Ο Ολυμπιακός επικράτησε στο φιλικό επί της ΤΣΣΚΑ Σόφιας με 2-1, ωστόσο υπάρχει έντονη ανησυχία στην ομάδα μετά τον τραυματισμό του Τικίνιο στον ώμο.

Σε ένα φιλικό που ξεκίνησε με τριαντάλεπτη καθυστέρηση, ο Πέδρο Μαρτίνς έδειξε ότι ήθελε να δουλέψει εκ νέου το 4-4-2. Ο Τικίνιο ξεκίνησε στο πλευρό του Χασάν, ο Αβραάμ ήταν δίπλα στον βενιαμίν Καλογερόπουλο και ο νιόφερτος Κουντέ δίπλα στον Εμβιλά στα ζευγάρια στον άξονα.

Ο Ολυμπιακός έδειξε ότι ήθελε τον έλεγχο, την κατοχή και τα ηνία του ματς και δημιούργησε την πρώτη επικίνδυνη κατάσταση στο 9ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Κούντε και ασταθή έξοδο του τερματοφύλακα, ο Χασάν είχε την ευκαιρία δύο φορές να βρει εστία, όμως και οι δύο προσπάθειες τους κόντραραν σε σώματα αμυντικών.

Ο Τικίνιο είχε την ευκαιρία να βρει το πρώτο του γκολ με τα ερυθρόλευκα (15’), όμως η κεφαλιά του Βραζιλιάνου επιθετικού μετά από το κόρνερ του Βαλμπουενά αποκρούστηκε σωτήρια από τον Βούλγαρο τερματοφύλακα.

Ο Κρίστινσον, ο οποίος ξεκίνησε και πάλι αντί του Ζοσέ Σα είχε την πρώτη μεγάλη απόκρουση σε μακρινό σουτ του Σατάκοβιτς (19’), ενώ στην επόμενη φάση ο Ολυμπιακός είχε… αυτοδοκάρι. Σε σέντρα από τα αριστερά, ο Καλογερόπουλος έβαλε την προβολή και έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι του εξουδετερωμένου Κρίστινσον.

Σε ένα πρώτο μέρος με αρκετές διακοπές λόγω τραυματισμών, η τελευταία φάση ανήκε και πάλι στους Πειραιώτες, όταν ο Βαλμπουενά βρήκε λίγο χώρο και δοκίμασε το φαλτσαριστό σουτ στα όρια της περιοχής (40’), στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με μία σοβαρή λαχτάρα για τους Πειραιώτες, όταν στο 55ο λεπτό ο Τικίνιο είχε χαμένο τετ-α-τετ, όμως στην προσπάθεια του να σκοράρει τραυματίστηκε στον ώμο, με τον Βραζιλιάνο να αποχωρεί με έντονους πόνους.

Σαν να μην έφτανε αυτό, κι ενώ ο Ολυμπιακός έπαιζε με 10, η ΤΣΣΚΑ Σόφιας άνοιξε το σκορ, όταν μετά από σέντρα από δεξιά, ο Αχμέτοφ κινήθηκε σε θέση σέντερ-φορ στην πλάτη του Λαλά και με δυνατή κεφαλιά έβαλε τους Βούλγαρους μπροστά στο σκορ (59’).

Ο Πέδρο Μαρτίνς άλλαξε όλη την ενδεκάδα και το νέο σχήμα ανταποκρίθηκε πολύ καλύτερα με τον Τσούμιτς να δίνει άλλο αέρα στο γήπεδο. Από σέντρα ακριβείας του Σέρβου (63’) ο Χασάν έπιασε ένα εκπληκτικό διαγώνιο πλασέ πάνω στην κίνηση, ο Αιγύπτιος με καταπληκτικό τρόπο έκανε άμεσα το 1-1 στέλνοντας την μπάλα στο απέναντι πλαϊνό δίχτυ.

Το σχήμα με ένα φορ, έδειχνε να «ρολάρει» καλύτερα στο γήπεδο και το 2-1 δεν άργησε να έρθει. Από μπάσιμο από αριστερά και ωραία μπαλιά του Βρουαάι, ο Χασάν είδε το σουτ του να αποκρούεται από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως ο Τσούμιτς που πήρε το ριμπάουντ έκανε το 2-1 (79’). Οι Βούλγαροι είχαν κάποιες στιγμές στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου έψαξαν την ισοφάριση, ο Βρουσάι στο 90ό έχασε καλή ευκαιρία για να σκοράρει και αυτός, με το 2-1 να μένει ως το τέλος στην τρίτη νίκη του Ολυμπιακού σε τέσσερα φιλικά επί αυστριακού εδάφους.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κρίστινσον (60’ Ζοσέ Σα), Λαλά (60’ Ανδρούτσος), Αβραάμ Παπαδόπουλος (60’ Σεμέντο), Καλογερόπουλος (46’ Μάρκοβιτς), Ρέαμπτσιουκ (60’ Αποστολόπουλος), Εμβιλά (60’ Βρουσάι), Κούντε (46’ Τσούμιτς), Σουρλής, Βαλμπουενά (60’ Σαπουντζής), Χασάν, Τικίνιο (60’ Τιάγκο Σίλβα).