Ο ΠΑΟΚ ήταν ο άτυπος πρωταθλητής του δεύτερου γύρου, ενώ η ΑΕΚ έμεινε στην έβδομη θέση.

Υπάρχει μία, ενιαία βαθμολογία. Αυτή των 26 αγώνων της κανονικής διάρκειας της Super League. Ωστόσο, μία τομή ανάμεσα στην βαθμολογία του πρώτου και του δεύτερου γύρου, δύο ξεχωριστές βαθμολογίες θα μας βοηθήσουν να καταλάβουμε πως προέκυψε αυτό το αποτέλεσμα που βλέπουμε σήμερα.

Ας θυμηθούμε πρώτα την βαθμολογία του πρώτου γύρου μετά το τέλος της 13ης αγωνιστικής (στην συγκομιδή του Άρη στον πρώτο γύρο υπολογίζουμε και τους βαθμούς που τελικά του δόθηκαν πίσω από το CAS)

14. Απόλλων Σμύρνης 12 7 7-23

Ας πάμε τώρα να δούμε την ξεχωριστή βαθμολογία μόνο για το δεύτερο μισό της σεζόν, όπως αυτή διαμορφώθηκε από τα αποτελέσματα των ομάδων της Super League, στον δεύτερο γύρο.

14. Απόλλων Σμύρνης 13 6 2-24

Τα συμπεράσματα είναι πολλά, πάρα πολλά.

Πρώτο και κύριο πως ο Ολυμπιακός οικοδόμησε αυτό το προβάδισμα στον πρώτο γύρο. Τότε, που με 11 νίκες στα 13 παιχνίδια, έχτισε μία διαφορά που αποδείχθηκε ασφαλείας. Στο τέλος του πρώτου η βαθμολογία έλεγε +8 από την ΑΕΚ, ωστόσο αποδείχθηκε στην πορεία της σεζόν, ότι η αληθινή διαφορά ήταν το +13 που είχε χτίσει από τον Δικέφαλο.

Το δεύτερο συμπέρασμα είναι πως ο ΠΑΟΚ πλήρωσε την κακή του εκκίνηση, την λάθος αξιολόγηση που είχε γίνει στο υλικό του, το πρόβλημα διαχείρισης των ελληνικών και των ευρωπαϊκών παιχνιδιών.

Στην πραγματικότητα είδαμε δύο διαφορετικές ομάδες. Στον πρώτο γύρο, ο Δικέφαλος του Βορρά έκανε 5 ήττες (!) και δέχθηκε 18 γκολ, στον δεύτερο γύρο, όταν ο Λουτσέσκου βρήκε τις σταθερές που έψαχνε ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που πήρε τους περισσότερους βαθμούς από κάθε άλλη στο πρωτάθλημα (31), κάνοντας έναν αήττητο δεύτερο γύρο με 9 νίκες και 4 ισοπαλίες!

Ακριβώς το αντίθετο έγινε με την ΑΕΚ. Η Ένωση έκανε έναν πολύ αξιοπρεπή πρώτο γύρο, όπου συγκέντρωσε 27 βαθμούς στις πρώτες 13 αγωνιστικές και έναν άθλιο δεύτερο, όπου πήρε 8 λιγότερους (19) και στην ειδική βαθμολογία μόνο με τα παιχνίδια του δεύτερου γύρου τερμάτισε μόλις στην 7η θέση!

Ένα σημαντικό εύρημα είναι η εκπληκτική πορεία πρωταθλητισμού που έκανε ο Παναιτωλικός στον δεύτερο γύρο (12 βαθμούς στον πρώτο, 20 στον δεύτερο), το ντεμαράζ του Αστέρα Τρίπολης που όμως τελικά δεν έφτανε για να τον στείλει στα πλέι-οφ, αλλά και το παράδοξο του ΟΦΗ, που παρότι πήρε πέντε βαθμούς λιγότερους από ότι στο πρώτο μισό, μπήκε στο τέλος στα πλέι-οφ.

Πολύ σταθερή ήταν η ροή βαθμών του Άρη και του Παναθηναϊκού σε όλη την διάρκεια της σεζόν, ενώ μετά από ένα εκπληκτικό πρώτο μισό της σεζόν, ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν άντεξε, κάτι που μαρτυρούν τα μόλις 9 γκολ του στον δεύτερο γύρο (τρίτη χειρότερη επίθεση στην Super League) από τα 19 που είχε πετύχει στον πρώτο γύρο, που σε συνδυασμό με την τιμωρία των 5 βαθμών, τον άφησαν εκτός πρώτης εξάδας!