Ο Παναθηναϊκός έκανε μία κάκιστη εμφάνιση, άργησε για 45 λεπτά να μπει στο γήπεδο του Αγρινίου και γνώρισε την πρώτη ήττα, στον δεύτερο γύρο, από τον Παναιτωλικό με 1-0. Πέντε μεγάλες ευκαιρίες δημιούργησαν στο δεύτερο μέρος οι “πράσινοι”, χωρίς να τις αξιοποιήσουν.

Σπουδαίο βήμα για την παραμονή στην κατηγορία έκανε απόψε στο Αγρίνιο ο Παναιτωλικός, καθώς επικράτησε με 1-0 του Παναθηναϊκού που ήταν ιδανικός αυτόχειρας και κλότσησε μία μεγάλη ευκαιρία για να μπει στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος.

Το γκολ του Εντινγκά στην πρώτη φάση του ματς (6’) έκρινε το αποτέλεσμα, με το τριφύλλι να γνωρίζει την ήττα για πρώτη φορά μετά από 9 αγωνιστικές. Ένα τριφύλλι που ήταν αόρατο στο πρώτο ημίχρονο, τρομερά άτυχο και άστοχο στο δεύτερο, ενώ έπεσε και πάνω στο κορυφαίο ματς της καριέρας του τερματοφύλακα του Παναιτωλικού, Νίκου Μελισσά.

Ο Παναιτωλικός ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη υποσχόμενη ευκαιρία του ματς, από στατική φάση, στο 6ο λεπτό. Ο Εντινγκά με υπέροχο σουτ μέσα από την περιοχή δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Διούδη μετά από εκτέλεση φάουλ του Αριγίμπι και έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (1-0).

Οι Αγρινιώτες μετά το τέρμα του Εντινγκά, οπισθοχώρησαν και έδωσαν έμφαση στη συνοχή των γραμμών πίσω από τη μπάλα, δίνοντας την κατοχή στον Παναθηναϊκό που όμως δεν ήξερε τι να την κάνει.

Οι πράσινοι έπαιξαν παράλληλο ποδόσφαιρο, δεν έκαναν κίνηση χωρίς τη μπάλα, είχαν αργές αντιδράσεις ενώ οι μεσοεπιθετικοί του παίκτες είτε δεν έπαιρναν πρωτοβουλίες, είτε έκαναν λάθος επιλογές, με συνέπεια να μην δημιουργηθεί ούτε μία ευκαιρία άξια αναφοράς μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το θέαμα ήταν άθλιο και το επίπεδο του αγώνα θύμιζε τοπικό πρωτάθλημα, με μόλις μία τελική προσπάθεια για κάθε ομάδα!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπόλονι έριξε στο ματς τον Αϊτόρ και ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε συνολικά μεταμορφωμένος στο γήπεδοκαι απόλεσε τέσσερις κραυγαλέες ευκαιρίες (51’,55’, 61’,62’) και μία που δεν… χάνεται με τον Ενγκμπακοτό να σουτάρει στο δοκάρι από τα δύο μέτρα, με τον Μελίσσα να βρίσκει τη μπάλα όσο χρειαζόταν για να μην καταλήξει στα δίχτυα του.

Ο Παναιτωλικός απείλησε για μοναδική φορά στο 69’ με τον Διούδη να αποκρούει το σουτ του Τσιγγάρα, ενώ στο 76’ ο μοιραίος Ενγκμπακοτό δεν βρήκε τη μπάλα σε γύρισμα του Μολό.