησαν, έκαναν αυτά ακριβώς που ζήτησε ο Μαρτίνς και έβαλαν το ματς στο χρονοντούλαπο μέσα σε 11 μόλις λεπτά. Μόλις οι τρεις χαφ των Πειραιωτών ανέβασαν την απόδοση και την πίεσή τους, όλα έγιναν πιο εύκολα για ολόκληρη την ομάδα, αλλά και ταυτόχρονα πολύ πιο δύσκολα για τον αντίπαλο. Η αντίδραση των «κιτρίνων» στην πίεση των γηπεδούχων ήταν τραγική, αφού αναγκάστηκαν σε δύο «θανάσιμα» για την εστία του Κουέστα λάθη.

Το πρώτο φτηνό λάθος των φιλοξενούμενων έγινε από τον Δεληζήση στο 27ο λεπτό, όταν ο Καμαρά του έκλεψε τη μπάλα και μετά από ασίστ του Βαλμπουενά άνοιξε το σκορ. Με τον Άρη να μην έχει συνέλθει ακόμη από το σοκ του να βρεθεί πίσω στο σκορ χωρίς ουσιαστικά ο αντίπαλος να έχει τελική μέχρι εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός τον τιμώρησε αμέσως για δεύτερη φορά. Αυτή τη φορά το λάθος το έκανε ο Σάσα στον χώρο του κέντρου, ξανά μετά από έντονη «ερυθρόλευκη» πίεση και κλέψιμο του Μασούρα. Αυτή τη φορά ο Ελ Αραμπί έβγαλε την κάθετη στον σωστό χρόνο και ο Καμαρά που επίσης είχε συμμετάσχει στο πρέσινγκ, έκανε το 2-0 με πλασέ στην κίνηση.

Επί της ουσίας το ματς είχε καθαρίσει μέσα σε ένα δίλεπτο, ωστόσο το… τυπικό του θέματος ο Ολυμπιακός το σφράγισε ένα ακόμη δεκάλεπτο αργότερα, στο 38′, όταν ο Καμαρά αυτή τη φορά έβγαλε τη σέντρα και ο Μασούρας διαμόρφωσε το 3-0. Ως το φινάλε του πρώτου μέρους οι Πειραιώτες διαχειρίστηκαν το σκορ και είχαν και μεγάλη ευκαιρία για το 4-0 στο 45′.

Για αρκετά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο πια, ο ρυθμός ήταν αρκετά πιο χαμηλός, ίσως και από επιλογή των γηπεδούχων. Προς αυτό βοήθησαν σίγουρα και οι τρεις μαζεμένες αλλαγές του Μαρτίνς, με τους «ερυθρόλευκους» πάντως να διατηρούν με σχετική άνεση τον έλεγχο του αγώνα. Τελικά, μετά από μια «ερυθρόλευκη» στραβοκλωτσιά αυτή τη φορά, από τον Σισέ, ο Ιντέγε μείωσε σε 3-1 στο 64′ και έδωσε ξανά λίγο ενδιαφέρον στο ματς. Ελάχιστα πράγματα άλλαξαν ως το φινάλε ως προς την εικόνα του αγώνα, με τον Άρη να μην μπορεί να απειλήσει και τον Ολυμπιακό να μην ρισκάρει από τη μέση και μπροστά. Στο φινάλε είχε την ευκαιρία για το 4-1 με πέναλτι, όμως ο Κουέστα νίκησε τον Φορτούνη, διατηρώντας αυτό το 3-1 ως το τελευταίο σφύριγμα.