Από τον Σεπτέμβριο του 2018 είχε να ανατρέψει εις βάρος του σκορ ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» πέρασαν αλώβητοι από τον Βόλο, και πήραν το πρώτο τους διπλό κόντρα στη Λαμία (1-3).

Μάλιστα, η νίκη ήρθε με ανατροπή, καθώς στο 35′ βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το γκολ του Αραμπούλι, για να τα φέρουν όλα τούμπα στην επανάληψη, με την ισοφάριση του Λούντκβιστ, το πέναλτι του Μακέντα στο 86′ και το τρίτο από τον Μαουρίσιο στο επόμενο λεπτό.

Η τελευταία φορά που ανέτρεψε εις βάρος του σκορ ο Παναθηναϊκός ήταν πριν από 38 μήνες, δηλαδή περισσότερο από τρία χρόνια. Συγκεκριμένα συνέβη στις 29/9/18 στο 2-1 επί του ΠΑΣ Γιάννινα, με σκόρερ και τότε τον Μακέντα (Χατζηγιοβάνης την ισοφάριση).

Για να βρούμε την τελευταία εκτός έδρας ανατροπή, θα πρέπει να ανατρέξουμε 4,5 χρόνια πριν (31/5/17), στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ για την τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ, όταν ο Μολίνς έκανε το 2-3 στο 94′.