Ο Ολυμπιακός επικράτησε στο… ρελαντί του ΟΦΗ (3-0) με σκόρερ Εμβιλά-Μασούρα-Ελ Αραμπί και συνεχίζει την πορεία του προς τον τίτλο.

Ένα ακόμη εύκολο «τρίποντο» με πολύ καλή εμφάνιση για τον Ολυμπιακό, στην πορεία του προς τον τίτλο, 6 αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου. Παραμονή της 40ης μαύρης επετείου της τραγωδίας της Θύρας 7, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 3-0 τον ΟΦΗ στο Καραϊσκάκη για την 21η αγωνιστική της Super League Interwetten, με γκολ των Εμβιλά, Μασούρα και Ελ Αραμπί, ενώ το ντεμπούτο του με τους Πειραιώτες έκανε και ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος που μπήκε σαν αλλαγή.

Φουλ επιθετικό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού, που έδειξε ξεκάθαρη διάθεση να καθαρίσει το συγκεκριμένο ματς όσο πιο γρήγορα και εύκολα γίνεται, ώστε να ασχοληθεί στη συνέχεια με τα πολλά και δύσκολα παιχνίδια που ακολουθούν σε τρεις διοργανώσεις, σε λιγότερο από 30 μέρες. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα κλασικό 90λεπτο επί των ημερών Μαρτίνς, με συντριπτικά ποσοστά κατοχής μπάλας, έξοχο ομαδικό πρέσινγκ και γρήγορο τρανζίσιον από την άμυνα στην επίθεση. Ο ΟΦΗ αντίθετα, φάνηκε από νωρίς πως δεν μπορούσε να διαχειριστεί αυτή την πίεση και την κυκλοφορία μπάλας των γηπεδούχων, χωρίς καν να μπορεί να βγάλει σωστά τη μπάλα από την περιοχή του. Από τη στιγμή μάλιστα που δεν απέφυγε και τα ατομικά λάθη, η ομάδα του Σίμου δεν θα μπορούσε να έχει καμία τύχη απέναντι στους Πειραιώτες και να αντιπαρατάξει την παραμικρή αντίσταση.

Στα μισά του πρώτου μέρους ήδη ο Ολυμπιακός είχε βάλει το νερό στ’ αυλάκι με ένα γκολ και 8 τελικές, μετουσιώνοντας την συντριπτική υπεροχή του σε αρκετές φάσεις στα αντίπαλα καρέ. Κάθε κατεβασιά των «ερυθρόλευκων» μύριζε -αν όχι γκολ- τουλάχιστον επικίνδυνη κατάσταση για την εστία του ΟΦΗ. Μετά το 1-0 του Εμβιλά στο 19′, η ομάδα του Μαρτίνς δεν σήκωσε το πόδι από το γκάζι και σχετικά γρήγορα βρήκε και το δεύτερο γκολ για να καθαρίσει το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, όπως ακριβώς θα ήθελε ο Πορτογάλος τεχνικός. Αυτό ήρθε στο 37′ από τον Μασούρα, μετά τη δεύτερη ασίστ του Βαλμπουενά, με το 2-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο πια, ήταν ξεκάθαρη η διάθεση του Ολυμπιακού να αφήσει τη μπάλα στον ΟΦΗ και να του δώσει χώρο, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού. Οι Κρητικοί την κυκλοφόρησαν αρκετά, όμως ελάχιστα πράγματα κατάφεραν προ της εστίας του Σα, με τον Ολυμπιακό να παραμένει επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις, ψάχνοντας με αυτό τον τρόπο το τρίτο γκολ. Το οποίο ήρθε, από τον Ελ Αραμπί στο 68′, αλλά από στημένη φάση και φάουλ του Φορτούνη. Ο Τρικαλινός χαφ μάλιστα έχασε και πέναλτι λίγο αργότερα. Προς το φινάλε, μετά και τις αλλαγές των δύο προπονητών ο ρυθμός έπεσε, με τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν και συντήρηση δυνάμεων. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τον Ολυμπιακό στο +17 από ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, εν αναμονή του δικού της ματς.