Ένας ΠΑΟΚ μοναδικός… πρωταγωνιστής στο σημερινό ντέρμπι Δικεφάλων της Τούμπας, παρουσίασε ένα πολύ αποτελεσματικό σύνολο, παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη με 2-0 επί της αναποτελεσματικής και «μπλοκαρισμένης» ΑΕΚ, που έχει ακόμα πολλά να δουλέψει ώστε να καταφέρει να παίρνει τέτοιου είδους παιχνίδια! Μπίσεσβαρ (42′) και Κούρτιτς (77′) οι σκόρερ για τον Δικέφαλο του Βορρά.

Η φετινή πρώτη αερομαχία θα έρθει πολύ κοντά στην αφετηρία του φετινού πρωταθλήματος, μόλις στη 4η αγωνιστική, με τους δύο Δικεφάλους να έρχονται αντιμέτωποι ερχόμενοι αμφότεροι από νίκες, θέλοντας να συνεχίσουν το θετικό τους σερί.

Οι Θεσσαλονικείς θα ξεκινήσουν και με στραβοπάτημα την αναμέτρηση αφού ο Βαρέλα θα μείνει τελευταία στιγμή εκτός αρχικής ενδεκάδας λόγω ενοχλήσεων στη μέση, με τον Ενέα Μιχάι να παίρνει την θέση του.

Ο αγώνας

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης της Τούμπας θα κυλήσει δίχως κάποια αξιόλογη φάση και από τις δύο ομάδες, με την ΑΕΚ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως με τον ΠΑΟΚ να έχει τις δικές του στιγμές και να απειλεί κυρίως από στημένα. Από την πλευρά της ομάδας του Μιλόγεβιτς, η μεγαλύτερη φάση θα είναι ένα πλασέ από πλεονεκτική θέση του Αραούχο, το οποίο όμως δεν απείλησε τον Πασχαλάκη, περνώντας αρκετά πάνω από την εστία του.

Η ίδια εικόνα θα διατηρηθεί και για τα επόμενα δέκα λεπτά, με την Ένωση να βρίσκει τελικές, αλλά να μην είναι απειλητικές για την εστία του Πασχαλάκη, ενώ από την άλλη οι Θεσσαλονικείς θα προσπαθούν θα βρουν τους χώρους ώστε να διασπάσουν την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα των «κιτρινόμαυρων», απειλώντας τον Στάνκοβιτς.

Στο 22ο λεπτό ο Μιχαηλίδης θα βρει υπέροχα τον Μπίσεσβαρ στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, ο οποίος θα καταφέρει να κάνει πολύ καλό κοντρόλ και να πλασάρει σωστά ανοίγοντας το σκορ! Όμως, τόσο ο βοηθός, όσο και ο VAR θα υποδείξουν σε θέση οφσάιντ τον παίκτη από το Σουρινάμ, ακυρώνοντας το τέρμα του και διατηρώντας το 0-0!

Τρία λεπτά μετά, οι «ασπρόμαυροι» θα βγουν στην κόντρα, με τον Σβαμπ να κουβαλάει την μπάλα από το κέντρο μέχρι τα όρια της περιοχής. Εκεί δεν θα μοιράσει την μπάλα σε κάποιον συμπαίκτη του, αλλά θα εκτελέσει στέλνοντας την μπάλα αρκετά πάνω από την εστία του Στάνκοβιτς! Ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ που πήγε ανεκμετάλλευτη.

Και αυτή την φορά στο 42′ το VAR δεν θα χρειαστεί! Ο Κούρτιτς θα έρθει ως τρέιλερ να διεκδικήσει μια χαμένη μπάλα, θα κάνει το κοντρόλ και αντί να σουτάρει, θα μοιράσει αριστερά στον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ. Εκείνος με την σειρά του θα κρατήσει την μπάλα, θα κάνει τις χαρακτηριστικές του ντρίπλες, και με ένα σουτ στην κλειστή γωνία του Στάνκοβιτς, εκεί που δεν το περίμενε κανείς, θα ανοίξει το σκορ για τον ΠΑΟΚ!

Στο 46′ ο Δικέφαλος του Βορρά θα αγγίξει και το 2-0, όταν ο Σίντκλεϊ θα βρει με όμορφη σέντρα τον Αουγκούστο στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΚ, η κεφαλιά του όμως θα είναι αδύναμη και θα περάσει παράλληλα της «κιτρινόμαυρης» εστίας, με αυτή να είναι η τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου μισού!

Ο ΠΑΟΚ θα συνεχίσει με το πόδι πατημένο στο γκάζι και με την επανέναρξη του αγώνα (48′), αφού ο Σίντκλεϊ θα καταφέρει να βρει τον σκόρερ του πρώτου γκολ, Ντιέγκο Μπίσεσβαρ, στην πλάτη ξανά της άμυνας της ΑΕΚ, με αποτέλεσμα εκείνος να βγει τετ α τετ με τον Στάνκοβιτς, με τον τερματοφύλακα της Ένωσης να βγάζει εντυπωσιακά και εν τέλει ο παίκτης των «ασπρόμαυρων» να υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ!

