Με άνοστη… σούπα έμοιαζε ο αγώνας στο Αγρίνιο με τον Παναιτωλικό και τον Αστέρα Τρίπολης να μένουν στο μηδέν σε ένα εντελώς αδιάφορο από βαθμολογικής άποψης παιχνίδι που σίγουρα θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα από όσους το παρακολούθησαν.

Ο Παναιτωλικός υποδέχθηκε τον Αστέρα Τρίπολης στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των play out, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 0-0, σε ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις, ελάχιστο θέαμα και κανένα γκολ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αστέρα να έχει από νωρίς φάση, με το σουτ του Ριέρα στο δεύτερο λεπτό το οποίο μπλόκαρε ο Ανέστης. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής, έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία στο τέταρτο του ματς, μη μπορώντας να σκοράρει από κοντά μετά την πάσα του Μπενίτο.

Στο 21′ ο Σίτο έγινε επικίνδυνος αλλά η σέντρα του δεν βρήκε συμπαίκτη, ενώ ούτε η κεφαλιά του Μπενίτο στο 39ο λεπτό δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού. Η μοναδική αλλά και μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων σημειώθηκε στο 41′, με τον Βέργο να μη βρίσκει τη μπάλα καλά με το κεφάλι από ευνοϊκή θέση για γκολ.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Αστέρα να είναι αυτός που έχει τη μπάλα στα πόδια του αλλά να μην καταφέρνει να γίνει απειλητικός, την ίδια στιγμή που ο Παναιτωλικός είχε δώσει βάση στα μετόπισθέν του χωρίς να καταφέρει να βγάλει κάποια αξιοσημείωτη φάση.

Το διάστημα στο οποίο η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου προσπάθησε να πιέσει ήταν από το 60ο ως το 80ο λεπτό, με τον Ντουάρτε όμως να σπαταλά δύο καλές ευκαιρίες σουτάροντας αρκετά άουτ. Στο 85′, στην τελευταία καλή ευκαιρία του ματς, ο Βέργος βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή αλλά σούταρε πάνω στον Τσιφτσή.

Οι συνθέσεις:

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λούι, Κορνέλιους, Λάρσον, Περέιρα, Αντούνες, Φλόρες, Μεντόσα, Ντουάρτε, Ντίας, Βέργος

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Ατιένθα, Αντζουλά, Αλβάρες, Μουνάφο, Σανταφέ, Τιλίκα, Σίτο, Ριέρα, Μπενίτο.