Aπώλεια που θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερη αν δεν ισοφάριζε (2-2) στο 89′ ο Ίνγκασον για τον ΠΑΟΚ!

Ο μαχητικός Απόλλωνας αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, το γύρισε και τελικά έφυγε από την Τούμπα με πολύτιμο βαθμό! Ουάρντα, Τσαμπούρης και Φερνάντες τα άλλα γκολ.

Η στατιστική υπηρεσία της αναμέτρησης «μαρτυρά» ένα… μάλλον εύκολο απόγευμα για τον ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας με αντίπαλο τον Απόλλωνα Σμύρνης. Επί της ουσίας, όμως, οι φιλοξενούμενοι επιβραβεύθηκαν για την υπομονή τους, «χτύπησαν» τον αντίπαλο μέσα από τα λάθη τους και έριξαν στο β΄ημίχρονο όλη την πίεση για αποτέλεσμα στην ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία.

Στην ανάγνωση του ματς, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» δεν κινήθηκε -για αρχή- στη λογική της μαζικής άμυνας, αφήνοντας στους γηπεδούχους το πρώτο λόγο στο γήπεδο, ποντάροντας στη γρήγορη μετάβαση στις στιγμές που «πάτησαν» περιοχή ή βρέθηκαν έξω από αυτή, σε μια προσπάθεια να αιφνιδιάσουν τον Ζίβκοβιτς.

Στο μεγαλύτερος μέρος του α΄ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ είχε ψηλά τις γραμμές του, δημιουργώντας παιχνίδι από τα μπακ του και κυρίως από τα δεξιά με εκφραστές τους ορεξάτους Βιεϊρίνια και Μουργκ που έβγαλαν συνεργασίες, έφτιαξαν φάσεις και φάνταζαν μία μόνιμη πηγή κινδύνου από την πλευρά τους.

Από κοντά και ο Αμρ Ουάρντα, ο οποίος επιβραβεύθηκε για τις εμφανίσεις του με το δεύτερο γκολ στα «ασπρόμαυρα» μετά το Περιστέρι, ανοίγοντας στο 29΄το σκορ στο γήπεδο της Τούμπας. Σαν σε επανάληψη, ο Βεϊρίνια επιχείρησε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Αιγύπτιος, εκμεταλλευόμενος τις κόντρες μετά το σουτ του Ομάρ Ελ Καντουρί, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή για το 1-0 του Δικεφάλου.

Βάσει της εικόνας των δύο ομάδων, ο ΠΑΟΚ εξαργύρωσε με το γκολ του Ουάρντα την υπεροχή του στο α΄ημίχρονο, γεγονός που θεωρητικά του έδινε μεγαλύτερη ηρεμία διαχείρισης του παιχνιδιού μέχρι το τέλος. Ο Απόλλων Σμύρνης, όμως, φώναξε εμφατικά παρών με την έναρξη του β΄μέρους, με τον Τσαμπούρη να γράφει το 1-1 από την άσπρη βούλα μετά το πέναλτι που υπέδειξε ο Φωτιάς με τη συνδρομή του VAR σε παράβαση του Ελ Καντουρί.

Ο Πάμπλο Γκαρσία πόνταρε άμεσα στην ποιότητα του Καγκάβα που ήρθε από τον πάγκο και άλλαξε άρδην την εικόνα του Δικεφάλου με τις επαφές του αλλά και με τον τρόπο με τον οποίο μοίραζε παιχνίδι, αναγκάζοντας τον Γιώργο Παράσχο σε διορθωτικές κινήσεις προκειμένου να «αναχαιτίσει» την πίεση του αντιπάλου και να μείνει «ζωντανός». Η δε αλλαγή Φερνάντεζ αποδείχθηκε «χρυσή» για τον Απόλλωνα Σμύρνης, καθώς έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού (1-2) από πλάγια θέση με ωραίο πλασέ!

Παρά την ψυχρολουσία, ο ΠΑΟΚ βρήκε τα αποθέματα για να σώσει ό,τι σώζεται και έφτασε στο 2-2 με τον Ίνγκασον σε μια… εξιλέωση της άμυνας στο 88′, με το ματς να εξελίσσεται σε ροντέο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα χωρίς -όμως- να αλλάζει κάτι στο δείκτη του σκορ!