Ένα πολύτιμο βαθμό στη μάχη για να μείνει στην κατηγορία πήρε ο Απόλλωνας Σμύρνης, κόντρα στον Βόλο με την «Ελαφρά Ταξιαρχία» να παίρνει το 1-1.

Η ομάδα του Βόλου ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο ματς, με τον Ρεγκατέν να έχει και την πρώτη ευκαιρία στο ματς στο 12ο λεπτό, με ένα σουτ έξω από την περιοχή να καταλήγει άουτ. Δύο λεπτά μετά (14′) οι Βολιώτες έχασαν την μεγαλύτερή τους ευκαιρία, με τον Μπαρτόλο να κάνει το γύρισμα και τον Φαν Βέερτ να αστοχεί απο πολύ πλεονεκτική θέση, ενώ άουτ κατέληξε και ένα σουτ του Ντάουντα στο 42′.

Στο δεύτερο μέρος ο Βόλος συνέχισε να πιέζει, με τον Φερνάντες να καταφέρνει να σκοράρει στο 59ο λεπτό, ανοίγοντας έτσι το σκορ. Ο 23χρονος μέσος βρήκε δίχτυα με εξαιρετικό πλασέ μέσα από την περιοχή, έπειτα από μία πάσα του Ρεγκατέν που άφησε υπέροχα ο Μπαρτόλο να περάσει, για να φτάσει στον Φερνάντες.

Η απάντηση του Απόλλωνα δεν άργησε να έρθει, με τον Αμπιόλα Ντάουντα να κατεβάζει εξαιρετικά τη μπάλα και να σκοράρει για το 1-1, ωστόσο το τέρμα δεν μέτρησε και με τη βοήθεια του VAR, καθώς ο 34χρονος φορ βρισκόταν σε θέση οφσάιντ όταν πήρε τη μπάλα, με το 1-0 να παραμένει. Τελικά, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» κατάφερε και βρήκε ξανά δίχτυα, με τον Ντάουντα να σκοράρει με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Βιτλή, για το 1-1, ενώ στο 90′ ο Τσίμπσαχ έχασε τεράστια ευκαιρία για να σκοράρει και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, με τον Κλέιμαν να κρατά το 1-1, το οποίο έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Οι συνθέσεις του αγώνα

Απόλλων Σμύρνης :Σότσαν, Ντεντάκης, Βιτλής, Μπρούνο Άλβες, Ντομίνγκες, Ρόγκνε, Φατιόν, Κάστρο, Σλίβκα, Μαρτίνες, Ντάουντα.

Βόλος: Κλέιμαν, Πουρίτα, Σιέλης, Άλχο, Γκιουλέν, Μεταξάς, Π. Φερνάντες, Ρεγκατέν, Ροσέρο, Μπαρτολό, Φαν Βέερτ.

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας) Βοηθοί: Μαυρουδής (Ηρακλείου), Τριανταφύλλου (Αρκαδίας) Τέταρτος: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) VAR: Φωτιάς (Πέλλας). AVAR: Πετρόπουλος (Αρκαδίας)