O ΟΦΗ μπορεί να βρέθηκε στα…σχοινιά με το «καλησπέρα» της αναμέτρησης κόντρα στον Παναιτωλικό, ωστόσο όχι μόνο σηκώθηκε, αλλά με αυτογκόλ του Μαλή (17΄) και εύστοχο πέναλτι του Νέιρα (61΄) πήρε δίκαια το παρθενικό του «τρίποντο» στη φετινή κούρσα του πρωταθλήματος.

Με γκολ από τα…αποδυτήρια ξεκίνησε το ματς στο Αγρίνιο. Προτού καν συμπληρωθεί το α΄δεκάλεπτο και ζεσταθούν οι μηχανές των δύο ομάδων, οι Αγρινιώτες άνοιξαν το σκορ στο 7΄.

Ο Λούι με σέντρα ακριβείας σημάδεψε το κεφάλι του Καρέλη στην καρδιά της περιοχής και ο Έλληνας επιθετικός την έστειλα στα δίχτυα (1-0).

Ο ΟΦΗ ανέλαβε την κατοχή της μπάλας, «έχτισε» το παιχνίδι του από πίσω και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 17΄.

Ο Λάμπρου με έξοχη ατομική ενέργεια έκανε άνω – κάτω την άμυνα του Παναιτωλικού και μετά από γύρισμα της μπάλας ο Μαλής στην προσπάθειά του να απομακρύνει την έστειλε στα δίχτυα και με αυτογκόλ έφερε το ματς στα ίσα (1-1).

Μέχρι την λήξη του α΄ημιχρόνου δεν υπήρξε η μεγάλη φάση μπροστά από τις δύο εστίες, με τις δύο ομάδες να παίζουν πιο συντηρητικά και να ρίχνουν το μεγαλύτερο βάρος στην θωράκιση των μετόπισθεν.

Ίδιο σκηνικό και στο β΄ημίχρονο. Οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στο ματς, χωρίς όμως να δημιουργούν απειλητικές φάσεις για τις αντίπαλες εστίες.

Ο ΟΦΗ πήρε…κεφάλι στο σκορ στο 61΄με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Νέιρα. Η μπάλα στήθηκε σωστά στην άσπρη βούλα μέσω VAR με τον Καρέλη να απομακρύνει με το χέρι σουτ του Μεγιάδο.

Ο Αναστασίου έβαλε στην ενδεκάδα του Παναιτωλικού τους Ζεστέντ και Φλόρες μετά το 63΄σε μια προσπάθεια να τονώσει την μεσοεπιθετική γραμμή και να κάνει πιο επικίνδυνη την ομάδα του.

Ο ΟΦΗ διαχειρίστηκε το παιχνίδι έτσι όπως έπρεπε προκειμένου να διαφυλάξει το υπέρ του αποτέλεσμα και να «κλειδώσει» τη νίκη.

Μάλιστα οι Ηρακλειώτες είχαν κι ένα δοκάρι μετά από σουτ του Ντουρμισάι στο 80΄, με τον Καστάνιος να παίρνει το «ριμπάουντ» και να στέλνει την μπάλα άουτ από θέση βολής.