Ο Παναθηναϊκός νοσεί βαριά και δεν περίμενε κανείς το αποψινό παιχνίδι για να το διαπιστώσει. Στο ντεμπούτο του Λάζλο Μπόλονι στον πράσινο πάγκο, το τριφύλλι έχασε πέναλτι με τον Καρλίτος, ο Ισπανός κατάφερε να εξιλεωθεί για την κακή του εκτέλεση, αλλά στο τέλος και χωρίς να έχει απειληθεί, χάρισε ένα βαθμό και στον Βόλο, που ισοφάρισε στο τελικό 1-1 με τον Μπαρτόλο στο 92′.

Αυτή είναι η πρώτη φορά στα 62 χρόνια πρωταθλημάτων για τον Παναθηναϊκό, που δεν θα έχει νίκη στα πρώτα πέντε παιχνίδια του..
Ο Μπαρτόλο στο 92’ ισοφάρισε το γκολ του Καρλίτος στο 56’ σε ένα ματς που οι πράσινοι έχασαν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους στην τελευταία φάση του ματς…

Στην πρώτη παρουσία του Λάζλο Μπόλονι στον πάγκο του, ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε με τακτικό σχηματισμό 4-4-1-1, τον Μαουρίσιο (ντεμπούτο στο πρωτάθλημα) δίπλα στον Κουρμπέλη και τον Μακέντα σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Καρλίτος.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού έδειξαν περισσότερο πάθος σε σχέση με τα προηγούμενά τους ματς, αλλά ο Βόλος παρουσίασε ένα συμπαγές σύνολο ανασταλτικά με τον Ουάρντα να είναι μία ομάδα μόνος του στο επιθετικό τρίτο των φιλοξενούμενων.

Κάθε φορά που είχε τη μπάλα ο Αιγύπτιος μεσοεπιθετικός ήταν πηγή κινδύνων για τα πράσινα μετόπισθεν και από τα πόδια του προέκυπτε κάθε μορφής απειλή για την εστία του Διούδη.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως σκορ, με τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχή της μπάλας υπέρ του σε ποσοστό 69%-31% όπως και τις τελικές προς το στόχο (4-2), με τον Καρλίτος να αστοχεί στις δύο κλασικότερες (12’, 16’).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά από το ξεκίνημα και κατάφερε να το μετουσιώσει σε γκολ στο 56’ μετά από έξοχη σέντρα του Μαουρίσιο και καρφωτή κεφαλιά του Καρλίτος (1-0).

Ενα λεπτό νωρίτερα ο Ισπανός επιθετικός αστοχήσει σε πέναλτι, με τον Γκαραβέλη να αποκρούει σωτήρια στη δεξιά του γωνία.
Από το σημείο εκείνο και μετά ο Παναθηναϊκός έδωσε χώρο στον Βόλο και προσπάθησε να θωρακίσει τα μετόπισθεν, αλλά στο 92’ ο Μπαρτόλο σκόραρε από το πουθενά μετά από σέντρα του Γκουαροτσένα και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.