Με τα δύο γκολ του Μαγκομέντ Οζντόεφ, ο ΠΑΟΚ πήρε εντός έδρας τρίποντο επί του Ατρομήτου (2-0), ανεβαίνει βαθμολογικά και «πετάει» για Σκωτία και Αμπερντίν για τη «μάχη» του Conference League.

Αποστολή εξετελέσθη με «καυτό» Μαγκομέντ Οζντόεφ.

Ο Ατρόμητος ήταν το… εμπόδιο για τον ΠΑΟΚ πριν το ευρωπαϊκό παιχνίδι με την Αμπερντίν στην Σκωτία και το ντέρμπι με την ΑΕΚ στην Opap Arena. Με φόντο τα δύο «καυτά» παιχνίδια, plus τον Ολυμπιακό που ακολουθεί, ο Ραζβάν Λουτσέσκου έκανε διαχείριση ρόστερ και δυνάμεων στο ματς της Τούμπας, στοχεύοντας σε ένα γρήγορο «τρίποντο» που θα τον διατηρούσε στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Ως εκ τούτου έριξε στο κέντρο της άμυνας Νάσμπεργκ – Κεντζιόρα, επιστράτευσε Σάστρε στα δεξιά ενώ στα χαφ κινήθηκε με δίδυμο τους Μεϊτέ – Οζντόεφ, δεδομένου πως ο Γάλλος θα πάρει τις απαραίτητες ανάσες προσεχώς καθώς είναι τιμωρημένος στο ευρωπαϊκό ματς. Ντεσπόντοφ και Τάισον κινήθηκαν στις πτέρυγες, με τον Μουργκ στο «δέκα» και τον Σαμάτα στην κορυφή της επίθεσης.

Από την άλλη, ο «λαβωμένος» Ατρόμητος με τον Γιώργο Κορακάκη προσωρινά στον πάγκο του, έψαχνε ένα θετικό αποτέλεσμα προκειμένου να «ανασάνει» βαθμολογικά, κινούμενος πολύ συντηρητικά στην Τούμπα και με άκρως αμυντικούς προσανατολισμούς…

Και η αλήθεια είναι πως με το… καλημέρα, οι Περιστεριώτες πήγαν το ματς σε ένα αργό τέμπο που τους βόλευε, «θωρακίζοντας» τα μετόπισθεν και δυσκολεύοντας ακόμη περισσότερους τους ασπρόμαυρους που αδυνατούσαν να βγάλουν επικίνδυνες επιθέσεις και τελικές, πλην ενός σουτ του Σάστρε από απόσταση στο 23′.

Από τη συμπλήρωση ημιώρου και έπειτα, ο ΠΑΟΚ ενέτεινε την πίεσή του, κλείνοντας τους φιλοξενούμενους στα καρέ τους, ψάχνοντας με κάθε τρόπο ένα γκολ. Κάτι που θεωρητικά θα μπορούσαν να του το δώσουν ο άκρως ορεξάτος Τάισον ή ο Ντεσπόντοφ μέσα από τα εξαιρετικά «χτυπήματά» του. Και ο ΠΑΟΚ «χτύπησε» όπως ακριβώς αναμενόταν. Μέσα από στατική φάση στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Βούλγαρος εξτρέμ εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Οζντόεφ με άπιαστη κεφαλιά, κάρφωσε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Τσιντώτα για το 1-0.

Με το γκολ του Οζντόεφ, πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ έθεσε τις βάσεις για το «τρίποντο» που έψαχνε, αν και ο Ρώσος μίλησε και στην επανάληψη. Ο Δικέφαλος κινήθηκε το καλοκαίρι για χαφ με νούμερα και ο Οζντόεφ έγραψε -ήδη- απέναντι στον Ατρόμητο δύο γκολ και παραλίγο και χατ τρικ! Στο 51′ ο Ντεσπόντοφ έκανε το γύρισμα, ο Τάισον επιχείρησε το πλασέ, η άμυνα του Ατρομήτου έδιωξε πάνω στη γραμμή και ο Οζντόεφ με ανάποδο ψαλίδι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Για πρώτη φορά στην καριέρα του, ο 30χρονος μέσος των Θεσσαλονικέων πετυχαίνει δύο γκολ σ’ ένα παιχνίδι.

Μάλιστα, λίγα λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ έβγαλε υποδειγματική συνεργασία, με τον Σαμάτα να σεντράρει στ’ αριστερά για τον Τάισον, ο τελευταίος πάσαρε στον Ρώσο χαφ που έστειλε τη μπάλα με δυνατό σουτ στα δίχτυα. Το γκολ ακυρώθηκε καθώς υπήρχε οφσάιντ στην αρχή της φάσης, με τον Οζντόεφ πάντως να εισπράττει το πιο δυνατό χειροκρότημα της Τούμπας κατά την αλλαγή του.

Από τη στιγμή που οι Θεσσαλονικείς πήραν αέρα δύο τερμάτων και ο Κοτάρσκι φώναζε παρών στις λιγοστές φάσεις του Ατρομήτου, όπως στο 73΄ και στο σουτ που εξαπέλυσε Βαλένσια, το ματς άρχισε να «σβήσει» με τους δύο προπονητές να κάνουν διαχείριση δυνάμεων.