Ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα στα Γιάννενα, ήταν στο 1-1 μέχρι το 84′, για να δώσει την λύση από τον πάγκο ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί και να χαρίσει τη νίκη επί του ΠΑΣ με 2-1.

Ο Ολυμπιακός σπατάλησε σε ένα ακόμη ματς περισσότερη από μία ώρα αγώνα θεωρώντας πως μπορεί να πάρει τη νίκη με το μίνιμουμ της προσπάθειας και τελικά έφτασε 7 μόλις λεπτά μακριά από μια ακόμη ισοπαλία που θα τον άφηνε στην 4η θέση. Ωστόσο, σε αυτό το ματς της 6ης αγωνιστικής της Super League κόντρα στον ΠΑΣ στους «Ζωσιμάδες», ο συνήθης -εδώ και μια τριετία- ύποπτος, Γιουσέφ Ελ Αραμπί, έδωσε τη λύση. Το γκολ του 84ου λεπτού γλίτωσε τον Ολυμπιακό και του έδωσε τη νίκη με 2-1, ανεβάζοντάς τον από την 4η θέση του 83′, στην 1η της βαθμολογίας, μια βδομάδα πριν το ντέρμπι κορυφής με τον ΠΑΟΚ στο Καραϊσκάκη. Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έμεινε πλέον η μοναδική αήττητη στο πρωτάθλημα μετά από 6 αγώνες, αήττητη συνολικά φέτος σε 14 επίσημα ματς, ενώ έκλεισε και τριετία χωρίς ήττα από ομάδα της περιφέρειας, με τελευταία αυτή από τον ΟΦΗ στις 21 Οκτωβρίου του 2018.

Πρώτη φάση και «ερυθρόλευκο» προβάδισμα

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν συνολικά καλύτερος, με τους «ερυθρόλευκους» να δείχνουν 2-3 ταχύτητες κάτω από τις συνηθισμένες τους και μοιραία να παίζουν σε χαμηλά επίπεδα σε όλους σχεδόν τους τομείς. Μετά από ένα αναγνωριστικό δεκάλεπτο στους «Ζωσιμάδες», ο ΠΑΣ είχε την πρώτη ευκαιρία στο 11′ με Γκαρντάφσκι-Περέα, ωστόσο οι πρωταθλητές ήταν αυτοί που ευτύχησαν να προηγηθούν αξιοποιώντας την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία στο ματς. Ήταν το 17ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Μασούρα, η μπάλα πέρασε από όλους και έφτασε στον Αγκιμπού ο οποίος με μονοκόμματο βολέ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό «Γ» του Λοντίγκιν για το 0-1.

Μετά το γκολ των Πειραιωτών, για αρκετά λεπτά το τέμπο του αγώνα σχεδόν έσβησε πλήρως, με την ομάδα του Μαρτίνς να δείχνει πως είχε σκοπό να βγάλει την… αγγαρεία όσο πιο δυνατόν πιο ξεκούραστα θα μπορούσε. Αυτό βεβαίως πάντα εγκυμονεί κινδύνους και ειδικά απέναντι σε μια καλή ομάδα, την μοναδική άλλη που μετά από 5 αγωνιστικές δεν είχε ήττα στο πρωτάθλημα. Κάπως έτσι, οι Γιαννιώτες ξεθάρρεψαν και άρχισαν να κυκλοφορούν τη μπάλα, πλησιάζοντας την εστία του Βατσλίκ. Στο 29′ ο Κάργας σούταρε ψηλά άουτ, στο 33′ ο Περέα επίσης άουτ από διαγώνια θέση στην περιοχή, ενώ στη μεγαλύτερη φάση τους οι γηπεδούχοι, στο 42′, είδαν τον Γκαρντάφσκι να κάνει άτσαλο πλασέ στην κίνηση από κοντά και να σπαταλά την ευκαιρία για το 1-1.

