Ο Παναθηναϊκός ήταν θετικός απέναντι στον ΑΠΟΕΛ. Ομως έχασε τρεις μεγάλες ευκαιρίες στο β’ ημίχρονο και όντας προβληματικός στις εναέριες μονομαχίες, τελικά δεν κατάφερε να φτάσει στην πρώτη «φιλική» νίκη της σεζόν (1-1).

Το τριφύλλι αντιμετώπισε προβλήματα και στις στημένες φάσεις ενώ επιθετικά έκανε κάποιες ευκαιρίες αλλά και πάλι δεν μπορούσε ούτε να καταφέρει να σκοράρει ούτε να πάρει τη νίκη.

Το παιχνίδι είχε δυνατές μονομαχίες, αλλά ήταν σαφές πως ο ΑΠΟΕΛ ήταν χαμηλότερης δυναμικότητας ομάδα. Παράλληλα, είναι σημαντικό να αναφέρουμε ότι στο πρώτο ματς της ομάδας με κόσμο μετά από 1,5 χρόνο, το γήπεδο είχε κάτω από χίλια άτομα.

Το ματς

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς κατέβασε τον Παναθηναϊκό στην αναμέτρηση με τον ΑΠΟΕΛ με το κλασσικό 4-2-3-1, το οποίο δοκιμάζει στο μεγαλύτερο μέρος της προετοιμασίας.

Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Διούδης, στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά ήταν οι Κώτσιρας, Βέλεθ, Σιδεράς, Χουάνκαρ. Ο Μαουρίσιο με τον Πέρεθ ήταν στο κέντρο, με τους Ενγκμπακοτό, Χατζηγιοβάνη, Βιγιαφάνες πίσω από τον Καρλίτος.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στην αναμέτρηση, είχε την κατοχή και προσπαθούσε να περάσει την μπάλα στην μεγάλη περιοχή του ΑΠΟΕΛ. Οι πράσινοι άλλαζαν ωραία την μπάλα και όταν έχαναν την κατοχή της πίεζαν ψηλά τον αντίπαλο.

Το τριφύλλι με επιθέσεις από τα πλάγια προσπαθούσε να διασπάσει την άμυνα του αντιπάλου τους, χωρίς επιτυχία βέβαια. Στο 6ο λεπτό έλαβε χώρα και η πρώτη φάση με καλές προϋποθέσεις. Ο Βιγιαφάνιες έκανε τη σέντρα, ο Βέλεθ έκανε την κεφαλιά – πάσα, όμως η άμυνα του ΑΠΟΕΛ έδιωξε πριν ο Καρλίτος βγει φάτσα φόρα με το τέρμα των φιλοξενούμενων.

Σχεδόν 10 λεπτά μετά, αργότερα η πίεση του Βιγιαφάνιες έπιασε τόπο. Ο Χατζηγιοβάνης πήρε την μπάλα στα πλάγια, έκανε το γύρισμα, ωστόσο πριν η μπάλα φτάσει στον Καρλίτος, ο Σόουζα τον έκοψε.

Μετά το πρώτα 15 λεπτά, ο ΑΠΟΕΛ προσπαθούσε να απειλήσει με αντεπιθέσεις τον Παναθηναϊκό, ωστόσο σκόραρε τελικά κόντρα στην ροή του παιχνιδιού από στημένη φάση στο 21ο λεπτό. Οι Κύπριοι το εκτέλεσαν με πάσα, έκαναν τη σέντρα από τα αριστερά, με τον Θεοδώρου να παίρνει την κεφαλιά και να την στέλνει στα δίχτυα, αφού πρώτα βρήκε στο κάθετο δοκάρι.

Οι πράσινοι δυσκολεύονταν αρκετά στην τελική πάσα και γι΄ αυτό δεν μπορούσαν να απειλήσουν την εστία του ΑΠΟΕΛ. Στο 29ο λεπτό του αγώνα ο Ρούμπεν Πέρεθ έκανε τη σέντρα, ο Χατζηγιοβάνης δεν έπιασε καλά το σουτ και η ευκαιρία χάθηκε.

