Ο Ολυμπιακός, επέστρεψε στις νίκες, καθώς πέρασε απ το Αγρίνιο με 0-2, χάρη στα τέρματα των Μπιέλ και Βαλμπουενά.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες περνώντας από την δύσκολη έδρα του Αγρινίου. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 2-0 του Παναιτωλικού, με τον Μπιέλ να ανοίγει το σκορ στο 50′ και τον Βαλμπουενά να “κλειδώνει” στο 82′ το τρίποντο.

Κάπως έτσι, οι Πειραιώτες έφτασαν τους 17 πόντους και μείωσαν με αγωνιστική περισσότερο στο -7 από την πρώτη θέση που βρίσκεται ο Παναθηναϊκός. Πλέον, συγκεντρώνονται στο παιχνίδι με τη Φράιμπουργκ για το Europa League.

Το 0-0 έμεινε στο πρώτο μέρος, με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή, τον Παναιτωλικό να αμύνεται και τις ευκαιρίες από τις δύο πλευρές να είναι λίγες. Οι Αγρινιώτες είχαν την καλύτερή τους στιγμή στο πρώτο 45λεπτο στο 18′ με σουτ του Μόρσεϊ που έφυγε άουτ.

Οι ερυθρόλευκοι κυκλοφορούσαν την μπάλα και έψαχναν το ρήγμα στην άμυνα του Παναιτωλικού, ενώ στο 18ο λεπτό φώναξαν για πέναλτι πάνω στον Ρέαμπτσουκ. Στο 24′ ο Παπασταθόπουλος πήρε μία κεφαλιά, την οποία μπλόκαρε ο Στεργιάκης, ενώ στο 32′ στιγμή είχε και ο Μπακαμπού. Στις καθυστερήσεις ο Μπιέλ βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι, αλλά δεν τελείωσε τη φάση.

Ο Ολυμπιακός μπήκε μπροστά στο σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου μέρους. Συγκεκριμένα στο 50ο λεπτό, ο Χάμες προσπάθησε να συνεργαστεί με τον Μπακαμπού, ο Μπιέλ ακολουθούσε και με φανταστικό πλασέ από τα δεξιά της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι ερυθρόλευκοι διατηρούσαν τον έλεγχο της μπάλας και μετά το γκολ τους, με τον Παναιτωλικό να παραμένει χαμηλά στο γήπεδο. Οι παίκτες του Μίτσελ κατάφεραν να πετύχουν και το δεύτερο γκολ που έψαχναν, ώστε να “κλειδώσουν” το τρίποντο.

Στην κορυφή της περιοχής ο Χάμες Ροντρίγκες τροφοδότησε τον Ματιέ Βαλμπουενά, ο οποίος έκανε την ντρίμπλα, ελευθερώθηκε και έκανε του σουτ νικώντας τον Στεργιάκη για το 2-0.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Στεργιάκης, Αποστολάκης, Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμης, Μλάντεν, Μάρτενσον, Ντίας, Σενγκέλια, Μόρσεϊ, Κολοβός.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ντόι, Παπασταθόπουλος, Άβιλα, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ, Μασούρας, Μπιέλ, Χάμες, Μπακαμπού.