Μοναδική αξιόλογη φάση στο ενδιάμεσο για τον Ολυμπιακό, ένα σουτ του Μαντί έπειτα από ατομική προσπάθεια στο 31′ που μπλόκαρε ο Λοντίγκιν. Στα πρώτα 45′, ο Ολυμπιακός γενικά ήταν τρομερά φλύαρος με τη μπάλα στα πόδια, με μια ράθυμη εικόνα -πλην των δύο Καμαρά που έδειξαν διάθεση να πάρουν πρωτοβουλίες- χωρίς κίνηση και χωρίς δημιουργία, ενώ απολύτως τυπική ήταν και η πίεσή του στη μεσαία γραμμή, αφήνοντας τον ΠΑΣ να κάνει παιχνίδι. Πριν καν σφυρίξει τη λήξη του πρώτου μέρους ο διαιτητής, ο Μαρτίνς είχε ήδη σηκώσει τον Εμβιλά για ζέσταμα…

Βελτιώθηκε και… ισοφαρίστηκε

Επειδή το ποδόσφαιρο στον πυρήνα του συνήθως είναι ένα απλό σπορ, η είσοδος του Γάλλου στο ματς -με την ταυτόχρονη έξοδο του Ονιεκούρου που ζήτημα είναι αν ακούμπησε 5 φορές τη μπάλα- ανέβασε ένα επίπεδο τη μεσαία γραμμή του Ολυμπιακού και συνολικά τη λειτουργία του. Οι πρωταθλητές άρχισαν σιγά σιγά να κάνουν το γνωστό παιχνίδι κατοχής και κυκλοφορίας, βελτιώνοντας ταυτόχρονα και το πρέσινγκ τους, αναγκάζοντας έτσι τον ΠΑΣ να κλειστεί αρκετά πίσω. Αυτή τη φορά όμως, όπως και στο πρώτο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό, ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να αξιοποιήσει την πρώτη του ευκαιρία κόντρα στην εικόνα του ματς στην επανάληψη. Ο Ρέαμπτσιουκ έκανε χέρι σε ένα γύρισμα του Σάλιακα, ο Ευαγγέλου έδειξε βούλα και ο Εραμούσπε στο 61′ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για το 1-1. Η εικόνα του Ολυμπιακού μπορεί να είχε βελτιωθεί, ωστόσο πλήρωνε και πάλι τη συνολική ραθυμία και φλυαρία του.

Στα επόμενα λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και να πιέζουν, όμως χωρίς να βρίσκουν διαδρόμους. Κάτι έδειχνε να λείπει συνολικά σε επίπεδο δημιουργίας και αυτό δεν άλλαξε ούτε μετά την είσοδο του Ελ Αραμπί στο πλευρό του Τικίνιο. Η μεγαλύτερη ευκαιρία ήρθε στο 69′ από στατική φάση με το δοκάρι του Παπασταθόπουλου, ενώ στο 70′ και το 78′ Μασούρας και Ελ Αραμπί δεν σημάδεψαν σωστά. Όσο το ματς κυλούσε, ο ΠΑΣ δεν έδειχνε διάθεση να παίξει ποδόσφαιρο, κάνοντας αρκετές καθυστερήσεις και περιμένοντας απλά στην άμυνά του ελπίζοντας να ροκανίσει τα λεπτά που απέμεναν. Αυτή τη φορά λοιπόν, οι γηπεδούχοι ήταν που πλήρωσαν αυτή την επιλογή τους, αφού ο Ολυμπιακός άρχισε να «μπαίνει» στην περιοχή του Λοντίγκιν. Σε μια φάση που κέρδισε φάουλ, τελικά ήρθε και το γκολ που έκρινε το ματς. Στο 84′, ο Βαλμπουενά εκτέλεσε, ο Σισέ πήρε την κεφαλιά, ο Εμβιλά έκανε το γύρισμα και ο Ελ Αραμπί με κοντινή προβολή έγραψε το 1-2 με το γκολ που έστειλε τους «ερυθρόλευκους» στην κορυφή!