Ο Ολυμπιακός έκλεισε με ιδανικό τρόπο τα πλέι οφ, καθώς πραγματοποίησε ακόμα μία εντυπωσιακή εμφάνιση στη Λεωφόρο και επικράτησε του Παναθηναϊκού με το επιβλητικό 4-1.

Μαύρη σελίδα έγραψαν οι παίκτες του Παναθηναϊκού που αγωνίστηκαν απόψε στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στη Λεωφόρο, με τους ερυθρόλευκους να κάνουν επίδειξη δύναμης και να συντρίβουν τον αιώνιο αντίπαλό τους με 1-4.

Ο Ολυμπιακός βρήκε το τριφύλλι στη χειρότερη φάση του και δεν έδειξε οίκτο, κάνοντας πρόβα ενόψει του τελικού του Κυπέλλου απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό με πολλά προβλήματα απουσιών ο οποίος παρατάχθηκε με ενδεκάδα ανάγκης ειδικά στα μετόπισθεν.

Οι Πειραιώτες μπήκαν φουριόζοι στο ντέρμπι και κατάφεραν να προηγηθούν με δύο γκολ διαφορά, αμφότερα από τον Μασούρα (7’, 12’) πριν ακόμα συμπληρωθεί το 13ο λεπτό, βγαίνοντας με χαρακτηριστική άνεση στο επιθετικό τρανζίσιον με άξονα το πρέσινγκ και τα αβίαστα λάθη των παικτών του Παναθηναϊκού.

Οι πράσινοι είχαν ψηλά τις γραμμές τους, αλλά οι μεταβάσεις τους ήταν τραγικές και η αμυντική τους γραμμή βρισκόταν μονίμως σε θάλασσα, με συνέπεια κάθε αντεπίθεση των ερυθρόλευκων να καθιστά υποσχόμενη ευκαιρία.

Σαν να μην έφτανε αυτό ο Βιγιαφάνιες απόλεσε τεράστια ευκαιρία να μειώσει το σκορ σε 1-2 στο 17’, καθώς αστόχησε στο καθαρό πέναλτι που κέρδισε ο Ιωαννίδης και υπέδειξε με καθυστέρηση μέσω VAR ο Σουηδός διαιτητής Έκμπεργκ, με τον Σα να σώζει την εστία του.

Ο Ιωαννίδης σημάδεψε το δοκάρι σε ωραία λόμπα από πλάγια αριστερά στο αμέσως επόμενο λεπτό (18’), αλλά ο Ελ Αραμπί δεν αστόχησε στο 38’ διαμορφώνοντας το 0-3 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει στο 53’ με ωραίο σουτ του Μαουρίσιο (1-3) και έχασε μεγάλη ευκαιρία να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ στο 72’ με τους Ιωαννίδη και Βιγιαφάνιες, αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Ολυμπιακός σημείωσε το τελικό 1-4 με τον Ελ Αραμπί.