Παίζοντας πολύ επιθετικό και καλό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ πήρε εύκολη νίκη στο άδειο (σ.σ. λόγω τιμωρίας) ΟΑΚΑ, επί του ΟΦΗ, με 3-0, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Βέρντε και Ολιβέιρα.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι χάνοντας δύο πολύ καλές ευκαιρίες μόλις στο πρώτο λεπτό. Ο Μάνταλος έκανε ένα καλό σουτ το οποίο αποκρούστηκε σε κόρνερ και στην εκτέλεση του, ο Ολιβέιρα έπιασε επικίνδυνη κεφαλιά, αλλά ο Σωτηρίου απέκρουσε ξανά.

Το γκολ δεν άργησε να έρθει για την «Ένωση», καθώς η επιθετικότητά της απέδωσε «καρπούς» με τον Πέτρο Μάνταλο, ο οποίος έπειτα από σέντρα του Ολιβέιρα έστειλε με το κεφάλι τη μπάλα στα δίχτυα, στο 5′, για να «ανοίξει» το σκορ της αναμέτρησης.

Οι παίκτες της ΑΕΚ δεν έριξαν το ρυθμό τους και ο Βέρντε περνώντας… όποιον ήθελε μπροστά του, πλάσαρε τον Σωτηρίου στο 8ο λεπτό για το 2-0.

Παρότι έριξαν το ρυθμό τους οι γηπεδούχοι, στο 29′ πέρασαν σε μία εξαιρετική αντεπίθεση και ο Βέρντε «έγραψε» το 3-0, χωρίς δυσκολία, με τον ΟΦΗ να μη μπορεί να ελέγξει καθόλου το παιχνίδι.

Η ΑΕΚ δεν έβαλε «φρένο» στην απόδοσή της στο δεύτερο μέρος και έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τη κεφαλιά του Μάνταλου στο 54′ και στο 57′, πάλι με τον αρχηγό της «Ένωσης», ο οποίος αστόχησε με πλασέ σε κενή εστία.

Μετά τη συμπλήρωση ώρας του αγώνα, η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα έριξε πολύ το ρυθμό της, «έδωσε» την κατοχή της μπάλας στον ΟΦΗ, αλλά έλεγχε το ματς και δεν κινδύνεψε σε καμία φάση.

Στο 91′ η ΑΕΚ έμεινε με 10 παίκτες καθώς ο Λιβάγια αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, κάτι που έγινε εσκεμμένα από εντολή του Καρέρα, ώστε ο Κροάτης να χάσει μόνο το επόμενο ματς και να μην εκτίσει ποινή δύο αγώνων.