Νικηφόρο συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους Τρίκαλα και Ιωνικός, που επικράτησαν με 1-0 και 2-0 αντίστοιχα στις έδρες τους σε αγώνες για την 19η αγωνιστική της Football League.

Τρίκαλα – Ασπρόπυργος 1-0

Στις νίκες επέστρεψε ο πρωτοπόρος της Football League ΑΟ Τρίκαλα, ο οποίος πέτυχε την έβδομη του νίκη μέσα στην έδρα του, διατηρώντας παράλληλα την διαφορά του από την 2η θέση.Σ΄ότι έχει να κάνει με το παιχνίδι, τα Τρίκαλα ήταν αυτά που ναι μεν είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να έχουν κάνει αισθητή την παρουσία τους στην εστία του Γκίνη.

Όλα αυτά μέχρι το 25΄, όταν το σουτ που επιχείρησε ο Τσίπρας πέρασε ελάχιστα άουτ από τα καρέ των φιλοξενούμενων. Από το σημείο εκείνο και μετά, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και παρά τις όποιες προσπάθειες των δύο ομάδων, το στείρο 0-0 διατηρήθηκε ως είχε μέχρι την λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη τα Τρίκαλα ενέτειναν την πίεση τους, προκειμένου να φτάσουν στο γκολ.

Αυτό ήρθε στο 67΄ με το σουτ του Πελάεθ να καταλήγει στα δίχτυα και να κάνει το 1-0. Νωρίτερα και πιο συγκεκριμένα στο 54΄, η ομάδα του Γιώργου Βαζάκα ήταν αυτή που έφτασε κοντά στο 0-1, το σουτ του Κότσεφ πέρασε ελάχιστα άουτ από το τέρμα του Γιακουμή. Οι Θεσσαλοί μετά το τέρμα που πέτυχαν είχαν τον έλεγχο του αγώνα, με συνέπεια να διαχειριστούν με επιτυχία το υπέρ ους αποτέλεσμα που έμελλε να είναι και το τελικό του αγώνα.

Ιωνικός – Νίκη Βόλου 2-0

Πίσω στην μάχη για την κατάκτηση της 2ης θέσης άφησε την Νίκη Βόλου ο Ιωνικός, ο οποίος πανηγύρισε την έκτη του νίκη μέσα στην Νεάπολη. Σ΄ένα πρώτο ημίχρονο ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες, η Νίκη Βόλου ήταν αυτή, η οποία είχε την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα με το σουτ του Μπαλάφα στο 27΄ να αποκρούεται ενστικτωδώς από τον Κουρεπίνη.

Η απάντηση από την ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη ήρθε στο 39΄, με το σουτ του Σμυρλή να αποκρούεται από τον Αποστολίδη και τον Στέλιο Κρητικό να αστοχεί στην συνέχεια της φάσης. Από το σημείο εκείνο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με συνέπεια να μην υπάρξει άλλη αξιόλογη φάση στο ματς… Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 62΄ η Νίκη ήταν αυτή, που άγγιξε το 0-1, το σουτ όμως του Ντομίνγκεθ δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε.

Η φάση αυτή αφύπνισε την ομάδα της Νίκαιας, η οποία με την σειρά της κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ στο 69΄ με διαγώνιο σουτ του Βλαχομήτρου. Οι «κυανόλευκοι», μετά το γκολ που πέτυχαν συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 87΄ κατάφεραν με τακουνάκι του Στέλιου Κρητικού να ζευγαρώσουν τα τέρματα τους. Από το σημείο εκείνο και μετά, ο Ιωνικός διαχειρίστηκε με επιτυχία το υπέρ του σκορ, το οποίο και διατηρήθηκε ως είχε μέχρι το φινάλε του ματς.