Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε δις να κυνηγάει το σκορ, ισοφάρισε ισάριθμες φορές, ωστόσο το τελικό 2-2 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης του έκοψε την φόρα προς την πορεία του για την Ευρώπη.

Αστεράκια είδε απόψε στη Λεωφόρο ο Παναθηναϊκός παραχωρώντας καταδικαστική ισοπαλία (2-2) στον αδιάφορο βαθμολογικά Αστέρα Τρίπολης, τον οποίο δεν έχει καταφέρει να νικήσει φέτος σε τέσσερα ματς.

Με την ισοπαλία αυτή το τριφύλλι απόλεσε μία ακόμα ευκαιρία να ψαλιδίσει τη διαφορά από την προνομιούχο τέταρτη θέση και το όνειρο της ευρωπαϊκής επιστροφής τελειώνει.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να επιβάλει το ρυθμό από το ξεκίνημα του ματς, αλλά ο Αστέρας κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη επίσκεψή του στην περιοχή του Διούδη, με την κεφαλιά του Σουάρεθ στο 11’ (0-1).
Οι πράσινοι» αντέδρασαν στο 28’ και ισοφάρισαν σε 1-1, εκμεταλλευόμενοι το τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Παπαδόπουλου που δεν βρήκε τη μπάλα στην έξοδο που πραγματοποίησε μετά από βαθιά μπαλιά του Βιγιαφάνιες και ο Χατζηγιοβάνης την έσπρωξε στα δίχτυα.

Πάνω που ο Παναθηναϊκός έπαιρνε μέτρα στο γήπεδο ωστόσο, ο διαιτητής Γκορτζίλας του συνδέσμου Μακεδονίες ανακάλυψε πέναλτι σε θεαματικό πέσιμο του Μπαράλες από μαρκάρισμα του Πούγγουρα (38’).

Ο VAR τον ενημέρωσε να ξαναδεί τη φάση, αλλά ο διαιτητής επέμεινε στην αρχική του απόφαση και ο Μπαράλες έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα (1-2). Το πρώτο ημίχρονο με τον Αστέρα να έχει δύο γκολ σε ισάριθμες τελικές και τον Παναθηναϊκό ένα γκολ σε τέσσερις, με την κατοχή της μπάλας 57%-43% υπέρ του.

Στο δεύτερο ημίχρονο το τριφύλλι ευτύχησε να κερδίσει πέναλτι σε χέρι του Σουάρεθ, με τον Χατζηγιοβάνη να ισοφαρίζει σε 2-2 στο 53’, ενώ στο 63’ απώλεσε μεγάλη ευκαιρία να ανατρέψει το σκορ όταν ο Χουάνκαρ συνδυάστηκε υπέροχα με τον Μακέντα, μπήκε στην περιοχή αλλά σούταρε άουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Καρλίτος αστόχησε εξ επαφής από το μισό μέτρο, αλλά η κυριότερη ευκαιρία όλων ήταν στο 90’ με τον Καρλίτος να βγάζει τον Σανκαρέ τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο και το πλασέ του να σταματά στη συμβολή των δοκαριών!