Πρώτη γκέλα για τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα, καθώς ο παθιασμένος και άρτια στημένος ΠΑΣ Γιάννινα πήρε τον βαθμό με το 1-1, ενώ είχε και δοκάρι με τον Κριζμάν. Δοκάρι και ο Ελ Αραμπί. Ακυρώθηκε μέσω VAR ως οφσάιντ το γκολ του Χασάν στις καθυστερήσεις.

Την πρώτη του βαθμολογική απώλεια στη σεζόν υπέστη ο Ολυμπιακός στα Πηγάδια. Οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν το πρώτο τους γκολ στη χρονιά, σπατάλησαν όλο το πρώτο 45λεπτο, σπατάλησαν και όλες τις ευκαιρίες τους στο δεύτερο ημίχρονο μετά το 1-1 και τελικά η ισοπαλία έμεινε ως το τελικό αποτέλεσμα. Πολύ καλή εμφάνιση από τον ΠΑΣ Γιάννινα που είχε άψογη τακτική και πάθος και δικαίως πήρε τον ένα βαθμό στο φινάλε.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, στο έκτο του ματς στη σεζόν ο Ολυμπιακός και πάλι πέταξε με μαθηματική ακρίβεια όλο το πρώτο ημίχρονο στα σκουπίδια. Και πάλι έκανε νωχελικό ξεκίνημα χωρίς δημιουργία και λύσεις απέναντι στην μαζική άμυνα του αντιπάλου, όμως αυτή τη φορά πλήρωσε μια στιγμή αδράνειας και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πεντάλεπτο. Το 1-0 του Παμλίδη έδωσε στους Γιαννιώτες την ευκαιρία να ρίξουν στο μίνιμουμ τον ρυθμό του αγώνα στη συνέχεια, να παίξουν ουσιαστικά με τριπλή γραμμή άμυνας μπροστά στην περιοχή του Χουτεσιώτη και χωρίς ρίσκα από τη μέση και μπροστά.

Από τη στιγμή που η μπάλα ήταν πια στην πλευρά του Ολυμπιακού ήταν και δική του «ευθύνη» να βρει τις λύσεις ώστε να ξεκλειδώσει την εικόνα του ματς. Με εξαίρεση δύο προσπάθειες του Βαλμπουενά που οδήγησαν σε ισάριθμες ευκαιρίες, οι υπόλοιποι πήραν βαθμό κάτω της βάσης στη δημιουργία και ουδέποτε οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να κάνουν με υψηλή ποιότητα και σε διάρκεια το σύνηθες παιχνίδι τους με την γρήγορη κυκλοφορία μπάλας και το οργανωμένο πρέσινγκ. Σε γενικές γραμμές, ο ΠΑΣ ήταν αυτός που έλεγξε το παιχνίδι σε όλο το πρώτο 45λεπτο και δικαίως πήγε στα αποδυτήρια με αυτό το 1-0.

Όπως συνέβη και σε όλα τα υπόλοιπα ματς του Σεπτεμβρίου, στο δεύτερο ημίχρονο, από τα αποδυτήρια βγήκε… άλλος Ολυμπιακός. Ξανά μια αλλαγή του Μαρτίνς, ο Φορτούνης αντί του Εμβιλά και η αλλαγή του 4-3-3 σε 4-2-3-1, έκανε τη… δουλειά για τους «ερυθρόλευκους». Από τα πρώτα λεπτά της επανάληψης έκαναν αυτά που δεν έκαναν σε όλο το πρώτο μέρος, πίεσαν πιο σωστά και πιο έντονα, κυκλοφόρησαν τη μπάλα πολύ πιο γρήγορα και από τη στιγμή που αξιοποίησαν την πρώτη τους ευκαιρία στο διάστημα αυτό, όπως ο ΠΑΣ στο πρώτο μέρος, κατάφεραν να πάρουν γρήγορα τον έλεγχο του αγώνα. Ο Φορτούνης έβγαλε μια ακόμη ασίστ αλλάζοντας τη ροή του αγώνα, ο Ελ Αραμπί ήταν αυτός που πέτυχε το γρήγορο 1-1 και από εκεί και πέρα οι Πειραιώτες κυριάρχησαν.

Οι παίκτες του Μαρτίνς έφτασαν κοντά στο 1-2 και την ανατροπή σε τουλάχιστον πέντε καθαρές περιπτώσεις, όμως ο ΠΑΣ άντεξε. Παράλληλα, έχασε και αυτός κάποιες πολύ σημαντικές ευκαιρίες, όπως στο δοκάρι του Κρίζμαν μετά την επέμβαση του Τζολάκη. Το ματς προς το φινάλε του έγινε… ροντέο, με τη μπάλα πάνω-κάτω και τις δύο ομάδες να προσπαθούν για το γκολ της νίκης. Τελικά αυτό δεν ήρθε ποτέ, αφού παρότι ο Ολυμπιακός είδε τη μπάλα στα δίχτυα του αντιπάλου από κεφαλιά του Χασάν, το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ του Ελ Αραμπί στην αρχή της φάσης.