Με το δεξί εκκίνησε την σεζόν ο Ολυμπιακός, επικρατώντας εύκολα 1-0 της Βόλφσμπεργκερ στο πρώτο φιλικό επί αυστριακού εδάφους και τον Πέδρο Μαρτίνς να βλέπει όρεξη και ουσία από τους «ερυθρόλευκους». Ο Χασάν το γκολ της νίκης.

Στο γήπεδο του Βεργκλ απέναντι στην αυστριακή Βόλφσμπεργκερ ξεκίνησε η σεζόν για τον Ολυμπιακό, με το πρώτο φιλικό του καλοκαιριού. Και ξεκίνησε πάνω-κάτω με την… παραδοσιακή του επί Πέδρο Μαρτίνς καλή εικόνα, με τους Πειραιώτες να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο και να παίρνουν και τη νίκη με 1-0. Το τελικό αποτέλεσμα φυσικά δεν έχει σημασία, ωστόσο αυτό που έχει σημασία είναι ότι οι «ερυθρόλευκοι» είχαν όρεξη, είχαν ενέργεια, έβγαλαν στο γήπεδο όσα -ούτως ή άλλως- βγάζουν στην εποχή του Πορτογάλου τεχνικού, δηλαδή καλή πίεση, καλή κυκλοφορία και γρήγορο τρανζίσιον. Καλή παρουσία είχαν επίσης και οι «νέοι» που αγωνίστηκαν… προεξέχοντος του Τικίνιο Σοάρες που έπαιξε στο πρώτο ημίχρονο.

Τη σεζόν που ολοκληρώθηκε η Βόλφσμπεργκερ έφτασε μέχρι τους 32 του Europa League, όπου αποκλείστηκε με δύο ήττες από την Τότεναμ, ενώ στο πρωτάθλημα τερμάτισε στην 5η θέση. Τον Ολυμπιακό πάντως τον προβλημάτισε επί της ουσίας μονάχα για ένα 20λεπτο, όταν ακόμη οι «ερυθρόλευκοι» έψαχναν τα πατήματά τους στα πρώτα λεπτά της σεζόν και με μια σύνθεση με πολλές δοκιμές από τον Μαρτίνς.

Μετά το 20′, ο Ολυμπιακός άρχισε να κυκλοφορεί τη μπάλα, κάνοντας το παραδοσιακό παιχνίδι του, έστω και σε χαμηλούς ρυθμούς -λογικά για την εποχή. Είχε τον έλεγχο του αγώνα σε κάθε περίπτωση, είχε και δύο καλές ευκαιρίες στο πρώτο 45λεπτο με το πλασέ -λίγο έξω- και την κεφαλιά του Τικίνιο στο δοκάρι. Δύο καλές στιγμές είχαν και από την πλευρά τους οι Αυστριακοί, με σημαντικότερη το δοκάρι του Ντιένγκ στο 44′. Σημειώνεται ότι κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ο Κώστας Φορτούνης έγινε αναγκαστική αλλαγή με ενοχλήσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο πια, όταν ο Ολυμπιακός έπαιξε με πιο… λογικό σχήμα σε διάταξη 4-3-3, κυριάρχησε πλήρως στον αγωνιστικό χώρο, με τους παίκτες του Μαρτίνς να ανταποκρίνονται σε αυτή τη δυνατή προπόνηση, με πολλή διάθεση αλλά και ουσία. Οι ευκαιρίες της επανάληψης ξεκίνησαν στο 51′ για τους Πειραιώτες, με ένα κοντινό σουτ του Βαλμπουενά που κόντραρε (σε χέρι αντιπάλου), ενώ στο 62′ ήρθε και το γκολ. Ο Γάλλος αυτή τη φορά έκανε τη σέντρα από αριστερά, οι Αυστριακοί δεν απομάκρυναν και ο Χασάν από κοντά δεν δυσκολεύθηκε για το 1-0.Από εκεί και έπειτα, ο Ολυμπιακός επί της ουσίας έκανε ό,τι ήθελε πάνω στον αγωνιστικό χώρο, με συντριπτική κατοχή μπάλας και χωρίς να προβληματιστεί στο ελάχιστο στα μετόπισθεν. Οι ευκαιρίες των Πειραιωτών συνεχίστηκαν, με τους Χασάν (63′) και Καμαρά (68′), στο 71′ ο Μασούρας αστόχησε σε τετ-α-τετ και ένα δίλεπτο μετά το σουτ του κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Ακόμη τρεις φάσεις από Μασούρα, Εμβιλά και Λαλά στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν απέδωσαν καρπούς, με τον Ολυμπιακό να κλείνει το ματς με αυτό το άνετο 1-0 και το πόδι στο… γκάζι, με μεγάλη πίεση και ακόμη μεγαλύτερη διάθεση.

Πως έπαιξε

Ούτε 4-3-3, ούτε 3-4-3, ούτε 4-2-3-1 -δηλαδή τα σχήματα που χρησιμοποιήθηκαν περισσότερο την περασμένη σεζόν, αλλά το πιο… σπάνιο για τους «ερυθρόλευκους» 4-4-2 ήταν η επιλογή του Πέδρο Μαρτίνς για το ξεκίνημα της ομάδας του στο πρώτο φιλικό της σεζόν. Σίγουρα «πειραματική» διάταξη που δύσκολα θα την ξαναδούμε με τους συγκεκριμένους 11, ωστόσο σε κάθε περίπτωση άλλα είναι που έχουν σημασία για τους προπονητές στο σημείο αυτό της σεζόν. Ο Τζολάκης ήταν στο τέρμα, ο Ανδρούτσος είχε ρόλο αριστερού μπακ και ο Βρουσάι δεξιού. Αριστερό χαφ ήταν ο Φορτούνης, μέχρι το σημείο που αποχώρησε με ενοχλήσεις και δεξί ο Ραντζέλοβιτς. Τιάγκο – Πέπε στα χαφ και Ελ Αραμπί – Τικίνιο στην επίθεση.

Κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους, Αποστολόπουλος και Καραργύρης πήραν θέση στο γήπεδο, ενώ στο στο δεύτερο ημίχρονο πια, ο Μαρτίνς άλλαξε διάταξη. Το 4-3-3 ήταν η επιλογή του, ενώ τη σειρά τους να αγωνιστούν πήραν οι Ρέαμπτσιουκ, Μάρκοβιτς, Σεμέδο, Λαλά, Μπουχαλάκης, Εμβιλά, Καμαρά, Βαλμπουενά, Μασούρας και Χασάν. Χρόνο συμμετοχής πήραν επίσης και οι Κρίστινσον και Αλγκασίμ Μπα,

Στον πάγκο έμειναν οι: Σα, Κουντέ, Τσούμιτς, Σαπουντζής,Καλογερόπουλος και Σουρλής.