Όπως αναφέρει και ο… τίτλος, δύο «Δικέφαλοι» αλληλοφαγώθηκαν στην Θεσσαλονίκη απόψε με στόχο το τρίποντο και το μόνο που κατάφεραν να πετύχουν, ήταν το να μοιραστούν από έναν βαθμό αμφότεροι, με κερδισμένο από την συγκεκριμένη αναμέτρηση να είναι μόνο ο Ολυμπιακός, εξάλλου και ο ξένος… αχυρώνας.

Μια «αερομαχία» υψηλού επιπέδου μας επιφύλασσε η 18η «στροφή» της Super League 1, με τον ΠΑΟΚ να υποδέχεται στην Τούμπα την ΑΕΚ, η οποία πριν από την σέντρα βρίσκεται έναν βαθμό μπροστά από την ομάδα της Θεσσαλονίκης, έχοντας στρογγυλοκαθίσει στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το ματς

Η πρώτη θεωρητικά απειλή στο παιχνίδι, θα έρθει για την ΑΕΚ στο 3ο λεπτό, όταν ο Σάκχοφ θα κλέψει την μπάλα από τον Ίνγκασον, όμως η πάσα του προς τον Λιβάγια δεν θα βρει τον Κροάτη, με αποτέλεσμα η άμυνα του ΠΑΟΚ να απομακρύνει.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» θα προσπαθήσει να επιβάλει τον ρυθμό του από το πρώτο πεντάλεπτο, με την ΑΕΚ να βρίσκεται κυρίως σε αμυντικό ρόλο.

Η πρώτη είσοδος του ΠΑΟΚ στην περιοχή των Αθηναίων, θα έρθει στο 10′ μέσω μιας μακρινής μπαλιάς του Σβαμπ με αποδέκτη τον Α.Ζίβκοβιτς, ο οποίος θέλοντας να βρει τον Κρμέντσικ κάνει μια παράλληλη μπαλιά όμως η μπάλα θα κοντράρει στον Σβάρνα και θα μπλοκάρει ο Αθανασιάδης.

Ένα λεπτό μετά, ο Λιβάγια θα τεστάρει τα αντανακλαστικά του Ζ.Ζίβκοβιτς, σουτάροντας από πλάγια θέση, όμως με τον Σέρβο να παραχωρεί κόρνερ.

Και την πρώτη κίτρινη στο ματς θα δεχθεί ο Ίνγκασον ύστερα από σκληρό μαρκάρισμα στον Γκαρσία στο 13ο λεπτό.

Και ξαφνικά στο 18ο λεπτό, ύστερα από μια εξαιρετική ενέργεια του Λιβάι Γκαρσία, ο Σάκχοφ σαν τρέιλερ, θα ακολουθήσει την παράλληλη μπαλιά του ποδοσφαιριστή από την Σάντα Φλόρα και με ένα πλασέ θα γράψει το 0-1 υπέρ της Ένωσης!

Τρία λεπτά μετά, ο Ίνγκασον θα προσπαθήσει να απαντήσει από στημένο του ΠΑΟΚ αλλά η κεφαλιά του θα καταλήξει οριακά άουτ!

Η Ένωση θα συνεχίσει να απειλεί, αφού στο 24′ ο Μάνταλος θα κάνει μια παράλληλη μπαλιά από τα αριστερά προς την περιοχή των Θεσσαλονικέων, η οποία θα βρει τον Μάρκο Λιβάγια. Εκείνος θα εκτελέσει άμεσα και θα κερδίσει ένα κόρνερ που δεν θα εκμεταλλευτεί η ομάδα του.

Στο 25′ ο Σβάρνας θα σώσει την ΑΕΚ από την ισοφάριση, αφού θα προλάβει πάνω στην γραμμή το πλασέ του Κρμέντσικ, ο οποίος θα βρεθεί σε πολύ πλεονεκτική θέση από πάσα του Τζόλη!

Ξανά μέσω σέντρας του Λιβάι Γκαρσία θα απειλήσει η Ένωση, όμως το σουτ του Γαλανόπουλου θα κοντράρει πάνω στον Ίνγκασον και θα καταλήξει σε κόρνερ στο 35′.

Ο Βίντσιτς θα δείξει κίτρινη κάρτα στο 38΄στον Λιβάγια, ενώ δύο λεπτά μετά και ο Μιχάλης Μπακάκης θα «κιτρινιστεί» για μαρκάρισμα στον Τζόλη.

Και από αυτό το φάουλ, την εκτέλεση του οποίου θα αναλάβει ο Βιεϊρίνια, ο ΠΑΟΚ θα ισοφαρίσει με πλασέ του Κρέσπο προ κενής εστίας σε 1-1! Πολύ όμορφη εκτέλεση από τον Πορτογάλο, με τον Ουάρντα αρχικά να νικά τον Αθανασιάδη και έτσι ο Ισπανός διαμόρφωσε την εκ νέου ισοπαλία στο 40ο λεπτό.

Και με αυτόν τον τρόπο οι δύο «Δικέφαλοι» θα οδηγηθούν στα αποδυτήρια, έχοντας ένα ακόμα ολόκληρο 45λεπτο για να ψάξουν το τρίποντο που θα τους επαναφέρει στο θεωρητικό κυνήγι του τίτλου.

