Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος στην γενική εικόνα, όμως δεν έγινε ποτέ απειλητικός, με τον Ολυμπιακό να φεύγει αλώβητος από την Λεωφόρο (0-0), σε ένα αιώνιο ντέρμπι που θα ξεχαστεί πολύ εύκολα, όπως και αυτό του πρώτου γύρου.

Οι φάσεις ήταν ελάχιστες και οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση χωρίς καμία καλή ευκαιρία. Η κατοχή και η κυριαρχία ήταν στην πλευρά των “πρασίνων”, αλλά εμφάνισαν τα επιθετικά προβλήματα της περσινής περιόδου.

Οι γηπεδούχοι πήγαν στους 27 βαθμούς, σε ισοβαθμία με τον ΠΑΣ Γιάννινα (παιχνίδι παραπάνω) στην 4η θέση, ενώ οι “ερυθρόλευκοι” πήγαν στους 43 και στο +19 από τον 2ο ΠΑΟΚ.

Αγώνας:

Το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης ήταν άκρως αναγνωστικό, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν ρυθμό και τα σκληρά μαρκαρίσματα να κυριαρχούν. Μία είσοδο του Βιγιαφάνιεζ στα πλάγια της περιοχής από συνεργασία με τον Αϊτόρ ήταν ότι πιο αξιόλογο είδαμε στο πρώτο 20λεπτο.

Το καλό κλείσιμο των χώρων και η διατήρηση των αμυντικών θέσεων ήταν το μόνο μέριμνα των ποδοσφαιριστών, χωρίς καμία διάθεση για ρίσκα και ατομικές προσπάθειες.

Οι “πράσινοι” μπορεί να είχαν την πρωτοβουλία, την οποία έδωσαν και οι φιλοξενούμενοι, όμως ήταν εντελώς ακίνδυνη, καθώς δεν βρήκαν ούτε υποψία ευκαιρίας.

Μέχρι το 41′, όταν ο Χουάνκαρ τροφοδοτήθηκε στα αριστερά, βρήκε λίγο χώρο για σέντρα με στόχο τον Μακέντα, όμως ο Ιταλός σημάδεψε πολύ άστοχα από ευνοϊκή θέση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με πολύ πιο όρεξη στο δεύτερο μέρος για να παίξουν πιο γρήγορο ποδόσφαιρο, κάτι που φάνηκε από τα πρώτα λεπτά.

Ο Ολυμπιακός έγινε πιο παθητικός, δίνοντας ακόμα περισσότερη μπάλα στον αιώνιο αντίπαλο, αλλά και πάλι οι επιλογές στο τελευταίο τρίτο ήταν κακές.

Η εικόνα ήταν ίδια σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, με το “Τριφύλλι” να κυριαρχεί στην κατοχή και να ελέγχει πλήρως τον ρυθμό, αλλά δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις μπροστά στην εστία του Βάτσλικ.

Ο Παλάσιος φώναξε για πέναλτι σε πτώση του από το μαρκάρισμα του Ρέαμπτσιουκ μετά από κάθετη του Βιτάλ στο 80′, όμως ο διαιτητής δεν συγκινήθηκε, ενώ τα ριπλέι έδειξαν πως το φάουλ έγινε εκτός περιοχής.

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν είχε τίποτα να προσφέρει, όπως και όλο το υπόλοιπο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται με την ισοπαλία.

Κίτρινες: Μπα (17′), Μασούρας (39′), Μανωλάς (62′), Καμαρά (69′)

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Κώτσιρας, Πέρεθ, Μαουρίσιο (81′ Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνιεζ, Παλάσιος, Αϊτόρ (66′ Βιτάλ), Μακέντα (46′ Ιωαννίδης)

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Βάτσλικ, Ρέαμπτσιουκ, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Μπα, Λαλά (66′ Καρμπόβνικ), Εμβιλά, Καμαρά, Λόπες (46′ Ελ Αραμπί), Μασούρας (58′ Βαλμπουενά), Τικίνιο (85′ Βρουσάι)