Η ΑΕΚ βρήκε γκολ από τα αποδυτήρια, ο Παναθηναϊκός άργησε να αντιδράσει και όταν το έκανε, έχασε τα… άχαστα, με την “Ένωση” να πανηγυρίζει ένα πολύτιμο τρίποντο με 1-0.

Η ΑΕΚ πήγε στους 26 βαθμούς και ξανά στο -6 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, ενώ ο Παναθηναϊκός έπεσε 6ος με 17 βαθμούς, σε ισοβαθμία με τον Άρη.

Αγώνας:

Ο Γιαννίκης δεν θα μπορούσε να φανταστεί καλύτερη αρχή για την ομάδα του, με τον Σιμάνσκι να την βάζει μπροστά με κεφαλιά στο 2ο λεπτό, μετά από σέντρα του Μοχαμάντι.

Η ΑΕΚ θέλησε να πατήσει στο μομέντουμ και να βρει ένα δεύτερο γρήγορο γκολ, απειλώντας με ένα σουτ του Γκαρσία στο 8′, αλλά και κεφαλιά του Βράνιες στο 9′.

Οι φιλοξενούμενοι ξεπέρασαν το σοκ μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ισορροπώντας τα πράγματα, αλλά δίχως να γίνει απειλητικός. Εμφανές το πρόβλημα της δημιουργίας φάσεων, με μόλις 1 τελική και αυτή εκτός στόχου στο πρώτο μισάωρο.

Η “Ένωση” έμεινε ακόμα πιο πίσω στο τελευταίο τέταρτο, με τον Παναθηναϊκό να εντείνει την πίεση του και να γίνεται πιο γρήγορος, φτάνοντας και στην πρώτη τελική εντός στόχου με τον Αϊτόρ στο 45′, την οποία απέκρουσε ο Στάνκοβιτς.

Η εκκίνηση του δεύτερου μέρους ήταν πανομοιότυπη με αυτή του πρώτου, με τους γηπεδούχους να αγγίζουν το γρήγορο γκολ στο 46′ με τον Αραούχο, αλλά ο Μπρινιόλι απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Η συνέχεια ήταν μόνο Παναθηναϊκός, με φάσεις διαρκείας, αλλά το γκολ να μην έρχεται. Πρώτα, στο 47′ ο Στάνκοβιτς έσωσε δύσκολα το τελείωμα του Παλάσιος, για να αστοχήσει σε κενή εστία ο Αϊτόρ.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Μαουρίσιο σούταρε και ο Σιμάνσκι έβαλε το στοπ, ενώ ο Παλάσιος βρέθηκε σε θέση βολής από κάθετη του Αϊτόρ, αλλά σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Ο Τσούμπερ διπλασίασε τα τέρματα της ΑΕΚ μετά από υποδειγματική αντεπίθεση και κάθετη του Αραούχο στο 71′, όμως ο Αργεντίνος υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, μετά από την παρέμβαση του VAR.

Το “Τριφύλλι” πάλεψε όσο δεν πήγαινε, ο Μακέντα αστόχησε και αυτός από πλεονεκτική θέση και οι κενοί χώροι επέτρεψαν στην “Ένωση” να δημιουργήσει προϋποθέσεις για να βρει το δεύτερο και νικητήριο γκολ.

Ο Τσούμπερ βρέθηκε ξανά σε τετ α τετ και εκτέλεσε εύστοχα τον Μπρινιόλι στο 90+6′, αλλά και αυτό το τέρμα του Ελβετού ακυρώθηκε για οφσάιντ μέσω VAR.

Το τελευταίο γέμισμα του Ιταλού κίπερ δεν είχε τύχη και η ΑΕΚ πανηγύρισε τη νίκη με 1-0.

Κίτρινες: Βράνιες (6′), Σιμόες (34′), Σιμάνσκι (45+3′), Μαουρίσιο (69′)

ΑΕΚ (Γιαννίκης): Στάνκοβιτς, Μοχαμάντι, Μήτογλου, Βράνιες, Μισελέν, Σιμάνσκι (65′ Σάκχοφ), Σιμόες, Αμραμπάτ, Μάνταλος (84′ Λε Ταλέκ), Γκαρσία (65′ Τσούμπερ), Αραούχο (90+3′ Χατζισαφί)

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Σάρλια, Βέλεθ, Κώτσιρας, Πέρεθ, Μαουρίσιο (73′ Χατζηγιοβάνης), Παλάσιος (73′ Καρλίτος), Βιγιαφάνιεζ (84′ Αλεξανδρόπουλος), Αϊτόρ (61′ Βιτάλ), Μακέντα