Στο Αγρίνιο ο Παναιτωλικός υποδέχτηκε τον Απόλλωνα Σμύρνης για το ματς της 9ης αγωνιστικής της Super League όπου δεν αναδείχτηκε νικητής με το σκορ να λήγει 1-1.

Πολύ δυναμικά ξεκίνησε ο Παναιτωλικός πιέζοντας από την αρχή του ημιχρόνου τον Απόλλωνα που δεν μπορούσε να πάρει χώρο στο γήπεδο. Γρήγορα-γρήγορα και στο 8’ ο Μιχάι κάνει ωραία κεφαλιά αλλά η μπάλα περνάει άουτ. Οι γηπεδούχοι έλεγχαν το χώρο και είχαν μεγαλύτερη κατοχή της μπάλας ωστόσο ο Απόλλων είχε κλείσει τους διαδρόμους και παρά την πίεση  ρυθμός του Παναιτωλικού «πάγωσε» σχετικά γρήγορα.

Οι Αγρινιώτες μέχρι το 35’ είχαν αρκετές ευκαιρίες που δεν εκμεταλλεύτηκαν σωστά. Στο 33’ ένα ωραίο σουτ του Λόπες πέρασε άουτ ενώ δύο συνεχόμενα κόρνερ πήγαν χαμένα. Τελικά στο 36’ ο Ντίας πέτυχε τα δίχτυα και έγραψε το 1-0. Στο 44’ μια μεγάλη ευκαιρία πήγε χαμένη με τον Ντίας να παίρνει το ριμπάουντ από το φάουλ του Μάζουρεκ αλλά να πλασάρει άουτ.

Στην επανάληψη οι ισορροπίες φάνηκαν να αλλάζουν σχετικά από τα πρώτα λεπτά. Στο 50’ ο Απόλλων πετυχαίνει τέρμα το οποίο όμως ακυρώθηκε αφού ο Ανιέτε βρισκόταν σε θέση οφ σάιντ. Σε αυτά τα λεπτά οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ πιο πιεστικοί και προσπάθησαν για την ισοφάριση. Στο 56’ έχασαν μια ευκαιρία για γκολ με οτν Κονέ αλλά στο 60’ ο Αλμπάνης πέτυχε αυτό που φαινόταν αναμενόμενο στο δεύτερο μέρος και χωρίς να αφήσει περιθώρια στον Κυριακίδη έκανε το 1-1.

Οι γηπεδούχοι είχαν χάσει εντελώς τη «πρόσωπο» που έδειξαν στην αρχή του ματς και άφησαν πολύ χώρο στον Απόλλωνα. Τα τελευταία λεπτά υπήρξαν πιο σκληρές κόντρες με αποτέλεσμα πολλές διακοπές και μια μικρή ένταση από τους Αγρινοώτες προς τον Απολλωνα για τις συνεχείς διακοπές. Τελικά άλλη φάση ή τέρμα δεν σημειώθηκε με το ισόπαλο 1-1 να είναι και το τελικό σκορ.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μ. Χάβος): Κυριακίδης, Μύγας, Μιχάι, Μόρας, Κλέσιο (90′ Ροντρίγκες), Μαζουρέκ, Μάρκος Πάουλο (60′ Μπράβο), Ντιέγκο Λόπες, Ντίας, Ρόσα (76′ Μοράρ), Μαρκόβσκι.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Z. Βούλιτς): Τσόβιτς, Κοντοές, Κύργιας, Κονέ, Αλμπάνης, Μενδρινός (46′ Ανιέτε), Καστιγιέχος, Μπιζιμίν, Παπάζογλου, Χουάρες (81′ Μάατσι), Κούρος (88′ Ντάσιος).