Η ΑΕΚ με ανατροπή πέρασε από την Ξάνθη επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 3-1 και την έβαλε για τα καλά σε περιπέτειες όσον αφορά στην παραμονή στην κατηγορία.

Η Ξάνθη καιγόταν για βαθμούς, ο Ράσταβατς το ήξερε αυτό και “έστησε” την ομάδα του με σκοπό να πάρει αυτή την νίκη για την παραμονή στην κατηγορία, από την άλλη η ΑΕΚ που δε φαίνεται να απειλείται η τρίτη της θέση παρουσιάστηκε με αρκετές αλλαγές κυρίως για λόγους ξεκούρασης, με τον Χιμένεθ να αφήνει εκτός αποστολής τον Κρίστιτσιτς αλλά και τον Μπακάκη, τελευταία στιγμή.

Στο 4ο λεπτό η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Αλμπάνης σούταρε στην κίνηση όμως ο Λισγάρας έσωσε πάνω στην γραμμή.

Η Ξάνθη απείλησε με τον Γέντρισεκ όμως η προσπάθεια του πέρασε άουτ, ενώ λίγο αργότερα η ΑΕΚ σκόραρε με τον Μάνταλο όμως ο διεθνής επιθετικός ήταν οφσάιντ.

Στη συνέχεια υπήρξε παιχνίδι κέντρου με τις δύο ομάδες να δίνουν τις δικές τους μονομαχίες όμως να είναι επιρρεπής στο λάθος. Όλα αυτά ως το 33ο λεπτό όπου η Ξάνθη με γκολ του Ματίας Κάστρο άνοιξε το σκορ και πήρε προβάδισμα νίκης.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να φέρει γρήγορα το ματς σε ισορροπία και μετά από μία ασταθή επέμβαση του Ζίβκοβιτς ο Αλμπάνης δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί αυτή την ευκαιρία.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ απείλησε με σουτ του Χουλτ που ο Ζίβκοβιτς έδιωξε σε κόρνερ κρατώντας το 1-0.

Στο 68ο λεπτό η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ θα φέρει το ματς στα ίσα όταν μετά από τραγικό λάθος του Κοβάτσεβιτς, ο Οικονόμου με προβολή θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ζίβκοβιτς και θα επαναφέρει τα χαμόγελα στο “κιτρινόμαυρο” στρατόπεδο.

Σαν να μην έφτανε αυτό, δύο λεπτά μετά η ΑΕΚ θα κάνει την απόλυτη ανατροπή όταν με γκολ του Πόνσε όπου σκόραρε για άλλη μία αγωνιστική θα κάνει το 1-2 παίρνοντας προβάδισμα νίκης, 20 λεπτά πριν από την λήξη του αγώνα.

Η ομάδα του Ράσταβατς απείλησε με τον Μελιόπουλο όμως ο Τσιντώτας κράτησε το αποτέλεσμα ως είχε και η ΑΕΚ στο 90′ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με γκολ του Μπογέ όπου έγραψε το τελικό 1-3, “μπλέκοντας” ακόμα περισσότερο τους γηπεδούχους όσον αφορά στην παραμονή στην κατηγορία.