Ο αρχηγός Μάνταλος υπέγραψε (0-1) την έξοδο της ΑΕΚ στην Ευρώπη, αφήνοντας εκτός έναν Παναθηναϊκό που βιώνει αλλοίωση DNA με 4η σερί σεζόν αποκλεισμού.

Φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Πέτρου Μάνταλου είχε το αποψινό ντέρμπι της Λεωφόρου, καθώς χάρη σε δικό του γκολ στο 50’ η ΑΕΚ νίκησε το φάντασμα του Παναθηναϊκού με 1-0 και θα είναι και την επόμενη σεζόν Ευρωπαία.

Το τριφύλλι έμοιαζε με τερατούργημα στο ματς που θεωρητικά έπαιζε το τελευταίο του χαρτί για την Ευρώπη, δίχως πλάνο, αρχή μέση και τέλος και η σοβαρή Ενωση του δεύτερου ημιχρόνου έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον αρχηγό της και άξιο συμπαραστάτη τον Ανσαριφάρντ τον έκανε μία χαψιά.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν τραγικό από πλευράς θεάματος, καθώς παρότι αμφότερες οι ομάδες είχαν διάθεση δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν υποσχόμενες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

Ο Παναθηναϊκός που «καιγόταν» για την κατάκτηση της νίκης είχε στο ενεργητικό του μόλις μία καλή στιγμή στο 16’ με την κεφαλιά απομάκρυνσης του Βασιλαντωνόπουλου προ του Σανκαρέ που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τσιντώντα και συνολικά δύο τελικές. Η δε ΑΕΚ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο δίχως ούτε μία τελική προς την εστία του Διούδη.

Ο Μπόλονι θέλησε να αυξήσει την επιθετικότητα των πράσινων χρησιμοποιώντας τόσο τον Σανκαρέ όσο και τον Βιγιαφάνιες ως εσωτερικούς μέσους, αλλά το θέμα ήταν ότι δεν υπήρχε ορθολογικό πλάνο ανάπτυξης και μεταφοράς της μπάλας στο επιθετικό τρίτο, ενώ ο Χιμένεθ προσπάθησε να θωρακίσει τη δεξιά του πλευρά και να περιορίσει τα ανεβάσματα του Χουάνκαρ με την τοποθέτηση του Γαλανόπουλου σε θέση δεξιού χαφ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το τοπίο του ματς άλλαξε πλήρως από τη στιγμή που η ΑΕΚ κατάφερε να σκοράρει με τον Μάνταλο στο 50’ (0-1) σε υποδειγματική αντεπίθεση. Το γκολ αυτό έδωσε φτερά στα πόδια της Ενωσης και προκάλεσε… θάλασσα στο τριφύλλι, με τους φιλοξενούμενους να κυριαρχούν και να βγαίνουν πανεύκολα σε καταστάσεις τρανζίσιον.

Ο Παναθηναϊκός έχασε μοναδική ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 68’ με τον Τσιντώντα να κάνει την απόκρουση της βραδιάς σε πλασέ του Χατζηγιοβάνη από τη μικρή περιοχή. Η ΑΕΚ ωστόσο είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς μέχρι το 93’ όταν ο Νεντελτσιάρου βρήκε το πόδι του Μακέντα και ο διαιτητής καταλόγισε μέσω VAR το πέναλτι. Ο Μακέντα ωστόσο έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Τσιντώντα στο 95’!