Παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα του κακού Ατρόμητου με 3-0, «ζωγράφισε» χαμόγελα στους φίλους του στο ΟΑΚΑ και παραμένει στην 4η θέση.

Το ματς ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Παναθηναϊκό καθώς μόλις στο 4ο λεπτό βρήκε γκολ με τον Κουρμπέλη, που έπιασε ένα τρομερό σουτ έξω από την περιοχή. Οι γηπεδούχοι στα πρώτα 10 λεπτά του αγώνα ήταν καταιγιστικοί με πολύ καλές ευκαιρίες, κρατώντας τον Ατρόμητο σε παθητικό ρόλο.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έριξαν το ρυθμό τους, συνέχιζαν όμως να πιέζουν για δεύτερο γκολ και το κατάφεραν στο 27′ με τον Μακέντα αλλά ο Κουμπαράκης με χρήση VAR ακύρωσε το τέρμα για φάουλ στον Χαρίση στο ξεκίνημα της φάσης.

Το πρώτο μέρος άνηκε ολοκληρωτικά στον Παναθηναϊκό, καθώς είχε την κατοχή και κυρίως μεγάλη διάθεση να δημιουργήσει ευκαιρίες, ακόμα και μετά το 1-0, όπως με την πολύ καλή κεφαλιά του Χατζηγιοβάνη στο 40′.

Παρότι το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε με καλό ρυθμό, οι «πράσινοι» κατάφεραν ακόμα κι έτσι να βρουν γκολ. Ο Ζαχίντ εκτέλεσε το φάουλ και ο Σένκεφελντ στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 2-0 με κεφαλιά.

Ο Παναθηναίκός μετέπειτα δεν χαλάρωσε και ανέβαζε ταχύτητα χάνοντας καλές ευκαιρίες με τους Κουρμπέλη (69′) και Περέα (72′). Ο τελευταίος, έπιασε πολύ καλή απόδοση, φαινόταν πως έψαχνε πολύ το γκολ και κατάφερε να το βρει στο 76ο λεπτό για το 3-0 του «τριφυλλιού».

Για ακόμα ένα ματς ο Ατρόμητος δεν μπόρεσε να βγάλει ενέργεια στο παιχνίδι του, ούτε να απειλήσει τον αντίπαλό του, αφήνοντας τον Παναθηναϊκό να έχει το ρυθμό σε όλο το 90λεπτο.

Οι «πράσινοι» ήταν «σεληνιασμένοι» και δημιούργησαν ακόμα μία πολύ καλή ευκαιρία. Ο Μακέντα στο 79′ έπιασε καλό σουτ αλλά ο Καχίλα με το κεφάλι του είπε «όχι» πάνω στη γραμμή.

Ενδεκάδες:
Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Δώνης, Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης, Κουρμπέλης, Ανουάρ, Μακέντα.
Ατρόμητος: Μέγιερι, Κιβρακίδης, Καχίλα, Γούτας, Κατράνης, Μάντσον, Χαρίσης, Ανδρούτσος, Μανούσος, Ενσικουλού, Βέλλιος

Επιμέλεια: Δημήτρης Μαρίντσιος