Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τον Ποντένσε, αλλά ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά προβλήματα του γηπεδούχου και με τρία γκολ (Μπακασέτας, δύο ο Ιωαννίδης) ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και πήρε θριαμβευτική νίκη στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Ανήμερα του εορτασμού των 99 ετών του Ολυμπιακού ο Παναθηναϊκός πήρε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 1-3. Έκανε το 0-1 του Ποντένσε, 1-3 χάρις στα γκολ των Μπακασέτα και Ιωαννίδη (2).

Ο Μεντιλίμπαρ έκανε μίνι ανατροπή όχι τόσο σε επίπεδο σχηματισμού και σε αρχική λογική αλλά με τους 2 σέντερ φορ, έχοντας τον Ναβάρο λίγο πιο πίσω από τον Ελ Καμπί. Η διάταξη: Πασχαλάκης – Ορτέγα, Κάρμο, Μπιανκόν και Ροντινέι – Ορτα, Εσε, Ποντένσε και Μασούρας – Ναβάρο – Ελ Καμπί.

Για τον Παναθηναϊκό του Τερίμ ο Ντραγκόφσκι ήταν κάτω από τα δοκάρια. Μλαντένοβιτς αριστερός μπακ, Κώτσιρας δεξιός και Αράο με Ακαϊντίν στο κέντρο της άμυνας. Ρούμπεν στο 6, Τσέριν στο 8 και Μπακασέτας στο 10. Αριστερό εξτρέμ ο Μπερνάρντ, δεξιός ο Παλάσιος και στην κορυφή ο Ιωαννίδης.

Γκολάρα από τον Ποντένσε και 1-0 όμως ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-2 με Μπακασέτα και Ιωαννίδη
Στο πρώτο λεπτό ο Ιωαννίδης έκανε το σουτ που μπλόκαρε ο Πασχαλάκης με άνεση. Ο Ολυμπιακός επιχείρησε να απειλήσει με τον Κάρμο μετά από κόρνερ του Ορτα στο 3′ με τη μπάλα να περνάει έξω. Στο 7ο λεπτό ο Παναθηναϊκός υποχρεώθηκε να αλλάξει γκολκίπερ καθώς χτύπησε ο Ντραγκόφσκι και στο ματς μπήκε ο Λοντίγκιν ενώ στο 9′ ο Ορτέγα είχε ένα σουτ αρκετά άουτ. Στο 14′ ήρθε η απειλητική φάση του Παναθηναϊκού με προσπάθεια του Ιωαννίδη που κόπηκε σε κόρνερ.

Στο 24ο λεπτό ο Ποντένσε θυμήθηκε το γκολ του με τον ΠΑΟΚ και εξαπέλυσε μία σουτάρα για το 1-0 με τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να μπαίνει γκολ. Αρχικά η προσπάθεια ξεκίνησε από τον Ροντινέι για να βγει η μπαλιά του Ελ Καμπί και μετά από απομάκρυνση της άμυνας του Παναθηναϊκού η μπάλα πήγε στον Ορτα που την έδωσε στον Ποντένσε για το τέρμα του. Στο 30ό λεπτό ήρθε ένα σουτ του Ποντένσε που μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

Ο Παναθηναϊκός πίεσε μετά και πήρε συνεχόμενα κόρνερ. Στο 37′ είχε μία κεφαλιά του Παλάσιος που πήγε στα χέρια του Πασχαλάκη. Στο 41′ ήρθε η αντίδραση και το γκολ του Παναθηναϊκού. Στην αντεπίθεση, ο Ιωαννίδης βρήκε τον Μπερνάρ, ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον Πασχαλάκη, τσίμπησε την μπάλα αλλά ο Έσε την απομάκρυνε στη γραμμή για να έρθει με δύναμη ο Μπακασέτας να κάνει το 1-1. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ναβάρο έχασε απίστευτη φάση ενώ ήταν μόνος του σε σχεδόν άδειο τέρμα.

Στις καθυστερήσεις του α’ μέρους ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-2. Η μπάλα έφτασε στον Μπακασέτα, ο οποίος έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε με τον Ιωαννίδη σε δεύτερο χρόνο να σκοράρει και το τέρμα να μετράει μετά από VAR Check για οφσάιντ. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ και έκανε το 0-1, 1-2 μέσα σε λίγα λεπτά.

Ο Ιωαννίδης διαμόρφωσε το 1-3 σε μία σπουδαία επικράτηση του Παναθηναϊκού
Στο ξεκίνημα του β’ μέρους υπήρξε η φάση με το μαρκάρισμα του Κάρμο πάνω στον Παλάσιος στη μικρή περιοχή με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να ζητούν παράβαση και πέναλτι. Ο Γερμανός Σλάγκερ και το VAR θεώρησαν πώς δεν υπήρξε περίπτωση πέναλτι με το ματς να συνεχίζεται. Στο 57′ μετά από μία… αναμπουμπούλα ο Μπακασέτας κάνει ένα σουτ που έφυγε έξω.

Στο 60ό λεπτό ο Ελ Καμπί απείλησε αισθητά με ένα σουτ που έβγαλε δύσκολα ο Λοντίγκιν. Στο 69′ ήταν η σειρά του Ποντένσε να απειλήσει με σουτ που πέρασε εκτός. Στο 70ό λεπτό ο Παναθηναϊκός έκανε και το 1-3 με τον Ιωαννίδη.

Ο Μπερνάρντ έκανε πάσα στον Ιωαννίδη και ο Έλληνας διεθνής φορ σκόραρε από κοντά το 2ο τέρμα στου στο ντέρμπι, δίνοντας ένα σημαντικότατο προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 78ο λεπτό ο Φορτούνης είχε ένα σουτ που πέρασε έξω. Ο Παναθηναϊκός στα λεπτά που απέμειναν διαχειρίστηκε την πίεση που δέχθηκε για να μείνει το 1-3 υπέρ του Παναθηναϊκό, σε μία σημαντικότατη νίκη για την ομάδα του Τερίμ. Λίγο πριν τη λήξη υπήρξε μεγάλη ένταση ανάμεσα στους παίκτες των 2 ομάδων και ένα σουτ του Γιόβετιτς έξω.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ορτέγα, Κάρμο, Μπιανκόν, Ροντινέι, Ορτα (59′ Τσικίνιο), Εσε (81′ Ιμπόρα), Ποντένσε (81′ Γιόβετιτς), Μασούρας (59′ Φορτούνης), Ναβάρο (73′ Ελ Αραμπί) και Ελ Καμπί.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ντραγκόφσκι (7′ λ.τρ. Λοντίγκιν), Μλαντένοβιτς, Κώτσιρας, Αράο, Ακαϊντίν, Ρούμπεν, Τσέριν, Μπακασέτας (83′ Μαντσίνι), Μπερνάρντ (83′ Τζούρισιτς), Παλάσιος (76′ Ούγκο) και Ιωαννίδης (83′ Σπόραρ).