Σε ένα καταπληκτικό ντέρμπι που είχε τα πάντα, ο Παναθηναϊκός πήρε μια σπουδαία νίκη επί του αιώνιου αντιπάλου του (2-1) στην παγκόσμια μέρα των ερωτευμένων, σπάζοντας το ερυθρόλευκο αήττητο στο φετινό πρωτάθλημα! Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Σανκαρέ (ασίστ και γκολ), σωτήρια επέμβαση από τον Διούδη στο 90′ που είπε «όχι» σε μια ακόμη ερυθρόλευκη προσπάθεια για αήττητο πρωτάθλημα!

Αναμφίβολα είναι το μεγαλύτερο ντέρμπι στην Ελλάδα. Μπορεί να ακούγεται λίγο τετριμμένο αλλά η κατάσταση που βρίσκονταν πριν από αυτό οι δυο ομάδες, δεν είχαν καμία απολύτως σημασία. Άλλωστε το έχει δείξει και η ιστορία.

Η τελευταία νίκη του τριφυλλιού επί του αιώνιου αντιπάλου του ήταν σε αυτό το γήπεδο πριν από περίπου τέσσερα χρόνια. Και αυτό ήταν κάτι που σίγουρα ήθελε να αλλάξει. Στον αντίποδα ο Ολυμπιακός, ιδανικά θα ήθελε να βγάλει όσο πιο αναίμακτα μπορούσε αυτή την μάχη, με το κομβικό ματς κόντρα στην PSV να είναι προ των πυλών.

Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να πατάει καλύτερα και με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση σε αυτό το ξεκίνημα του αιώνιου ντέρμπι, με την πρώτη μεγάλη φάση να μην αργεί να έρθει. Ο Ενμπαγκοτό έκανε κίνηση στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Μαουρίσιο του πέρασε τη μπάλα με μια όμορφη κάθετη, με τον εξτρέμ του τριφυλλιού να κάνει το πλασέ αλλά να μην βρίσκει στόχο στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Αφρικανός έριξε την προειδοποιητική βολή, με τον δημιουργό της προηγούμενης φάσης, Μαουρίσιο, να παίρνει τον ρόλο του εκτελεστή μόλις ένα λεπτό αργότερα και τον Παναθηναϊκό να γράφει νωρίς-νωρίς το 1-0 στο γήπεδο της Λεωφόρου! Οι πράσινοι έκλεψαν την μπάλα, ο Ιωαννίδης άνοιξε αριστερά στον Σανκαρέ εκείνος έκανε ωραία την σέντρα, ο Ενγκμπακοτό άφησε την μπάλα για Βραζιλιάνο μέσο που έκανε την κεφαλιά (6′) και πέτυχε το παρθενικό του τέρμα με το τριφύλλι στο στήθος!

Ο Ολυμπιακός από την άλλη, δυσκολευόταν να παράξει φάσεις στο σετ παιχνίδι, σε αυτό το πρώτο κομμάτι του ματς, με την πρώτη ανησυχητική φάση για την εστία του Διούδη να έρχεται από στατική φάση, με την κεφαλιά του προωθημένου Σεμέδο (17′) να μην βρίσκει τον στόχο.

Η ομάδα του Μαρτίνς έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, ένα λεπτό μετά την φάση του Πορτογάλου αμυντικού, όταν αναπτύχθηκε όμορφα από τα αριστερά, ο Φορτούνης έδωσε στον Μπουχαλάκη εκείνος στον Βρουσάι, με τον νεαρό επιθετικό να κάνει το σουτ και την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Παναθηναϊκός όντας μπροστά στο σκορ, άφησε την μπάλα στα πόδια του αιώνιου αντιπάλου του, με τους ερυθρόλευκους πάντως, να δυσκολεύονται να δημιουργήσουν καλές προϋποθέσεις μπροστά από την εστία του Σωκράτη Διούδη, αλλά να κλείνει αυτό το πρώτο ημίχρονο με την κεφαλιά του Βρουσάι (42′) και το πλασέ του Χασάν (44′) μετά το κλέψιμο και την πάσα του Φορτούνη να μην βρίσκουν για ακόμη μια φορά τον στόχο.

Ο Πέδρο Μαρτίνς ήξερε πως κάτι έπρεπε να αλλάξει για να κάνει πιο παραγωγική την ομάδα του, εάν ήθελε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από το παιχνίδι, με τον Πορτόγαλο τεχνικό να ρισκάρει κάνοντας πολύ πιο επιθετικό τον Ολυμπιακό, με την ταυτόχρονη παρουσία Χασάν, Βαλμπουενά και Αραμπί στον αγωνιστικό χώρο και με την διάταξη να αλλάζει σε ένα καθαρό 4-4-2.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος με τους ερυθρόλευκους να έχουν μόνιμα την μπάλα στα πόδια τους και τους πράσινους να ψάχνουν το κλέψιμο για να επιτεθούν στην κόντρα. Το παιχνίδι βρήκε για λίγα λεπτά λίγο από τον χαμένο ρυθμό των πρώτων λεπτών στο πρώτο ημίχρονο, οι άμυνες άνοιξαν, με τον Ολυμπιακό να είναι αυτός ωστόσο, που έχασε την χρυσή ευκαιρία για να φέρει την αναμέτρηση στα ίσια.

Ο Τιάγκο Σίλβα έκανε το σουτ έξω από την περιοχή η μπάλα κόντραρε, στρώθηκε στον Χασάν ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το πλασέ (64′) με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

Ο Παναθηναϊκός βρισκόταν σε διαρκή πίεση, αλλά μια τραγική συνολικά αντίδραση της άμυνας του Ολυμπιακού τον έβγαλε από την δύσκολη θέση. Ο Βέλεθ έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Σα έκανε την ασθενή επέμβαση στρώνοντας την μπάλα στον Σανκαρέ ο οποίος έγραψε το 2-0 (73′) προ κενής εστίας!

Ο Ολυμπιακός αλλά και το αήττητο σερί του στο πρωτάθλημα βρισκόταν σε μεγάλο κίνδυνο με το παιχνίδι να παίρνει μια άγρια ομορφιά σε αυτό το τελευταίο τέταρτο. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν ποδοσφαιρικό all in, ο Ανδρούτσος έχασε μια σπουδαία ευκαιρία για να τους ξαναβάλει στο ματς στο 81′ με τον συνήθη ύποπτο Ελ Αραμπί να τους δίνει εκ νέου σφυγμό μετά από φάση διαρκείας στο 82′, με τον Μαροκινό killer να στέλνει αρχικά την μπάλα στο δοκάρι, αλλά στη συνέχεια να παίρνει το ριμπάουντ και να μειώνει σε 2-1.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς άγγιξε την ισοφάριση στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Τιάγκο Σίλβα έκανε την βαθιά μπαλιά, ο Μασούρας υποδέχτηκε την μπάλα ανενόχλητος στο ύψος του πέναλτι, με τον κέρβερο Διούδη να του στερεί το 2-2 και να χαρίζει στον Παναθηναϊκό μια σπουδαία νίκη!

Ο Ολυμπιακός τελείωσε μάλιστα την συνάντηση με παίκτη λιγότερο όταν ο Μπα αποβλήθηκε στο 94′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, μετά από μαρκάρισμα στον Καρλίτος.

Με αυτήν τη νίκη ο Παναθηναϊκός συνεχίζει την αήττητη πορεία του μέσα στο 2021, με τους Πειραιώτες να παίρνουν ένα καλό μάθημα, λίγα 24ωρα πριν από το παιχνίδι με την Αϊντχόφεν.