Τα λεπτά μέχρι το 60′ θα κυλήσουν γεμάτα σκληρές μονομαχίες και ανταλλαγές κατοχών, με την ομάδα του Μιλόγεβιτς να προσπαθεί να βρει τους χώρους για να δημιουργήσεις τις κατάλληλες προϋποθέσεις για ευκαιρίες, ώστε να φέρει το ματς στα ίσια. Και όσο το κάνει η ΑΕΚ αυτό, οι παίκτες του Λουτσέσκου θα επωφελούνται από τα λάθη των «κιτρινόμαυρων» χτυπώντας στις αντεπιθέσεις κυρίως με την ποιότητα των παικτών όπως του Α.Ζβίκοβιτς ή του Σβαμπ.

Έτσι, βλέποντας αυτή την κατάσταση, ο τεχνικός της ΑΕΚ θα ρίξει στον αγώνα τους Ανσαριφάρντ και Σάκχοφ αντί των Γέφτιτς και Σιμάνσκι αντίστοιχα.

Και ξαφνικά μετά και από αυτές τις αλλαγές, ο ρυθμός του αγώνα θα ανέβει για το επόμενο δεκάλεπτο, με τον Δικέφαλο του Βορρά να πατάει αρκετές φορές στην αντίπαλη περιοχή, όμως με την ΑΕΚ να έχει αρκετές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει την αναμέτρηση, με πρωταγωνιστές τόσο τον Ανσαριφάρντ όσο και τον Τσούμπερ.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου θα προχωρήσει και εκείνος σε διπλή αλλαγή στο 74′, με τον Εσίτι να μπαίνει στην θέση του Σβαμπ και τον Μουργκ σε αυτή του Α.Ζίβκοβιτς. Παράλληλα, για την ΑΕΚ, ο Μοχαμάντι θα κάνει το ντεμπούτο του με τα «κιτρινόμαυρα», περνώντας στη θέση του Χατζισαφί.

Και στο 77′, ο σκόρερ του πρώτου τέρματος, Μπίσεσβαρ, θα καταφέρει να κερδίσει το πέναλτι, ύστερα από όμορφη συνεργασία με τον Κάρολ Σφιντέρσκι, με τον Μισελέν να τον ανατρέπει εντός της περιοχής του Στάνκοβιτς! Την εκτέλεση θα αναλάβει ο Κούρτιτς, ο οποίος θα πλασάρει στην δεξιά γωνία του γκολκίπερ της ΑΕΚ, στέλνοντας τον στην άλλη, γράφοντας στο 79′ το 2-0 υπέρ των Θεσσαλονικέων!

Η απάντηση της Ένωσης δεν θα αργήσει, αφού στο 81′, ο Λιβάι Γκαρσία θα κάνει κοντρόλ και θα κουβαλήσει την μπάλα από τα δεξιά, με εξαιρετική ντρίπλα θα προσπεράσει τον Τέιλορ, θα κάνει το γύρισμα και ο Μοχαμάντι θα μειώσει αρχικά σε 2-1! Όμως μετά από σχετική μελέτη, ο VAR θα αποφασίσει πως το γκολ πρέπει να ακυρωθεί, καθώς ο Καρίμ Ανσαριφάρντ παρεμπόδιζε το πεδίο του Πασχαλάκη! Επομένως, το 2-0 παρέμεινε για τα εναπομείναντα 9 λεπτά συν τις καθυστερήσεις.

Οι αλλαγές για τους Αθηναίους θα συνεχιστούν, αφού στο 86′ οι Σιμόες και Τάνκοβιτς θα πάρουν τις θέσεις των Λε Ταλέκ και Γκαρσία. Ο Τόμας Μουργκ για τον Δικέφαλο του Βορρά θα αντικατασταθεί αναγκαστικά λόγω τραυματισμού από τον Μιτρίτσα, ενώ και ο Άκπομ θα αντικαταστήσει τον Σφιντέρσκι στο 90ο λεπτό. Παράλληλα, εντός των καθυστερήσεων ο σκόρερ του πρώτο γκολ, Ντιέγκο Μπίσεσβαρ, θα δώσει την θέση του στον Λύραντζη.

Και με την ΑΕΚ να μην μπορεί, παρά τις αλλαγές, να βρει κάποια άλλη λύση ώστε να μειώσει τουλάχιστον το εις βάρος της 2-0, το παιχνίδι θα λήξει με θριαμβευτή τον ΠΑΟΚ του Λουτσέσκου, που πλέον αρχίζει να αποδεικνύει στους συνεκδιεκδικητές του πως δεν θα είναι καθόλου εύκολο το πέρασμα από την Τούμπα, παρόλο που έχει δείξει πως μπορεί και μερικές φορές να είναι… ντεφορμέ.

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σίντκλεϊ, Μιχαηλίδης, Μιχάι, Τέιλορ, Κούρτιτς, Σβαμπ (Εσίτι 74′), Α.Ζίβκοβιτς (Μουργκ 74′[Μιτρίτσα 90′]), Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ (Λύραντζης 93′), Σφιντέρσκι (Άκπομ 90′).

ΑΕΚ (Β. Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Μισελέν, Βράνιες, Τζαβέλας, Χατζισαφί, Λε Ταλέκ (Σιμόες 86′), Γέφτιτς (Ανσαριφάρντ 60′), Σιμάνσκι (Σάκχοφ 60′), Γκαρσία (Τάνκοβιτς 86′), Τσούμπερ, Αραούχο.