Άχρωμος, άοσμος και προβληματικός ο Ολυμπιακός με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης και γκέλα στο άδειο λόγω τιμωρίας «Γ.Καραϊσκάκης». Οι Πειραιώτες μπορεί να ισοφάρισαν στο τέλος, αλλά το 1-1 δεν μπορεί να θεωρηθεί επιτυχία, ενώ το χειρότερο για τον αποσβολωμένο Μπέσνικ Χάσι δεν είναι οι δύο βαθμοί που χάθηκαν, αλλά η αποκαρδιωτική εικόνα που παρουσίασε η ομάδα του, παρά την απίστευτη κατοχή (73%).

Τα δύο γκολ μπήκαν με πέναλτι που υποδείχθηκαν μετά από… χέρια! Στο 54’ ο Ισνάλντο έκανε το γύρισμα – η μπάλα νωρίτερα είχε βγει εκτός τελικής γραμμής – και ο Ρομαό υπέπεσε στην παράβαση.  Από την άσπρη βούλα ευστόχησε ο Μανιάς για να κάνει το 0-1. Με τον ίδιο τρόπο ισοφάρισε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τζούρτζεβιτς, όταν μετά από σουτ του Ανδρούτσου, η μπάλα βρήκε στη μασχάλη του Ιγκλέσιας. Μπορεί κανείς να πει πως ο διαιτητής Κουτσιαύτης έχασε τις δύο μοναδικές φάσεις που έγιναν, ωστόσο δεν έδειξε πρόθεση να αδικήσει κάποια από τις δύο ομάδες.

Πέραν των δύο τερμάτων, ο Ολυμπιακός είχε όλες κι όλες δύο ευκαιρίες – ένα δοκάρι του Εμενίκε στο 63’ η πιο μεγάλη και μία κεφαλιά του Τζούρτζεβιτς στο 83′ – ενώ ο Αστέρας έχασε δύο ανεπανάληπτα τετ-α-τετ μετά το 0-1, αλλά τον έσωσε ο Καπίνο. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα αναμένονται εξελίξεις με τον Κοσοβάρο τεχνικό να μένει μέχρι να φύγει…

Κίτρινες κάρτες αντίκρισαν οι: Ζντιέλαρ, Σεμπά, Φιγκέιρας / Ιγκόρ, Αθανασιάδης, Ιγκλέσιας

ΟΣΦΠ: Καπίνο, Ζιλέ, Ρομαό (78’ Ανδρούτσος), Ένγκελς, Φιγκέιρας, Οφόε, Ζντιέλαρ, Καρσελά (57΄Πάρντο), Μάριν (57’ Εμενίκε), Σεμπά, Τζούρτζεβιτς

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Αθανασιάδης, Σίλβα, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Γιαννούλης, Μουνάφο, Ινγκλέσιας, Καλτσάς, Μαντίντα (77’ Κυριακόπουλος), Ισνάλντο (60’ Τσουκαλάς), Μανιάς (72’ Δουβίκας)