Ο καιρός χάλασε τις προσπάθειες των ΠΑΣ Γιάννινα και Άρη, που έκαναν το παιχνίδι τους μέσα στη λάσπη, αλλά το 0-0 στο τέλος απέδωσε δικαιοσύνη. Στο -8 οι κιτρινόμαυροι από τον Ολυμπιακό

ΠΑΣ Γιάννινα και Άρης ήθελαν να παίξουν ποδόσφαιρο, να φτιάξουν φάσεις και να πετύχουν γκολ, όμως ο καιρός δεν ήταν σύμμαχός τους. Η έντονη και ακατάπαυστη βροχόπτωση από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα στους «Ζωσιμάδες», νίκησε τις δύο ομάδες, που όσο κι αν ήθελαν δεν μπορούσαν να κάνουν και πολλά. Το τελικό 0-0 τους άφησε γλυκόπικρη γεύση, πρόσθεσε όμως έναν βαθμό στην συγκομιδή τους.

Βέβαια, ο ΠΑΣ παρέμεινε με μία μόλις νίκη στα δέκα τελευταία παιχνίδια (και μόλις μία εντός), με τον Άρη, να βλέπει μετά τη Λαμία και στα Γιάννινα τον βαρύ αγωνιστικό χώρο να του στερεί την ευκαιρία να διεκδικήσει το τρίποντο.

Οι δύο ομάδες, που όσο βάραινε ο αγωνιστικός χώρος επιχειρούσαν να απειλήσουν με μακρινά σουτ, είχαν τις καλύτερες στιγμές τους στο πρώτο ημίχρονο. Ο Άρης απείλησε πρώτος με το σουτ του Γκάνεα στο 12′ για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι με τις ευκαιρίες των Καρτάλη και Σιόντη.

Ο Άρης «φωνάζει» για τη φάση του 36′ και το ακυρωθέν γκολ του Μαντσίνι, έπειτα από υπόδειξη του VAR, για επιθετικό φάουλ του Μάνου στον Χουτεσιώτη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε ακόμα περισσότερο. Ο Μάντζιος, βλέποντας πως το παιχνίδι θα παιχτεί στον αέρα και θα κριθεί από μία στημένη φάση, έριξε στη «μάχη» και τον Λόπεθ, έπαιξε με δύο φορ (4-4-2), ωστόσο και πάλι οι Κίτρινοι αδυνατούσαν να απειλήσουν που ότι έκαναν ήταν από τις εμπνεύσεις και τις προσωπικές ενέργειες του Γκάμα. Καλύτερες στιγμές στο δεύτερο μέρος για τους Θεσσαλονικείς ήταν του Μάνου στο 69′ όμως το σουτ του εξουδετερώθηκε στα σώματα των αμυντικών του ΠΑΣ και η προβολή του Μαντσίνι στο 85′ με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Οι γηπεδούχοι απείλησαν σε δύο περιπτώσεις με τους Λεό και Παμλίδη, όμως και στις δύο περιπτώσεις ο Μπουσέ ήταν σε πλήρη ετοιμότητα.

Με το αποτέλεσμα αυτό ο Άρης παρέμεινε μεν στη δεύτερη θέση, με 33 βαθμούς, έχασε όμως ακόμα περισσότερο την επαφή του με την κορυφή, μένοντας οκτώ βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό. Αντιθέτως, ο ΠΑΣ έφτασε τους 15 βαθμούς, όσους έχει κι ο Απόλλων Σμύρνης.