Τα δυο γκολ του “καυτού” Βέργου έκαναν την διαφορή στο τρομερό σε εξέλιξη ματς στο γήπεδο του Αγρινίου, που χάρισαν την πολύτιμη πρώτη νίκη για την ομάδα του Δέλλα, που πέρασε την αποψινή ηττημένη, ΑΕΛ, στην βαθμολογία!

Το ματς

Μόλις στην πρώτη φάση του ματς, μόλις στο 2ο λεπτό, ο Χόρχε Ντίας κέρδισε την κόντρα από τον Ηλιάδη και νίκησε τον Νάγκι, αλλά με τη συνδρομή του VAR ο Ζαχαριάδης ακύρωσε το γκολ. Ωστόσο η απόφαση του ρέφερι σηκώνει κουβέντα, αφού η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ηλιάδη αρχικά και όχι σε αυτό του Ουρουγουανού.

Ο Παναιτωλικός μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και άγγιξε ξανά το γκολ στο 8’ αλλά η κεφαλιά του Αριγίμπι σταμάτησε αρχικά στο δοκάρι για να μπλοκάρει στη συνέχεια ο Νάγκι.

Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, στην τρίτη η ομάδα του Δέλλα τα κατάφερε και πήρε προβάδισμα στο 16ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ και λάθος έξοδο του Νάγκι, ο Βέργος κέρδισε τους πάντες στον αέρα για το 1-0 σκοράροντας το πρώτο του τέρμα στο πρωτάθλημα με την ομάδα του Αγρινίου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο ματς μπαρουτοκαπνισμένοι και στο 29’ κέρδισαν πέναλτι με ανατροπή του Μπέρτου στον Χόρχε Ντίας. Ο Ζαχαριάδης έδειξε την άσπρη βούλα, ο Αριγίμπι εκτέλεσε με τον Νάγκι να αποκρούει, αλλά ο διαιτητής σωστά έδειξε επανάληψη αφού ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ δεν πατούσε στην γραμμή με τα δύο πόδια. Ο Αμερικανός εκτέλεσε και πάλι, αλλά δεν τα κατάφερε ούτε τη δεύτερη φορά στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι.

Το παιχνίδι είχε ρυθμό με την ΑΕΛ να παίρνει μέτρα μετά το χαμένο πέναλτι του Παναιτωλικού. Στο 39’ μάλιστα άγγιξε το γκολ της ισοφάρισης, αλλά η κεφαλιά του Πινακά από τη μικρή περιοχή μετά από σέντρα του Ντουρμισάι, σταμάτησε στο δοκάρι.

Οι «βυσσινί» μπήκαν στο ξεκίνημα της επανάληψης ακριβώς όπως τελείωσαν το πρώτο και στο 46΄ έχασαν ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για το 1-1, αφού ο Κνετ σταμάτησε ενστικτωδώς το πλασέ του Στελιάνο.

Η πίεση της ομάδας του Τάτση συνεχίστηκε, με τον Πινακά στο 54’ χάνει ακόμα μια τεράστια ευκαιρία, αφού μετά από ολιγωρία της άμυνας του Παναιτωλικού βρέθηκε μόνος στη μικρή περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κνετ.
Σε ένα ματς με ρυθμό οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες με την ΑΕΛ να έχει τις μεγαλύτερες όπως αυτή στο 73ο λεπτό, όταν μετά από κάθετη του Πινακά ο Τρούγιτς βρέθηκε φάτσα με τον Κνετ, αλλά ο πορτιέρε του Παναιτωλικού έσωσε και πάλι την εστία του. Μάλιστα στη φάση αυτή ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων τραυματίστηκε, δεν μπόρεσε να συνεχίσει με τον Μελίσσα να παίρνει τη θέση του.

Στο 85ο λεπτό ο Ζίζιτς ανέτρεψε στην περιοχή τον Βέργο, ο Ζαχαριάδης αρχικά είπε παίζεται αλλά με τη συνδρομή του VAR γύρισε σωστά πίσω τη φάση και καταλόγισε την παράβαση. Ο Βέργος που ήταν πρωταγωνιστής στο ματς ανέλαβε την εκτέλεση και με τη δική του υπογραφή έγραψε το 2-0 και σφράγισε την πρώτη νίκη του Παναιτωλικού στο πρωτάθλημα.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Τάτση ήταν να μειώσει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά του Γιουνές που διαμόρφωσε το τελικό 2-1.