Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Βόλου στο Πανθεσσαλικό με 0-2 χάρη στα τέρματα του Ιωαννίδη και του Σπόραρ και πάει φουριόζος για το ματς που θα κρίνει πολλά για το πρωτάθλημα κόντρα στην ΑΕΚ.

Το καθήκον του έκανε ο Παναθηναϊκός σήμερα στο… καταπράσινο Πανθεσσαλικό στάδιο, επικρατώντας με άνεση και στυλ πρωταθλητή του Βόλου με 2-0, χάρη σε γκολ από τους δύο επιθετικούς του μετά από ισάριθμες ασίστ του Ντάνιελ Μαντσίνι.

Ο… λευκός Ολισαντέμπε, Φώτης Ιωαννίδης άνοιξε το σκορ στο 46’ (0-1) και ο Σλοβένος στράικερ Αντρατζ Σπόραρ στο 65’ κλείδωσε το πολυπόθητο τρίποντο (0-2) εν μέσω αποθέωση από 12 χιλιάδες και πλέον φίλους του Παναθηναϊκού που έδωσαν και πάλι βροντερό «παρών» στην πρωτεύουσα της Μαγνησίας.

Το τριφύλλι έφτασε τα έντεκα ματς χωρίς ήττα, έχοντας μόλις δύο γκολ παθητικό σε αυτούς τους αγώνες, ενώ με τη σημερινή του νίκη διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας και περιμένει πλέον στη Λεωφόρο την ΑΕΚ στο κυριακάτικο ντέρμπι που θα κρίνει πολλά όσον τον τίτλο του πρωταθλητή.

Οπως αναμενόταν, ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο του ρυθμού μέσω της κατοχής, με τον Βόλο να αμύνεται οργανωμένα πίσω από τη μπάλα σε άμυνα χώρου, με μαρκαρίσματα στο όριο της… κόκκινης, συνεχείς πτώσεις και καθυστερήσεις για ψύλλου πήδημα.

Οι πράσινοι δυσκολεύονταν να βρουν ποιοτικές συνεργασίες στο επιθετικό τρίτο και παρά το γεγονός ότι κέρδισαν οκτώ κόρνερ στο πρώτο ημίχρονο, δεν κατάφεραν να σκοράρουν στο πρώτο μισό του αγώνα.

Ενα σουτ του Κώτσιρα έξω από την περιοχή που πέρασε πάνω απ’ τα δοκάρια (4’) , όπως και μία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάγκνουσον, καθώς επίσης κι ένα σουτ από πλάγια θέση του Μαντσίνι (17’) ήταν οι μοναδικές φάσεις μέχρι το πρώτο ημίωρο του ματς.

Από το 30’ και μετά το τριφύλλι άρχισε να ανεβάζει στροφές, με τον Ιωαννίδη αρχικά και τον Βέρμπιτς εν συνεχεία να μην μπορούν να σκοράρουν από τη μικρή περιοχή στο 34’ και τον Αλχο να σώζει την εστία του Βόλου από βέβαιη παραβίαση στο 41’ προ του Βέρμπιτς, ύστερα από έξυπνο γύρισμα του Παλάσιος.

Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα των ημιχρόνων χωρίς σκορ, αλλά με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ μέσα σε πανδαιμόνιο από τους χιλιάδες φίλους του που μετέτρεψαν το Πανθεσσαλικό σε Λεωφόρο.

Ο Κώτσιρας είδε την κίνηση του Μαντσίνι που γύρισε υπέροχα τη μπάλα προς τον Ιωαννίδη στο δεύτερο δοκάρι, με τον… λευκό Ολισαντέμπε να πλασάρει στα δίχτυα στο 46’ (0-1).

Δύο λεπτά αργότερα ο Παλάσιος έστρωσε στον Βέρμπιτς που σούταρε άουτ, με τους πράσινους να διπλασιάζουν τα τέρματά τους στο 65’ μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια, που κατέληξε με τον Μαντσίνι να βγάζει τη δεύτερη ασίστ με σέντρα προς τον Σπόραρ, ο οποίος με κεφαλιά ψαράκι έστειλε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Κότνικ (0-2).

Ενα υπέροχο γκολ που έδιωξε οριστικά το άγχος και κλείδωσε το πολυπόθητο τρίποντο, μετατρέποντας το υπόλοιπο του ματς σε τυπική διαδικασία και έδωσε τη δυνατότητα στον Ιβάν Γιοβάνοβιτς να προβεί σε φρεσκάρισμα με εκτεταμένο ροτέισον.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος / 4-2-3-1): Κότνικ, Αλχο, Σιέλης, Πίρινεν, Λούνα, Τσοκάνης (46’ Μπαριέντος), Γκάγκι (67’ Σι), Ντέλετιτς (79’ Καρτάλης), Μεταξάς (82’ Οικονομόπουλος), Τσιρίνος (67’ Πιρές), Οζέγκοβιτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (74’ Πούχατς), Τσέριν (68’ Τσόκαϊ), Πέρεθ, Μαντσίνι, Παλάσιος (60’ Μπερνάρ), Ιωαννίδης (60’ Σπόραρ), Βέρμπιτς (69’ Κλέινχεϊσλερ).