Ο Απόλλωνας Σμύρνης πήρε την… πολυπόθητη ισοπαλία (0-0) στο ματς με τον βαθμολογικά αδιάφορο Βόλο, και εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή στη Superleague της επόμενης σεζόν.

Το παιχνίδι είχε μονόπλευρο βαθμολογικό ενδιαφέρον, με τον γηπεδούχο Απόλλων Σμύρνης να θέλει τη νίκη προκειμένου να «κλειδώσει» την παραμονή στη Super League.

Στην αντίπερα όχθη, ο Βόλος παρατάχθηκε στη Ριζούπολη με υπηρεσιακό τεχνικό τον Κώστα Μπράτσο και αγωνιζόμενος καθαρά καθαρά για το γόητρο, έχοντας καθαρίσει (προ πολλού) με την υπόθεση της σωτηρίας.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων κατά τη διάρκεια του α΄ημιχρόνου, ωστόσο δυσκολευόταν να βρει τους κενούς χώρους που θα της επέτρεπαν να πατάει με μεγάλη συχνότητα την εστία της θεσσαλικής ομάδας.

Μία κεφαλιά του Ιωαννίδη που έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρια στο 29΄και επίσης μια κεφαλιά του Ντομίνγκες που μπλόκαρε ο Γκαραβέλης (35΄) ήταν οι δύο καλύτερες στιγμές του Απόλλωνα στο πρώτο 45λεπτο.

Ο Βόλος ήταν εντελώς ακίνδυνα επιθετικά (με τον πρώτο σκόρερ του Τάσο Δουβίκα να βρίσκεται πάγκο έπειτα από την συμφωνία για την καλοκαιρινή μεταγραφή στην Ουτρέχτη και να μπαίνει στο ματς ως αλλαγή στο 75΄) και με εξαίρεση μια κεφαλιά του Περέα (42΄) δεν απείλησε σε καμία άλλη περίπτωση στο α΄ημίχρονο.

Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στα πρώτα λεπτά του β΄ημιχρόνου. Ο Απόλλων είχε την εδαφική υπεροχή και την πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη στο 49΄με ένα συρτό σουτ του Κολ που έφυγε λίγο άουτ.

Ο Βόλος σταδιακά άρχισε να ανεβάζει στροφές, είχε ένα καλό σουτ με τον Μπουένο (62΄) κι ένα με τον Κιάκο (84΄), ενώ στο 75΄ο νεαρός Λογαράς έκανε το ντεμπούτο του στη Super League.

Οι γηπεδούχοι με εξαίρεση ένα πλασέ ου Μπεντινέλι στην κλειστή γωνία του Γκαραβέλη στο 86΄, δεν απείλησαν στην τελική ευθεία του ματς κι έμειναν στο μηδέν.

Με τον ένα βαθμό που έριξε στο σακούλι ο Απόλλων έφτασε τους 31 πόντους και βρίσκεται στο +4 από τον Παναιτωλικό και την 13η θέση που οδηγεί στο ψυχοφθόρο μπαράζ της παραμονής.