Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το ντέρμπι στο Λονδίνο η Μάντσεστερ Σίτι, που διέλυσε την Τσέλσι (1-3) στο Stamford Bridge και παρά της απουσίες επιβεβαίωσε την αγωνιστική της άνοδο!

Είχε απουσίες, ο τερματοφύλακάς της έκανε ντεμπούτο, έπαιζε με φορ τον Μπερνάρντο Σίλβα, ωστόσο η Σίτι μέσα σε 34′ διέλυσε την Τσέλσι και έφυγε με το διπλό από το Λονδίνο.

Μέσα σε τρία λεπτά Γκουντογκάν και Φόντεν έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων (18′-21′) στους πολίτες που είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και πριν το τέλος του ημιχρόνου πέτυχαν και τρίτο τέρμα με τον εξαιρετικό, Ντε Μπρόινε (34′), ενώ η Τσέλσι δεν κατάφερε να φτιάξει ούτε μία φάσει και ήταν τυχερή αφού στο 45′ ο Γερμανός μέσος της Σίτι έχασε «χρυσή» ευκαιρία για το 4-0.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την κατοχή, αλλά το παιχνίδι… έσβησε με τον Πεπ Γκουαρντιόλα να κάνει αλλαγές και να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. Η Τσέλσι που ξεκίνησε πολύ άσχημα το 2021 το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 3-1 με τον Οντόι στο 92ο λεπτό και έτσι η Σίτι ανέβηκε στην 5η θέση.