Ο Ολυμπιακός βρήκε το πρώτο του γκολ σε πρώτο 45λεπτο, κράτησε με νύχια και με δόντια παραχωρώντας μέτρα στον Παναθηναϊκό και επικράτησε με 1-0, σε ακόμα ένα ντέρμπι αιωνίων.

Οι παίκτες του Μαρτίνς μπήκαν με το καλημέρα με σκοπό να βρουν ένα γκολ και αυτό ήρθε σχετικά γρήγορα, σε σύγκριση με τα υπόλοιπα παιχνίδια της φετινής σεζόν.

Οι “πράσινοι” πάλεψαν για κάτι παραπάνω από ένα ημίχρονο, έχασαν πολλές κλασικές ευκαιρίες και κρατάνε την αντίδραση που έβγαλαν, ενώ ξεχώρισε η χαμένη φάση του Μακέντα σε κενή εστία.

Αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το πρώτο ντέρμπι αιωνίων της σεζόν ευρισκόμενος στην 1η θέση και αήττητος, ενώ ο Παναθηναϊκός στην 9η θέση, σε ένα πολύ άσχημο ξεκίνημα.

Ο Μαρτίνς είδε να χάνει μέσα στην εβδομάδα Ελ Αραμπί και Χασάν με κορωνοϊό, Βαλμπουενά, Μπρούμα, Χολέμπα και Βινάγκρε με τραυματισμό. Από την άλλη, ο Μπόλονι δεν είχε σοβαρά προβλήματα, έχοντας εκτός τους Βέλεθ, Μπουζούκη, Αντονίτο και Αγιούμπ.

Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και κέρδισαν από νωρίς τον έλεγχο της μπάλας, ελέγχοντας το ρυθμό. Έστω και με δυσκολία, δημιούργησε φάσεις, δίχως να απειλήσει ιδιαίτερα τον Διούδη.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν αρκετά προβλήματα στη δημιουργία, καθώς και στην λίγη κατοχή που είχαν, δεν μπόρεσαν να φτάσουν με αξιώσεις στην περιοχή του Σα.

Οι παίκτες του Μπόλονι έκλειναν καλά τα μετόπισθεν στο πρώτο 20λεπτο, αλλά μία στιγμή αδράνειας ήταν αρκετή για να φέρει το γκολ.

Ο Εμβιλά έκανε μία εξαιρετική μεταβίβαση και αλλαγή παιχνιδιού για τον Ραφίνια και αυτός γύρισε στην μεγάλη περιοχή. Ο Διούδης απέκρουσε το τελείωμα του Μασούρα, όμως ήρθε στην πλάτη του ο Φορτούνης για να σκοράρει σε κενή εστία στο 21′.

Η εικόνα δεν άλλαξε παρά το γκολ, καθώς οι Πειραιώτες συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Έφτιαχναν φάσεις, όμως η μπάλα δεν έφτανε εύκολα στην αντίπαλη περιοχή.

Οι “πράσινοι” αρκέστηκαν σε αυτή την ελάχιστη κατοχή που άγγιζε το 35% και η μόνη καλή στιγμή ήρθε στο 35′, όταν ο Κουρμπέλης πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση μετά από κόρνερ του Χατζηγιοβάνη, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Η εικόνα άλλαξε στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους και το “Τριφύλλι” πήρε κάποια μέτρα, δίχως να δημιουργήσει άλλη απειλή.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να αλλάξει την εικόνα του και να διεκδικήσει ένα αποτέλεσμα.

Πήρε την κατοχή από τα πρώτα λεπτά και έπαιξε με ψηλά τις γραμμές, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες.

Μία φάση ως μη γενόμενη είχαμε 52′, όταν ο Σα απέκρουσε σουτ από δύσκολη γωνία του Χατζηγιοβάνη, ο οποίος ήταν εκτεθειμένος. Αυτή ήταν ουσιαστικά και η προειδοποίηση ότι το δεύτερο 45λεπτο δεν θα είναι το ίδιο με το πρώτο.

Η δεύτερη καλή στιγμή των “πρασίνων” ήρθε ξανά από στημένη μπάλα, καθώς ο Μαουρίσιο αστόχησε απελπιστικά με κεφαλιά.

Ο Σα έκανε επέμβαση ξανά στο 59′, και αρκετά δύσκολη με το πόδι, σε προβολή του Χατζηγιοβάνη, μετά από τρομερό γύρισμα του Καρλίτος.

Κάποιοι τραυματισμοί αλλά και οι αλλαγές χάλασαν τον ρυθμό του αγώνα, καθώς πέρασαν παραπάνω από δέκα λεπτά δίχως να δούμε κάτι αξιόλογο και από τις δύο πλευρές.

Η μεγαλύτερη στιγμή του αγώνα για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 77′, όταν ο Μακέντα κατάφερε να αστοχήσει με προβολή, με τον Σα εξουδετερωμένο. Ακόμα μία φάση που δημιούργησε ο Ζαγαρίτης.

Ο Βιγιαφάνιες έκανε τρομερή αλλαγή παιχνιδιού με στόχο τον Σάντσες που έκανε κίνηση στην μεγάλη περιοχή, όμως δεν κατάφερε να κάνει επαφή με την μπάλα.

Ακόμα μία σημαντική ευκαιρία χάθηκε στο 85′, όταν ο Μαουρίσιο έφυγε στην αντεπίθεση με δύο συμπαίκτες και έναν αντίπαλο, προτίμησε να συνεχίσει μόνος του και εν τέλει, έχασε την μπάλα και την σπουδαία στιγμή.

Το “Τριφύλλι” πάλεψε μέχρι το τέλος για να πάρει έστω τον βαθμό και στο 90+4′ ο Μακέντα νικήθηκε από τον Σα, σε κοντινή κεφαλιά που επιχείρησε, σε ακόμα μία αδράνεια της άμυνας του Ολυμπιακού.

Κίτρινες: Μπόλονι (5′), Εμβιλά (35′), Χουάνκαρ (41′), Σάντσες (57′), Ραφίνια (79′), Βιγιαφάνιες (84′), Μπουχαλάκης (88′)

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Ντρέγκερ, Σεμέδο, Σισέ, Ραφίνια, Εμβιλά, Μπουχαλάκης Καμαρά (78′ Πέπε), Ραντζέλοβιτς (66′ Σουντανί), Φορτούνης (87′ Ανδρούτσος), Μασούρας (86′ Λοβέρα)

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Ζαγαρίτης, Πούγγουρας, Σένκεφελντ (46′ Αλεξανδρόπουλος), Σάντσες, Μαουρίσιο, Κουρμπέλης, Χουάνκαρ (46′ Σαβιέρ (90+1′ Μολό)), Χατζηγιοβάνης (64′ Βιγιαφάνιες), Μακέντα, Καρλίτος