Σκληρή… αερομαχία και στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Πάμπλο Γκαρσία θα περάσει στον αγώνα τον Ροντρίγκο στην θέση του Περέιρα, από την πτέρυγα του οποίου προήλθε το γκολ της Ένωσης.

Στο 49′ η κεφαλιά του Σάκχοφ ύστερα από γέμισμα από τα αριστερά του Μπακάκη θα περάσει αρκετά άουτ, όμως θα αποτελέσει μια ακόμα τελική για την ομάδα του Χιμένεθ.

Και στο 50′ ύστερα από λάθος εκτίμηση του Ίνγκασον, ο Γαλανόπουλος θα επωφεληθεί και αφού κοντρολάρει την μπάλα θα «εκτελέσει» τον Ζ.Ζίβκοβιτς κάτω από το πόδια και θα γράψει το 2-1 υπέρ της ΑΕΚ!

Και τέσσερα λεπτά μετά ο Λιβάγια θα φτάσει μια ανάσα από το 3-1, αφού ύστερα από ακόμα ένα υπέροχο ανέβασμα του Γκαρσία από τα δεξιά, θα στείλει την μπάλα οριακά εκτός του αριστερού δοκαριού του Σέρβου κίπερ του ΠΑΟΚ!

Κίτρινη κάρτα θα δεχθεί και ο Χρήστος Τζόλης στο 56′ λόγω συνεχόμενης διαμαρτυρίας στον διαιτητή της αναμέτρησης.

Ο Βίντσιτς θα δείξει ακόμα μια κίτρινη, αυτή την φορά στο 59′ στον Βιεϊρίνια λόγω σκληρού μαρκαρίσματος πάνω στον Λιβάι Γκαρσία, όμως η κάρτα θα ακυρωθεί καθώς η φάση θα γυρίσει πίσω, ύστερα από σχετικό έλεγχο στο VAR, αφού ο Λιβάγια θα έχει κάνει κοντρόλ με το χέρι πριν δώσει την πάσα στον Γκαρσία.

Και ξαφνικά μετά από ένα λάθος γύρισμα του Λάτσι προς τον Αθανασιάδη θα καταλήξει σε έμμεσο, αφού ο Έλληνας κίπερ θα μπλοκάρει την μπάλα. Έτσι, ο ΠΑΟΚ θα καταφέρει να ισοφαρίσει εκ νέου σε 2-2 στο 70′, με το άπιαστο και συρτό σουτ του Βιεϊρίνια να καταλήγει στην δεξιά γωνία του τερματοφύλακα της ΑΕΚ!

Ένα λεπτό μετά, ο Χιμένεθ θα ρίξει στο ματς τον Σιμάνσκι στην θέση του Πέτρου Μάνταλου. Στο 73′ για τον ΠΑΟΚ θα πάρει χρόνο και ο Αουγκούστο περνώντας στην θέση του Α.Ζίβκοβιτς, ενώ και ο Λιβάγια θα αποχωρήσει για να εισέλθει στον αγωνιστικό χώρο ο Ανσαριφάρντ.

Στο 76′ ο ΠΑΟΚ παραλίγο να πετύχει και ένα τρίτο τέρμα, αφού το γύρισμα του Τζόλη από τα αριστερά θα καταλήξει στον Λάτσι, το αυτογκόλ του οποίου θα αποσοβήσει αποτελεσματικά ο Αθανασιάδης!

Από μια κίτρινη κάρτα στο 79′ θα δεχθούν οι Λόπες και Ουάρντα ύστερα από διένεξη τους.

Στο 83΄ ο Γκαρσία θα προβεί σε διπλή αλλαγή, περνώντας στο ματς τους Σφιντέρσκι και Βαρέλα, αντί των Κρμέντσικ και Κρέσπο αντίστοιχα.

Για τον ΠΑΟΚ στο 86′ ο Μουργκ θα μπει στην θέση του Ουάρντα, ενώ οι Τσιγκρίνσκι και Τάνκοβιτς θα περάσουν για την ΑΕΚ, στην θέση των Λάτσι και Σάκχοφ.

Καμία αξιόλογη φάση στην αναμέτρηση το τελευταίο δεκάλεπτο για αμφότερες τις ομάδες. Στο 90+6′ για την ΑΕΚ ο Ινσούα θα πάρει την θέση του Γκαρσία.

Με αυτό τον τρόπο και δίχως κάποια άλλη φάση η αναμέτρηση θα λήξει ισόπαλη, με το μόνο παρατράγουδο να είναι η κίτρινη κάρτα του Ελ Καντουρί μετά την λήξη του αγώνα.

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Ζ.Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Κρέσπο (Βαρέλα 83′), Περέιρα (Ροντρίγκο 46′), Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Α. Ζίβκοβιτς (Αουγκούστο 73′), Ουάρντα (Μουργκ 83′), Τζόλης, Κρμέντσικ (Σφιντέρσκι 83′).

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Λόπεζ, Λάτσι (Τσιγκρίνσκι 83′), Σβάρνας, Μπακάκης, Σάκχοφ (Τάνκοβιτς 83′), Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μάνταλος (Σιμάνσκι 71′), Γκαρσία (Ινσούα 90+6′), Λιβάγια (Ανσαριφάρντ 74′).