Η αριστερή πλευρά του ΠΑΟΚ με Βιεϊρίνια-Καντουρί έβγαζε «φωτιές» και ασίστ, κι ο Νέλσον Ολιβέιρα που βγάζει μάτια εκτελούσε από κοντά κι από μακριά!

Καθαρή νίκη με 2-1 επί της Χέρακλες, συνεχίζονται οι δοκιμές από Λουτσέσκου.

«Μπορεί για εσάς να έχει σημασία το αποτέλεσμα αλλά εμένα δεν μου λέει κάτι…» με αυτήν την ατάκα, ο Ραζβάν Λουτσέσκου έδωσε τις προάλλες το στίγμα των σκέψεων του για τα φιλικά παιχνίδια που διεξάγονται στην Ολλανδία δεδομένου πως το βασικό για τον προπονητή του ΠΑΟΚ είναι να αποτυπωθούν στο γήπεδο όλα όσα δουλεύονται εδώ και τρεις εβδομάδες στην προετοιμασία.

Και αναμφίβολα η εξαιρετική μετάβαση του ΠΑΟΚ στην επίθεση, η κίνηση των παικτών του, οι συνεργασίες σε πρώτο χρόνο που σημειώθηκαν στο γκολ που πέτυχε ο Δικέφαλος στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης είναι ένα πρώτο βήμα προς την κατεύθυνση για το ποδόσφαιρο Λουτσέσκου.

Όλα ξεκίνησαν από ένα κόψιμο του Εσίτι για να ακολουθήσει μπαλιά και άνοιγμα του Καγκάβα στον Καντουρί, ο οποίος την «έσπασε» στο δεύτερο δοκάρι, εκεί που «εκτέλεσε» με ευκολία ο Ολιβέιρα. Μια φάση που μονοπώλησε το ενδιαφέρον στις προπονήσεις των προηγουμένων ημερών και έφερε από έντονο εκνευρισμό μέχρι «μπράβο» από τον Λουτσέσκου.

Από την άλλη, οι Ολλανδοί δεν γοήτευσαν, αρκέστηκαν στην πίεση του άξονα, κινούμενοι σε γενικές γραμμές σε ρηχά νερά. Δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Πασχαλάκη, με εξαίρεση τη φάση της ισοφάρισης από εκτέλεση φάουλ. Καλό χτύπημα μεν, με δόση τύχης δε το 1-1 της Χεράκλες με τον Φλόετ καθώς η μπάλα κόντραρε στα σώματα των αμυντικών του ΠΑΟΚ, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα.

Από τις παραμέτρους που ο ΠΑΟΚ καλείται να δουλέψει κυρίως πνευματικά καθώς έβαζε τον αντίπαλο στην περιοχή μέσα από αχρείαστα φάουλ σε καλό σημείο. Στα αξιοσημείωτα των μετόπισθεν του Δικεφάλου -βέβαια- η θετική παρουσία του Γιάννη Μιχαηλίδη.

Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την τρομερή ποιότητα και εμπειρία που είχε απ΄τα αριστερά και πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 33΄. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Βιεϊρίνια να «σερβίρει» για τον ορεξάτο Ολιβέιρα που πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ, κλασικό σεντεφορίσιο με κατέβασμα της μπάλας με το στήθος και σουτ με το αριστερό! Γκολ με υπογραφή… Πορτογάλων για το 2-1 του ΠΑΟΚ. Μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ είχε σταθερά τον πρώτο λόγο στο γήπεδο και στην παραγωγή φάσεων, καταγράφοντας ευκαιρίες που δεν είχαν αποτέλεσμα με Καντουρί και διπλή προσπάθεια από Καγκάβα και Εσίτι να έρχεται από πίσω…

Κατά την προσφιλή του τακτική, ο Ραζβάν Λουτσέσκου κινήθηκε με την έτερη ενδεκάδα, εμμένοντας στην απόφασή του να μοιράσει χρόνο και ευκαιρίες σε όλους, έχοντας τον Κούτσια στην κορυφή της επίθεσης δεδομένης της διαχείρισης που έχει αποφασιστεί για τον Σφιντέρσκι, με τον Πολωνό να τίθεται εκτός φιλικού.

Το παλεύει ο νεαρός, καταγράφοντας την πρώτη του ευκαιρία μετά από μια τρομερή αντεπίθεση του Δικεφάλου, σουτάροντας μέσα απ’ την περιοχή αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι. Λάμπρου και Κούτσιας έβγαλαν σωστά το τρανζίσιον και στο 68΄, με τον 17χρονο επιθετικό να πλασάρει και τον Λες να μπλοκάρει μια ακόμη προσπάθεια του Δικεφάλου.

Ιδιαίτερα ανεβασμένος ο Ροντρίγκο στην ενδεκάδα του β΄ημιχρόνου, έδειξε αυτοπεποίθηση, παίρνοντας διαρκώς μέτρα στο γήπεδο, κάτι που του ζήτησε επιτακτικά στις προπονήσεις ο Ρουμάνος τεχνικός, καταγράφοντας με τη σειρά του δυνατά σουτ από απόσταση.

Με αλλαγές ολοκληρώθηκε το παιχνίδι καθώς στη θέση του Κρέσπο που πέρασε αναγκαστικά εκτός, μπήκε ο Λύρατζης ενώ ο Κωνσταντέλιας πήρε χρόνο συμμετοχής αντί του Βρακά, επιβεβαιώνοντας και στο γήπεδο πως διαθέτει αρκετό ποδοσφαιρικό θράσος. Στην κορυφή της επίθεσης πέρασε τα τελευταία λεπτά και ο Τζόλης προκειμένου να δοκιμάσει το πόδι του λόγω των ενοχλήσεων που αντιμετώπισε τις προηγούμενες ημέρες…

Παρά τη διάθεση, ο ΠΑΟΚ δεν βρήκε κάτι καλύτερο στο β΄ημίχρονο, με τη τρίτη φιλική αναμέτρηση του ΠΑΟΚ να ολοκληρώνεται με νίκη που είχε την υπογραφή του νεοαποκτηθέντος, Νέλσον Ολιβέιρα, ο οποίος ξεκίνησε με το πόδι στο γκάζι!

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Τέιλορ, Εσίτι, Σβάμπ, Καντουρί, Μουργκ, Καγκάβα, Ολιβέιρα

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Μιχάι, Κρέσπο (Λύρατζης 74′ ), Περέιρα, Τσιγγάρας, Νινούα, Α. Ζίβκοβιτς, Λάμπρου, Βρακάς (Κωνσταντέλιας 70΄) Κούτσιας (Τζόλης 88′ )

Χεράκλες Αλμέλο: Μπούκερ, Κουαλιάτα, Μπακμπούρντ, Μπουργζόργκ, Κνέστερ, Φλόετ (, Ντε Λα Τόρε, Σουφς, Γιάκομπσεν, Ιμπραΐμογλου, Αμίσι