Το τριφύλλι μέχρι το 35ο λεπτό του αγώνα δεν είχε καταφέρει να απειλήσει τον ΑΠΟΕΛ, ενώ μετά το 25ο λεπτό η κυκλοφορία της μπάλας ήταν αναποτελεσματική.

Στο 39΄ο Χουανκάρ κέρδισε το κόρνερ, το οποίο εκτέλεσε ο Χατζηγιοβάνης, με τον Σιδερά να παίρνει την κεφαλιά αλλά να στέλνει την μπάλα άουτ. Η μεγαλύτερη στιγμή για το τριφύλλι ήρθε στο 43ο λεπτό του αγώνα. Ο Βιγιαφάνιες έκανε τη σέντρα, με τον Ενγκμπακοτό να πιάνει το πλασέ στον αέρα, αλλά να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι. Οι πράσινοι μπορεί να είχαν την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερναν να απειλήσουν ουσιαστικά.

Με την έναρξη του πρώτου ημιχρόνου ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς έκανε δύο αλλαγές, με τον Αϊτόρ να παίρνει τη θέση του Ενγκμπακοτό και τον Καμπετσή τη θέση του Καρλίτος.

Το τριφύλλι στην πρώτη του φάση στο δεύτερο ημίχρονο έφερε το ματς στα ίσα στο 49΄. Ο Καμπετσής έδωσε την μπάλα στον Χατζηγιοβάνη, ο οποίος έκανε μια ωραία ενέργεια, πάσαρε στον Καμπετσή, ο οποίος στη συνέχεια σκόραρε. Μόλις δύο λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ έφτασε μια ανάσα από το 1-2, με την κεφαλιά του Βινίσιους να σταματάει στο δοκάρι.

Στο 59΄ της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός απείλησε και πάλι. Ο Μαουρίσιο έκανε ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ωστόσο ο Αϊτόρ δεν μπόρεσε να τελειώσει την φάση,με τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ να βγαίνει δυνατά πάνω στον επιθετικό του τριφυλλιού.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει την κατοχή και το 74ο λεπτό του αγώνα απείλησε, ο Ρούμπεν Πέρεθ έκανε μια πανέμορφη πάσα στον Αϊτόρ, ο οποίος κατέβασε όμορφα, αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Μετά το 70ο λεπτό ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς φρέσκαρε την ομάδα με αρκετές αλλαγές.

Στο 81΄ ο Αγιουμπ γύρισε την μπάλα, αλλά ο Αϊτόρ δεν έκανε καλό τελείωμα. Μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Καμπετσής έχασε ευκαιρία για το 2-1. Ο Αγιούμπ πέρασε ωραία στον Κώτσιρα, αυτός γύρισε την μπάλα, αλλά το σκαστό σουτ του Έλληνα ποδοσφαιριστή πέρασε άουτ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης (76’ Ξενόπουλος), Κώτσιρας (76’ Σάντσες), Βέλεθ (84’ Σάρλια), Σιδεράς, Χουάνκαρ (87’ Χατζηθεοδωρίδης), Ρούμπεν (84’ Σαβιέρ), Μαουρίσιο (71’ Αλεξανδρόπουλος), Χατζηγιοβάνης (76’ Αγιούμπ), Βιγιαφάνιες (72’ Μπουζούκης), Ενγκμπακοτό (46’ Αϊτόρ), Καρλίτος (46’ Καμπετσής).

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Τσεμπάκε (64’ Λουντέμο), Καρό, Βινίσιους, Ζαμπάλα, Νταουσβίλι, (64’ Σάντος) Εφραίμ (77’ Εντονγκαλά), Ντε Βινσέντι, Ντανίλο, Θεοδώρου (85’ Κατσαντώνης), Κβιλιτάια (85’ Γουίλερ).