Νικητής του πρώτου ντέρμπι των play-off στέφθηκε ο Ολυμπιακός στην Τούμπα κόντρα στον ΠΑΟΚ με 0-1 και πήρε μεγάλο προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου, μόλις από την πρώτη αγωνιστική.

Παίζοντας καλύτερο ποδόσφαιρο -κατά διαστήματα-, όντας πιο ουσιαστικός και ποιοτικός, ο Ολυμπιακός πήρε τους τρεις βαθμούς από το άδειο -λόγω κορονοϊού- γήπεδο της Τούμπας, σε ένα παιχνίδι όπου ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ κατώτερος των περιστάσεων, δεν «απείλησε» την εστία του Σα και δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ

Μόλις στο 7ο λεπτό του αγώνα, ο Ολυμπιακός έδειξε τις διαθέσεις του. Ο Σεμέδο πήρε την κεφαλιά, ο Πασχαλάκης δεν μπόρεσε να κρατήσει τη μπάλα στα χέρια του και ο Ελ Αραμπί την έσπρωξε στα δίχτυα αλλά μετά από έλεγχο VAR, το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Το πρώτο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης κυλούσε με γρήγορο ρυθμό αλλά ελάχιστες καλές ευκαιρίες είχαν από τις δύο ομάδες.

Μετά από σοβαρό λάθος του Βιεϊρίνια, πλάγια της περιοχής του ΠΑΟΚ, στο 24′, ο Βαλμπουενά έδωσε «στρωμένο» γκολ στον Ελ Αραμπί, με τον Μαροκινό να πλασάρει με δύναμη από την καρδιά της περιοχής για το 0-1.

Οι Πειραιώτες δεν έριξαν την απόδοσή τους καθώς στο 29′ ο Μασούρας δοκίμασε ένα δυνατό σουτ πολύ μακριά από την περιοχή, το οποίο αποκρούστηκε δύσκολα σε κόρνερ από τον Πασχαλάκη.

Ο Τσιμίκας στο 35ο λεπτό μπήκε επικίνδυνα με τη μπάλα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, πάσαρε έξυπνα για τον Μπουχαλάκη αλλά το σουτ του τελευταίου κόντραρε σε σώματα γηπεδούχων, προτού η μπάλα «απειλήσει» τον Πασχαλάκη.

Σε μία από τις λίγες καλά οργανωμένες επιθετικές ενέργειες του «Δικεφάλου», ο Βιεϊρίνια στο 43′ σέντραρε από τα αριστερά, ο Άκπομ πλάσαρε άτσαλα, με την μπάλα να φεύγει άουτ, χωρίς να ανησυχήσει ο Ζοσέ Σα.

ΕΠΕΣΕ Ο ΡΥΘΜΟΣ – ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟ ΣΚΟΡ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Στο πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου μέρους, ο ΠΑΟΚ επιχείρησε να κρατήσει περισσότερο τη μπάλα στα πόδια του, όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει τελικές ευκαιρίες.

Οι «ασπρόμαυροι» δεν μπορούσαν να εκμεταλλευτούν τον έλεγχο της μπάλας και του παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο καθώς πολλά ατομικά λάθη εμπόδιζαν κάθε προσπάθεια για μία καλή ευκαιρία.

Το τελευταίο εικοσάλεπτο του αγώνα κύλησε με πολύ αργό ρυθμό, καμία σπουδαία ευκαιρία και τον Ολυμπιακό σε ρόλο ηγέτη, να «προφυλάσσει» το 0-1 και τη πολυπόθητη νίκη-τίτλου.

Ενδεκάδες
ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μιχάι, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Μάτος (73′ Ροντρίγκο Σοάρες), Μαουρίτσιο (74′ Εσίτι), Μίσιτς, Ελ Καντουρί (68′ Σβιντέρσκι), Λημνιός, Μπίσεσβαρ (68′ Πέλκας), Άκπομ (74′ Τζόλης).
Ολυμπιακός: Σα, Μπα (75′ Σισέ), Σεμέδο, Τσιμίκας, Ομάρ Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Γκιλιέρμε, Βαλμπουενά, Μασούρας (71′ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (84′ Χασάν).