Ο Βόλος έφυγε με το μεγάλο διπλό από τις Ζωσιμάδες επικρατώντας με 0-1 του ΠΑΣ Γιάννινα χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Δουβίκα.

Ο φετινός εντός έδρας εφιάλτης του ΠΑΣ Γιάννινα, που τον θέλει να έχει νικήσει μόλις σε ένα από τα παιχνίδια που έχει δώσει στο σπίτι του, όχι απλά δεν ξορκίστηκε αλλά πήρε σάρκα και οστά από το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με τον Βόλο. Για την ακρίβεια, πριν καν συμπληρωθεί ένα τέταρτο αγώνα, ο Βόλος πήρε το προβάδισμα.

Το παιχνίδι έδειχνε 12 λεπτά αγώνα όταν ο Εραμούσπε, έχασε τη μπάλα από τον Μπαρτόλο και παραχώρησε πέναλτι με τάκλιν στον αντίπαλό του. Μέχρι να τσεκαριστεί η φάση και από το VAR, το πέναλτι εκτελέστηκε εύστοχα από τον Δουβίκα και έγινε έτσι το 0-1 για τους φιλοξενούμενους.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα λίγο έλειψε να φτάσει στη γρήγορη ισοφάριση αλλά στο 18′ η κεφαλιά του Κάργα κατέληξε ελάχιστα άουτ. Η μεγάλη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου μετά το γκολ του Δουβίκα άνηκε στον Βόλο και συγκεκριμένα, και πάλι στον νεαρό επιθετικό που στο 35′ έστειλε από κοντά τη μπάλα στο δοκάρι αποτυγχάνοντας να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα – αλλά και αυτά της ομάδας του.

Ο Βόλος γενικά κατάφερε στο πρώτο μέρος να ισορροπήσει το παιχνίδι παρά το γεγονός ότι μετά το 0-1 ο ΠΑΣ επέβαλλε για λίγο το ρυθμό του προκειμένου να πιέσει και να ισοφαρίσει. Με την επανάληψη, ο ΠΑΣ μπήκε αποφασισμένος για το γρήγορο γκολ που θα του έδινε την ισοφάριση. Όμως παρά το γεγονός ότι όλη η επανάληψη άνηκε στους γηπεδούχους, έχασαν μόλις μία πραγματικά μεγάλη ευκαιρία.

Συγκεκριμένα, ο ΠΑΣ έφτασε κοντά στο γκολ στο 54′ με τον Λιάσο να στέλνει τη μπάλα άουτ με κεφαλιά από πολύ κοντινή απόσταση. Κατά τα άλλα, παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι πίεσαν μέχρι και το τελευταίο λεπτό, δεν έχασαν άλλη μεγάλη ευκαιρία και έτσι, το πέναλτι του Δουβίκα ήταν αρκετό για να δώσει στο Βόλο τους τρεις βαθμούς της νίκης.