Ο Ολυμπιακός πέταξε για μια ακόμη ένα ημίχρονο, ο Πέδρο Μαρτίνς επενέβη ακαριαία μετά από την αποβολή του Μάτιτς και στο δεύτερο ημίχρονο γεύτηκε τους καρπούς της προεργασίας του, με τον “καυτό” Ελ Αραμπί που πέρασε μόλις στο 40ο λεπτό, πέτυχε χατ τρικ και οι ερυθρόλευκοι ένα άνετο 4-0 (σκόραρε και ο Χασάν) λίγες μέρες πριν από την πρεμιέρα τους στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση κόντρα στην Μαρσέιγ.

Ο στόχος του Ολυμπιακού ήταν ευδιάκριτος. Αρχικά να μην δει άλλο ένα φετινό πρώτο ημίχρονο να καταλήγει στον κάλαθο των αχρήστων και στην συνέχεια να πάρει μια νίκη η οποία θα πρόσφερε ηρεμία μετά την ισοπαλία στους “Ζωσιμάδες”, αλλά και ενόψει της πρώτης ευρωπαϊκής του μάχης το βράδυ της Τετάρτης κόντρα στην Μαρσέιγ.

Κόντρα σε μια ομάδα που και παραδοσιακά του βάζει δύσκολα, ανεξαρτήτου έδρας και εποχής και την ψυχολογία είχε στα ύψη μετά του δυο συναπτά σπουδαία αποτελέσματα κόντρα σε ΠΑΟΚ και ΑΕΚ. Ο Πέδρο Μαρτίνς είχε φροντίσει να χτυπήσει το καμπανάκι του κινδύνου από νωρίς στους ποδοσφαιριστές του τονίζοντας πως το μυαλό δεν πρέπει να ταξιδέψει στα αστέρια της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, αλλά μόνο στην αποψινή αναμέτρηση κόντρα στον Ατρόμητο.

Και κανείς δεν μπορεί να ψέξει τους ερυθρόλευκους πως έπραξαν το αντίθετο. Ο Ολυμπιακός μπήκε με πυγμή και αποφασιστικότητα  στο παιχνίδι, στην αναζήτηση ενός γρήγορου τέρματος που θα αφαιρούσε ένα μέρος του βάρους από τους ώμους του.

Και λίγο έλειψε να τα καταφέρει. Το σύνολο του Πορτογάλου κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό μετά το σφύριγμα της έναρξης του πρώτου ημιχρόνου και ο Αχμέντ Χασάν που ξεκίνησε στο βασικό σχήμα, μετά από μια καταπληκτική ενέργεια παραλίγο να χριστεί και σκόρερ μετά από 6 αγωνιστικά λεπτά, με το πλασέ του από το ημικύκλιο της περιοχής να περνάει λίγο έξω από το δοκάρι του Γιαννιώτη.

Ο Μασούρας άγγιξε με την σειρά του το 1-0, όταν μετά από την σέντρα του Ραφίνια, έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή αλλά δεν μπόρεσε να της δώσει κατεύθυνση προς την εστία με το 0-0 να παραμένει (12′). Η εικόνα της αναμέτρησης δεν διαφοροποιήθηκε, ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει, ο Σεμέδο έστειλε την μπάλα με τον ώμο προς το τέρμα, σε μια ευκαιρία που ήρθε από στατική φάση, αλλά είδε τον Γούτα να απομακρύνει πριν η στρογγυλή θεά περάσει την γραμμή.

Λίγα λεπτά αργότερα ήρθε η φάση που έμελλε να αλλάξει το ρου της ιστορίας του αγώνα. Στο 30ο λεπτό ο Μάτιτς έκανε ένα αρκετά σκληρό φάουλ στον Καμαρά, αρχικά είδε την κίτρινη κάρτα, ωστόσο στην συνέχεια -μετά και την υπόδειξη του VAR- ο Κουτσιαύτης εξέτασε ο ίδιος την φάση και επέλεξε ορθά να δώσει απευθείας κόκκινη κάρτα στον Σέρβο παίκτη.

Ο Πέδρο Μαρτίνς σε μια γνώριμη για το ίδιο κίνηση, παρενέβη αρκετά νωρίς στην αναμέτρηση στην ομάδα του καθώς μπορεί ο Ατρόμητος να αγωνιζόταν με αριθμητικό μειονέκτημα ωστόσο αυτό δεν σήμαινε πως το γεγονός αυτό θα λειτουργούσε ευεργετικά για τους Πειραιώτες. Ο Πορτογάλος το διάβασε νωρίς, πέρασε μόλις στο 40′ τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί, αλλάζοντας παράλληλα και την διάταξη του Ολυμπιακού στο γήπεδο.

Ο Ατρόμητος κατάφερε να βάλει τον Ζοσέ Σα για πρώτη φορά στο παιχνίδι με τον Γούτα να τον φέρνει σε επαφή με την μπάλα στο 42ο λεπτό μετά από την μοναδική ευκαιρία της ομάδας του Περιστερίου, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να βρει το τέρμα που έψαχνε, ωστόσο η προεργασία είχε ήδη γίνει.

Και με ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου απλούστευσε σε μεγάλο βαθμό την υπόθεση νίκη. Ο Καμαρά ξεχύθηκε στην αντεπίθεση, πέρασε φοβερή κάθετη πάσα στον Φορτούνη, αυτός έδωσε αριστερά στον Αραμπί, ο οποίος σκόραρε προ κενής εστίας (52′) με τον Μαροκινό να πανηγυρίζει έστω και λίγο καθυστερημένα (έπρεπε να ελεγχθεί από το VAR) χαρίζοντας στην ομάδα του το προβάδισμα.

Οι ερυθρόλευκοι έθεσαν τις βάσεις και μετά από 10 λεπτά έστειλαν το ματς για ύπνο, με λίγη βοήθεια από τον Σάλομον, που μετά από το κακό κοντρόλ του έστειλε την μπάλα στα πόδια του Ελ Αραμπί, αυτός μοίρασε αμέσως στον Χασάν ο οποίος ευστόχησε με πλασέ κλειδώνοντας ουσιαστικά την νίκη.

Η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι ούτε πριν, αλλά ούτε μετά την αποβολή έδειξε να θέλει να προσεγγίσει με επιθετική διάθεση την αναμέτρηση, ο Ολυμπιακός δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι και με άλλα δυο προσωπικά τέρματα του Μαροκινού επιθετικού, έφτασε σε μια ευρεία νίκη μετά από 4 ολόκληρα χρόνια επί του Ατρόμητου στο “Καραϊσκάκης” και πλέον πάει απερίσπαστος για την πρώτη “μάχη” του στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.