Ο Πανιώνιος έκανε το καθήκον του, επικράτησε στη Ζάκυνθο κόντρα στην τοπική ομάδα με 2-1 και κρατάει την άνοδο στα χέρια του, καθώς με νίκη επί της Κηφισιάς την κλειδώνει.

Μεγάλη νίκη με την οποία κρατάει πλέον την άνοδο στη Super League 2 στα χέρια του σημείωσε ο Πανιώνιος στο εκτός έδρας παιχνίδι του με τη Ζάκυνθο. Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν με 1-2 και με νίκη επί της Κηφισιάς την Τετάρτη (7/7) στη Νέα Σμύρνη εξασφαλίζει την άνοδο μια αγωνιστική πριν το φινάλε στον Νότιο όμιλο των μπαράζ της Γ’ Εθνικής.

Ο Πανιώνιος έχασε ευκαιρίες με Νίνο, Λιούμη και Ζούλια για να πάρει κεφάλι στο σκορ στο πρώτο μέρος. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο 48′ το σουτ του Γροντή σταμάτησε στο δοκάρι της Ζακύνθου, αλλά στο 52′ ο Πίσπας βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα για το 0-1. Στο 65′ οι «κυανέρυθροι» έχασαν ακόμη μια ευκαιρία με τον Λιούμη, ενώ στο ίδιο λεπτό η Ζάκυνθος έμεινε με δέκα λόγω δεύτερης κίτρινης του Κακολύρη. Ο Πανιώνιος είχε τον απόλυτο έλεγχο και στο 74′ με σκόρερ τον Νίνο κλείδωσε τη νίκη. Στις καθυστερήσεις η Ζάκυνθος μείωσε απλά σε 1-2 με σκόρερ τον Καψάσκη.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο ημίχρονο υπήρξε μεγάλη ένταση μεταξύ παραγόντων του Πανιωνίου και της Ζακύνθου με την αστυνομία να παρεμβαίνει και τα πνεύματα να ηρεμούν.

Στο άλλο ματς του νοτίου ομίλου, ο Ηρόδοτος έμεινε στο 0-0 στη Ραφήνα απέναντι στη Θύελλα και είδε τον Πανιώνιο να τον προσπερνά στη 2η θέση.

Στον Βόρειο όμιλο η κατάσταση για την άνοδο θα ξεκαθαρίσει την τελευταία αγωνιστική, με την πρωτοπόρο Αναγέννηση Καρδίτσας που είχε ρεπό να επωφελείται από τα αποτελέσματα και να πανηγυρίζει πλέον την άνοδο. Ο Αχέρων Καναλακίου σημείωσε μεγάλη νίκη με 4-0 επί του Διαγόρα Στεφανοβικείου και προσπέρασε στη 2η θέση τον Ποσειδώνα Μηχανιώνας, ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1 κόντρα στον Ορφέα Ξάνθης.