Έναν προπομπό σημερινού (22/9, 20.30) ντέρμπι μεταξύ του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού αποτέλεσε το παιχνίδι ανάμεσα στις αντίστοιχες Κ19 ομάδες στο «Γ. Καλαφάτης». Οι δύο τους ήταν αήττητοι και βρίσκονταν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος και το ματς ξεκαθάριζε την πρωτιά. Ο Παναθηναϊκός ήταν τελικά ο μεγάλος νικητής παίρνοντας το πρώτο ντέρμπι της ημέρας με σκορ 3-0.

Τον χορό των τερμάτων άνοιξε ο Σαμαράς στο 33ο λεπτό. Ο Τζαβίδας βρέθηκε μπροστά από τον Τζολάκη, όμως ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού ανέκοψε την πορεία της μπάλας με την άμυνα να διώχνει στην γραμμή. Ωστόσο ο Σαμαράς την έστειλε στη συνέχεια από κοντά στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ.

Πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι «πράσινοι» διεύρυναν τη διαφορά τους. Ο Σέχου εκτέλεσε φάουλ στο πρώτο δοκάρι με τον Τζαβίδα να κάνει το 2-0 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Ολυμπιακός στην επανάληψη μπήκε πιο δυνατά προσπαθώντας να μειώσει, χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν τις στιγμές τους, μέχρι να βάλει ο Παναθηναϊκός το… κερασάκι στην τούρτα. Στο 87ο λεπτό ο Ζαγαρίτης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 3-0, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Οι ενδεκάδες:

Παναθηναϊκός Κ19: Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης, Σπίνος, Σαντικάι, Ζαγαρίτης, Αλεξανδρόπουλος, Σαμαράς, Σερπέζης, Αθανασακόπουλος, Τζαβίδας, Σέχου

Ολυμπιακός Κ19: Τζολάκης, Τσάβος, Γκοτζαμανίδης, Μάρκοβιτς, Μαρτίνης, Νεοφυτίδης, Φέκκα, Μαρίνος, Συρμής, Κατσαβάκης, Μπουλάρι