Ο Απόλλων Σμύρνης έκλεισε με νίκη τη σεζόν, κερδίζοντας με 0-2 τον αποδεκατισμένο ΠΑΣ στα Γιάννινα. Φερνάντεθ και Ντάουντα οι σκόρερ για την ομάδα του Μάκη Χάβου που τερμάτισε στην 11η θέση με 34 βαθμούς. 9ος ο ΠΑΣ με 35.

Στην ολοκλήρωση των play out της Super League ο Απόλλων Σμύρνης, πρόσθεσε μια ακόμα νίκη κόντρα στον αποδεκατισμένο ΠΑΣ Γιάννενα για την εξ’ αναβολής 6η αγωνιστική των πλέι άουτ.

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν χωρίς άγχος καθώς τα πάντα έχουν ήδη κριθεί, με τους ποδοσφαιριστές να επιχειρούν όταν είχαν την δυνατότητα μερικές περίτεχνες ενέργειες. Ο Απόλλων Σμύρνης, παρουσιάστηκε πιο ξεκούραστος από το σύνολο του Αργύρη Γιαννίκη που είχε στην διάθεση του 15 ποδοσφαιριστές, με τρεις να είναι τερματοφύλακες.

Η ομάδα του Μάκη Χάβου, πήρε το προβάδισμα στο 31ο λεπτό με τον Μαρκ Φερνάντεζ, που με ωραίο πλασέ νίκησε τον Λευτέρη Χουτεσιώτη. Νωρίτερα ο Απόλλων κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κάστρο στον Μπετινέλι αλλά μετά από έλεγχο στο VAR η απόφαση άλλαξε.

Το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την πρωτοβουλία και στο δεύτερο μισό. Ο Ντάνουντα με το έκτο δικό του τέρμα στη σεζόν, έκανε το 0-2 στο 57′ βρίσκοντας δίχτυα με κεφαλιά… ψαράκι.

Ο Απόλλων έφυγε με τους τρεις βαθμούς από την πόλη των Ιωαννίνων, φτάνοντας τους 34 βαθμούς και την 11η θέση. Ο ΠΑΣ Γιάννινα από την πλευρά του έμεινε στους 35 και στην 9η θέση.

Χουτεσιώτης (Αθανασίου 58′), Πήλιος (Ελευθεριάδης 72΄), Παντελάκης, Πίρσμαν, Σάλιακας, Πανουργιάς, Κάστρο, Λώλης, Γροσδάνης (Τριάδης 58′), Κρίζμαν, Παμλίδης

Βέρχουλστ, Χουχούμης, Ντομίγκες, Μπαξεβανίδης, Φερνάντεζ (Βάρκας 72΄), ‘Αντονι, Μπρούτσιτς, Ρώσση (Ρηγόπουλος 91΄), Ντάουντα (Ιωαννίδης 85’), Μπετινέλι (Κιτόκο 85΄), Λαγός