Ο Παναθηναϊκός ήταν άκρως αποτελεσματικός ξανά, βρήκε το προβάδισμα στην πρώτη του τελική και “καθάρισε” στο τελευταίο δεκάλεπτο με ακόμα δύο γκολ, για να επικρατήσει θριαμβευτικά του ΠΑΟΚ με 3-0.

Οι “πράσινοι” δεν μάγεψαν σε ακόμα ένα παιχνίδι, όμως ήταν συγκεντρωμένοι στο πλάνο του Μπόλονι και έψαχναν μία καλή ευκαιρία για το γκολ. Το βρήκαν, υπερασπίστηκαν άψογα τα νώτα τους και τελείωσαν το ματς στο τέλος.

Οι Θεσσαλονικείς έβγαλαν ξανά στην επιφάνεια τα αμυντικά τους προβλήματα, αν και η προβληματική εικόνα στην επίθεση ίσως ήταν καθοριστική, που δεν έδωσε ποτέ το έναυσμα για αντίδραση.

Αυτή η νίκη έφερε το “Τριφύλλι”, προσωρινά, στην 4η θέση με 49 βαθμούς και στο -1 από τους φιλοξενούμενους, ενώ περιμένει με αγωνία το βραδινό ντέρμπι της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό, που είναι στο +1.

Αγώνας:

Οι δύο ομάδες έκαναν αντίστροφη εκκίνηση, με τον Παναθηναϊκό να πετάει στα σκουπίδια το προβάδισμα δύο γκολ και να έρχεται ισόπαλος με τον ΠΑΣ Γιάννινα με 2-2, ενώ ο ΠΑΟΚ έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στην ΑΕΚ και επικράτησε με 3-1.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και άρχισαν να πιέζουν για να αιφνιδιάσουν και να βρουν ένα γρήγορο γκολ, δίχως να βρουν κάποια καλή ευκαιρία.

Μετά το πρώτο τέταρτο, οι “πράσινοι” άρχισαν να ξυπνάνε και να κερδίζουν μέτρα, φτιάχνοντας προϋποθέσεις για να δημιουργήσουν φάση, ελέγχοντας για αρκετή ώρα την μπάλα.

Ο Μουργκ είχε μία καλή ευκαιρία να εκτελέσει από πλεονεκτική θέση, μετά από το λάθος του Σένκεφελντ και το κλέψιμο του Σφιντέρσκι, αλλά το σουτ του κατέληξε εύκολα στην αγκαλιά του Διούδη στο 32′.

Όπως και στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, το “Τριφύλλι” βρήκε γκολ στην πρώτη του τελική, με το ίδιο δίδυμο για πρωταγωνιστές.

Ο Χατζηγιοβάνης βρήκε λίγο χώρο για να σεντράρει, κάνοντας το με μία επαφή, και ο Μακέντα, στο δεύτερο δοκάρι, νίκησε κατά κράτος τον Ίνγκασον και τον Πασχαλάκη, για το 1-0 στο 39′.

Τίποτα παραπάνω δεν έγινε στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους, με τον “Δικέφαλο” να κάνει την απέλπιδα προσπάθεια για να δημιουργήσει κάτι, αλλά χωρίς επιτυχία.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε από τα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου να περιμένει πίσω τον αντίπαλο του και να κοιτάζει να φυλάξει τα μετόπισθεν.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν πολύ υψηλά ποσοστά κατοχής, αλλά συνέχισαν να αδυνατούν να φτιάξουν ποιοτικές ευκαιρίες, όπως και στο πρώτο 45λεπτο.

Έπρεπε να φτάσουμε στο 66′ για να έρθει μία κλασσική φάση για τους φιλοξενούμενους, με τον Διούδη να νικάει από πολύ κοντά τον Κρέσπο, ενώ στη συνέχεια της ίδιας φάσης ο Ελ Καντουρί σημάδεψε άουτ.

Και αφού ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει την ισοφάριση, το ποδόσφαιρο τον τιμώρησε, με τον Βιγιαφάνιεζ να σκοράρει με εκτέλεση φάουλ.

Παρά την είσοδο του Αϊτόρ για να το εκτελέσει, ο Αργεντίνος το πήρε πάνω και σημάδεψε την κλειστή γωνία του Πασχαλάκη, που έκανε κίνηση προς την άλλη πλευρά, για το 2-0 στο 79′. Πολύ σοβαρή η ευθύνη για τον Έλληνα κίπερ.

Και πριν καλά καλά ξυπνήσουν οι φιλοξενούμενοι από το δεύτερο γκολ, ήρθε ο Αϊτόρ να σφραγίσει μία μεγάλη επικράτηση. Έφυγε μόνος του στην αντεπίθεση, έκοψε πολύ ωραία μέσα στην περιοχή και εκτέλεσε τον Πασχαλάκη, για το 3-0 στο 85′ και το game over.

Τα τελευταία λεπτά ήταν άκρως διαδικαστικά, με τον Παναθηναϊκό να σφραγίζει ένα θρίαμβο, που τον φέρνει ξανά για τα καλά στις συζητήσεις για τετράδα και Ευρώπη.

Κίτρινες: Σβαμπ (26′), Μπαμπά (36′), Πούγγουρας (54′), Ίνγκασον (77′), Κρέσπο (79′), Νιάς (81′), Ελ Καντουρί (90+4′), Σένκεφελντ (90+4′)

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Νιάς (87′ Καμπετσής), Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο (74′ Σάντσες), Χατζηγιοβάνης (78′ Αϊτόρ), Βιγιαφάνιες, Μακέντα (78′ Ιωαννίδης)

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μπαμπά, Αουγκούστο, Σβαμπ (70′ Ουάρντα), Μουργκ (62′ Τζόλης), Ελ Καντουρί, Α. Ζίβκοβιτς, Σβιντέρσκι (70′ Κρμέντσικ)