Ο Παναθηναϊκός απογοήτευσε στο πρώτο μέρος και βρέθηκε πίσω στο σκορ, όμως μεταμορφώθηκε στο δεύτερο, και με έναν φοβερό Μαουρίσιο, επικράτησε της Λαμίας με 3-1.

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα και το παρθενικό του τρίποντο μετά τις 27 Γενάρη εκτός Αττικής πανηγύρισε απόψε ο Παναθηναϊκός στο Πανθεσσαλικό απέναντι στη Λαμία (1-3) και μάλιστα με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο.

Το τριφύλλι επέστρεψε στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος και απέκτησε απόσταση τριών βαθμών από τον Αρη, αλλά το κυριότερο είναι ότι έβγαλε επιτέλους χαρακτήρα ως ομάδα, ενόσω βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο στο πρώτο ημίχρονο από το γκολ του Αραμπούλι.

Αμφότερες οι ομάδες ξεκίνησαν το ματς επιφυλακτικά, με τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχή της μπάλας προσπαθώντας να βρει ρήγματα και με τη Λαμία να περιμένει κάτω από τη μεσαία γραμμή σε άμυνα χώρου πίσω από τη μπάλα και με πεντάδα στα μετόπισθεν.

Το πλάνο των τυπικά γηπεδούχων εγκλώβισε το τριφύλλι, καθώς οι πράσινοι είχαν υπερβολικά αργό ρυθμό στην ανάπτυξή τους και δεν μπορούσαν να προσεγγίσουν με αξιώσεις την περιοχή της Λαμίας, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να δημιουργήσουν ούτε μία υποσχόμενη ευκαιρία σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο με εξαίρεση ένα σουτ του Χουάνκαρ στο 43’ που πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Κι αυτή μετά το γκολ της Λαμίας στο 35’, στην πρώτη της υποσχόμενη ευκαιρία και σε μία φάση όπου το ένα λάθος της πράσινης άμυνας διαδέχτηκε το άλλο.

Αρχικά ο Κώτσιρας μάρκαρε με τα μάτια τον Μανούσο που έβγαλε ανενόχλητα τη σέντρα ακριβείας προς τον Αραμπούλι, ο οποίος νίκησε στον αέρα τον… Χουάνκαρ καθώς οι στόπερ του Παναθηναϊκού απουσίαζαν από τον τομέα ευθύνης τους (1-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο οι πράσινοι μπήκαν με πολύ μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και στο 56’ κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή του Λούντκβιστ από πολύ ωραία ενέργεια του Βιγιαφάνιες.

Πέντε λεπτά αργότερα (61’) απώλεσαν τεράστια ευκαιρία για την ανατροπή στο σκορ, βγαίνοντας τρεις με έναν σε αντεπίθεση αλλά ο Βιτάλ δεν έδωσε πάσα στον Χατζηγιοβάνη και τον πρόλαβε πριν πλασάρει ο αμυντικός της Λαμίας.

Στο 82’ ο Μακέντα γύρισε ωραία τη μπάλα στον Παλάσιος μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του Αργεντινού μπλόκαρε ο Γκαραβέλης, αλλά στο 84’ ο Τζανετόπουλος ανέτρεψε τον Μαουρίσιο στην περιοχή από σέντρα του Χουάνκαρ και ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι.

Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε υποδειγματικά ο Μακέντα διαμορφώνοντας το 1-2 (86’) και ένα λεπτό αργότερα ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 1-3 με τον Αϊτόρ να τροφοδοτεί τον Μακέντα και αυτός να σερβίρει στο πιάτο το γκολ στον Μαουρίσιο (87’).