Ο Βόλος επικράτησε με το καθαρό 2-0 επί του μαχητικού Απόλλωνα Σμύρνης με γκολ των Δουβίκα (34΄) και Ριένστρα (52΄) σε ένα «γεμάτο» παιχνίδι στο Πανθεσσαλικό και μείωσε στους 8 βαθμούς τη διαφορά από τον έκτο της βαθμολογίας Αστέρα Τρίπολης.

Οι δύο ομάδες βρίσκονται σε καλό αγωνιστικό…φεγγάρι και επιβεβαίωσαν όσους περίμεναν ένα όμορφο παιχνίδι στο Πανθεσσαλικό. Οι δύο αντίπαλοι έπαιξαν ανοιχτά, χωρίς σκοπιμότητες κι έβγαλαν μεγάλη ένταση και ενέργεια στο χορτάρι καθ΄όλη τη διάρκεια του ματς.

Το α΄ημίχρονο είχε εξαιρετικό ρυθμό και αρκετές καλές φάσεις μπροστά και από τις δύο εστίες.

Ο Απόλλων Σμύρνης «φλέρταρε» πρώτος με το γκολ στο 6ο λεπτό, όταν έπειτα από άστοχο έξοδο του τερματοφύλακα των γηπεδούχων (Κλέιμαν) ο Ιωαννίδης σε πρώτο χρόνο και ο Μπεντινέλι σε δεύτερο, δεν κατάφεραν να βρουν στόχο και να βάλουν την ομάδα τους στην θέση του οδηγού.

Η πρώτη καλή στιγμή της θεσσαλικής ομάδας καταγράφηκε μετά από ένα ευθύβολο σουτ του Μπαρτόλο στο 15΄.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τη δεύτερη μεγάλη ευκαιρία στο ματς στο 28΄. Μετά από γρήγορο αντεπίθεση ο Μπεντινέλι βρέθηκε μέσα στην περιοχή κι έπιασε το διαγώνιο σουτ που έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Βόλος «ξεκλείδωσε» την άμυνα του Απόλλωνα στο 34΄.

Ο ταχύτατος Μπαρτόλο κέρδισε πέναλτι όταν βγήκε στην κόντρα επίθεση και ανατράπηκε καθαρά μέσα στην περιοχή από τον Μπαξεβανίδη.

Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Δουβίκας κι έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (1-0) με τον 22χρονο επιθετικό να φτάνει τα 9 γκολ στη φετινή κούρσα του πρωταθλήματος, υπό το βλέμμα του ομοσπονδιακού τεχνικού Τζον Φαν΄τ Σχιπ, ο οποίος έκανε check in στο Πανθεσσαλικό έχοντας τις κεραίες του στραμμένες προς τον πρώτο σκόρερ της θεσσαλικής ομάδας.

Λίγο πριν από το φινάλε του α΄ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική ευκαιρία να ζευγαρώσουν τα τέρματά τους, με τον Νίνη να αστοχεί από θέση βολής μέσα από την περιοχή έπειτα από έξοχη ατομική προσπάθεια και μπαλιά (πάρε – βάλε) του Ριένστρα.

Με την έναρξη του β΄ημιχρόνου ο Γιώργος Παράσχος έριξε στο ματς τον Ντάουντα αντί του Μπρούσιτς, άλλαξε τη διάταξη του Απόλλωνα σε 4-4-2 και με προφανή στόχο να παίξει πιο επιθετικά.

Ο Βόλος ζευγάρωσε τα τέρματά του στο 52΄και άρχισε να…αγκαλιάζει το «τρίποντο» της νίκης. Οι γηπεδούχοι αναπτύχθηκαν εξαιρετικά με τελικό αποδέκτη της μπάλας τον Ριένστρα, ο οποίος με σουτ είδε την μπάλα να κοντράρει να παίρνει ύψος και να καταλήγει στα δίχτυα (2-0).

Οι Θεσσαλοί συνέχισαν να παίζουν με το πόδι στο…γκάζι κι είχαν ευκαιρίες για τρίτο γκολ με τους Δουβίκα (56΄) και Ρενάτο (59΄).

Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου λίγο έλειψε να…επιστρέψει στο παιχνίδι στο 64΄, ωστόσο ο Κλέιμαν απέκρουσε σωτήρια απευθείας χτύπημα φάουλ του Μαρκ Φερνάντεθ και κράτησε το 2-0.

Ο Απόλλων δεν πέταξε «λευκή πετσέτα» και διεκδίκησε το γκολ που θα τον έβαζε ξανά στο ματς.

Στο 75΄ο Μουνιέ δεν μπόρεσε να κερδίσει από κοντά τον Κλέιμαν που του έβαλε «στοπ» και κράτησε απαραβίαστη την εστία του.

Στο υπόλοιπο διάστημα του αγώνα οι γηπεδούχοι με σωστή διαχείριση δεν επέτρεψαν στον Απόλλωνα να σκοράρει κι αφού ο Μπαρτόλο έχασε την ευκαιρία να σκοράρει εξ επαφής και να κάνει το 3-0 στο 84΄, εν τέλει «κλείδωσαν» τη νίκη που τους φέρνει σε απόσταση 8 βαθμών από τον έκτο της βαθμολογίας Αστέρα Τρίπολης, τρεις αγωνιστικές πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.